Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - oblacno 4°C
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastavení stíhání v případu pádu zdi, při němž zemřel člověk, je pravomocné
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Zastavení stíhání v případu pádu zdi, při němž zemřel člověk, je pravomocné

Zastavení stíhání sedmi lidí, kteří spoluvlastnili objekt, jehož část se zřítila v dubnu 2018 v pražské ulici Na Neklance, je pravomocné. ČTK to zjistila ze soudní databáze. Sutiny zdi zavalily dvaačtyřicetiletého muže, který na následky zranění zemřel. Vlastníci objektu poté čelili obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti, za které jim hrozilo až osmileté vězení.

O zastavení stíhání rozhodl loni v prosinci Obvodní soud pro Prahu 5. Schválil narovnání mezi obžalovanými a poškozenými, jimž spoluvlastníci nemovitosti zaplatili dohromady přes tři miliony korun.

Dalších 490 000 poskytli na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti, museli také prohlásit, že skutek spáchali. Státní zástupce i obžalovaní se práva na stížnost vzdali po vyhlášení rozhodnutí, odvolání nyní nepodali ani poškození. Usnesení je tak pravomocné.

V případu bylo původně obžalováno osm lidí, řízení proti jednomu z nich ale bylo už dříve vyloučeno k samostatnému projednání a následně zastaveno. Státní zástupce tvrdil, že vlastníci – Jiří, Miroslav a Zdeněk Prokopovi, Jan, Jiří a Tomáš Prouzovi, Jana Srbová a Vít Fortelka – objekt dlouhodobě zanedbávali a nevykonávali dostatečnou údržbu. Zeď spadla zřejmě kvůli silnějšímu poryvu větru.

Obvodní soud spoluvlastníky nejprve potrestal podmínkami, rozsudek však zrušil odvolací soud. Skupina původně vinu odmítala. U soudu v prosinci vlastníci uvedli, že činu litují a že o své nemovitosti nyní pečují tak, aby se nic podobného stát nemohlo. Poškození pak podle advokáta vlastníků objektu Leoše Lejska přijali omluvy a částky, které jim jeho klienti dali.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Další články
Nahoru