dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Zasklené smetiště za miliony: Podívejte se, jak bídně vypadá opravená památka v Praze 5
Tento pohled do památky se naskytne návštěvníkům. Foto: Jan Puci

Zasklené smetiště za miliony: Podívejte se, jak bídně vypadá opravená památka v Praze 5

Zchátralou Sala terrenu v ulici Na Popelce, poslední dochovanou barokní stavbu usedlosti Popelka na Smíchově, se rozhodla radnice Prahy 5 ještě v éře starosty Milana Jančíka zachránit. Do kulturní památky investovala miliony a plánovala, jak se památka stane součástí upraveného parku, ožije kulturními akcemi a zájmem okolí. Z ambiciózních plánů sešlo, na památku dnes není zrovna veselý pohled. Opravené dílo, které vlastní pátá městská část, znovu chátrá a pro některé lidi se stalo smetištěm.

Sala terrena byla součástí usedlosti Popelka, která zanikla počátkem minulého století v důsledku nové výstavby. Zajímavá centrální barokní stavba demolici přežila. Byla využívána jako chlévy a stáje, později úplně zpustla. Ani po roce 1989 se její stav nezlepšil. I v Praze 5 se opravovaly památky, které byly „víc na očích“ (ne všechny, což dokazuje případ dělnické osady Buďánka). Na Sala terrenu, která je trochu „z ruky“, se nedostalo.

Ještě před deseti lety vypadala památka takto:

sala-terrena-puvodni-stav-nahled

Část stavby byla rozbořena, Sala terrena se nacházela v kritickém stavu. V roce 2007 rozhodla Praha 5 o záchraně památky, revitalizace probíhala do roku 2010. V roce 2007 stály stavební úpravy 1 811 000 korun, v roce 2008 celkem 3 268 000 korun. V roce 2010 zaplatila radnice 781 432 korun, z čehož šlo skoro čtvrt milionu na zasklení vstupů do památky. Celkem tedy oprava Sala terreny spolkla skoro šest milionů korun!

V rámci oprav došlo k obnovení architektonického členění fasády pilastry a římsou. Obnovena byla také nadezdívka atiky i cihlová dlažba, vytvořeno zábradlí před anglickým dvorkem a venkovní štěrkopísková cesta.

„Zasklení bylo zvoleno kvůli ochraně objektu. Především má zabránit jeho zneužití, respektive ,obydlení´ lidmi bez domova,“ uvedla mluvčí radnice Prahy 5 Helena Šmídová. Otevřená památka se totiž po opravě stala vhodným přístřeškem pro bezdomovce. Ti se po zasklení přestěhovali na přiléhající svah.

„Arkády nechceme uzavřít tak, aby nebylo možné nahlédnout do interiéru, protože krása této drobné stavby nespočívá pouze ve vnějším architektonickém členění,“ uvedla Praha 5 v tiskové zprávě před osmi lety. Co se naskýtá návštěvníkům při pohledu do interiéru dnes? Velký nepořádek! Po zemi se válí koberec, obaly od nápojů, odpadky. Na zdech uvidíte plíseň, z průčelí opadává omítka.

img-4805-nahled

Bez odejmutí nerozbitných skel nelze nepořádek v interiéru uklidit. U země jsou zhruba deseticentimetrové škvíry, kterými se dovnitř dostávají další věci, které nelze odstranit.

Nyní se zdá, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Po té, co se o případ zapomenuté památky začal zajímat server Pražský patriot, Praha 5 si začala sypat popel na hlavu a slíbila v dohledné době nápravu.

„Ověříme situaci, a to jak okolí stavby, tak technického stavu stavby, a zajistíme nápravu. Sala terrena má lokální význam, bohužel ale v tuto chvíli bez dalšího, smysluplného využití. Budeme rádi, pokud nám občané dají podněty. Nevýhodu je blízká stavba garáží, která případné využití limituje,“ sdělila mluvčí Helena Šmídová.

Víte v Praze o nějaké málo známé památce, která je také ve špatném stavu? Pište nám na redakce@prazskypatriot.cz, zkusíme zjistit, kdo za takový stav může a zda se chystá rekonstrukce.

Praha 5 prý hodlá zřídit informační ukazatele, které by chodce na přítomnost zapadlé památky upozorňovaly. „O tomto tématu, a o dalších plánech se Salou terrenou, se bude v následujících dnech jednat na Kulturní komisi,“ slíbila Šmídová.

Podívejte se, jak Sala terrena vypadá dnes:

img-4794-nahled

img-4801-nahled

img-4816-nahled

img-4811-nahled

img-4835-nahled

img-4801-nahled

img-4820-nahled

img-4825-nahled

img-4845-nahled

img-4841-nahled

img-4824-nahled

img-4827-nahled

img-4834-nahled  

Informační cedule umístěná na památce

img-4832-nahled


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru