dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Zástavba, hazard, privatizace. Obyvatelé pražských čtvrtí hlasují v referendech
Výhled z Parukářky. Referendum v Praze 3 by mělo upřesnit budoucí využití této lokality v Praze 3. Foto: prahazelena.cz

Zástavba, hazard, privatizace. Obyvatelé pražských čtvrtí hlasují v referendech

Obyvatelé Prahy 3, 8, 10 a Klánovic mají dnes a v sobotu možnost hlasovat v místních referendech. Lidé ze Žižkova a okolí se budou vyjadřovat budoucímu využití parku Parukářka, v Praze 8 chtějí hlasováním dosáhnout zákazu heren. Obyvatelé Klánovic budou hlasovat o připojení nových domů v katastru sousední obce k jejich silniční síti.

V Praze 10 už lidé v referendu hlasovali dvakrát, plebiscity ale nejsou kvůli malému zájmu platné. Potřetí se budou vyjadřovat k parkovacím domům, opravám silnic, kamerovému systému či privatizaci bytů.

Referendum v Praze 3 má upřesnit budoucí využití lokality Parukářka a stanovit hranice, v nichž nebude přípustná developerská zástavba. „Parukářka, přírodní park v centru Prahy 3, by měl být zachován i pro budoucí generace tak, aby jej bylo téměř nemožné změnit na pozemky pro komerční využití," řekla starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Veřejné hlasování má podle ní rozptýlit diskuse a obavy občanů ze zástavby této lokality.

Z iniciativy občanů vyšel požadavek na místní referendum o hazardu v Praze 8. O stejném tématu se hlasovalo už v dubnu, kdy ale přišlo k urnám jen 14 procent lidí. Přípravný výbor pak prosadil nové referendum v termínu komunálních voleb, pro jehož vyhlášení sesbíral přes 10 000 podpisů.

Klánovice vs. Horní Počernice

Místní referendum vyhlásily také Klánovice, kterým vadí, že stovka nových domů, které vzniknou těsně u hranice obou katastrů na území Horních Počernic, by měla být připojena k jejich silnicím. Ty jsou ale ve špatném stavu a větší nápor neunesou, jejich oprava by stála 70 milionů korun, tvrdí městská část.

Počernicím ale vadí zásah do možností jejich rozvoje. Referendum se nelíbí ani investorovi, společnosti UBM, která chce v projektu Villa Park Klánovice postavit více než sto domů a novou školku.

„Pokud by Klánovičtí odpověděli, že jsou proti a referendum bylo platné, náš projekt bude další dva roky stát a my budeme zvažovat podání dalších žalob za zmařenou investici," řekla ČTK již dříve Simona Kulhánková z firmy.

Už potřetí budou v referendu hlasovat obyvatelé Prahy 10. První dvě hlasování v termínu prvního a druhého kola senátních voleb provázela malá účast, jejich výsledky proto nejsou platné.

Lidé se vyjadřovali k vybudování nové radnice, opravám stadionu Ďolíček, hazardu a stavbě hospice. Tentokrát budou odpovídat na pět otázek týkajících se stavby parkovacích domů, financování oprav silnic, kamerového systému ve školách, školkách a na ulicích nebo privatizace bytů. Další chystaná referenda se přípravným výborům nepodařilo prosadit.

Budoucí referenda

V Praze 1 hlasování o hazardu znemožnil přesunutý termín jednání zastupitelstva, kvůli kterému nebylo možné splnit zákonné lhůty. Hlasování tak bude 7. listopadu. V Praze 9 se vyhlášení referenda o hazardu nedostalo na program posledního jednání před volbami, budou se jím tak muset zabývat nově zvolení zastupitelé.

Stejné to je v Praze 10, kde bylo jednání před jeho vyhlášením přerušeno kvůli malému počtu přítomných zastupitelů. Lidé tam tak nejspíš půjdou k urnám i počtvrté, hlasovat by měli o stavbě nové radnice.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru