Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zasekne se ustavující schůze Sněmovny? Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno, tvrdí Němcová
Miroslava Němcová. Foto: se svolením senátorky M.N.

Zasekne se ustavující schůze Sněmovny? Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno, tvrdí Němcová

V Otázkách Václava Moravce naznačil expředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) možné komplikace – obstrukce během ustavující schůze, nebude-li sněmovní většina ochotna zvolit do vedení předsedu SPD Tomia Okamuru. K tomuto možnému vývoji se v aktuálním komentáři vyjádřila senátorka Miroslava Němcová z ODS.

„Radek Vondráček i SPD argumentují silou hlasů, které SPD získala a dožadují se poměrného zastoupení stran ve vedení Sněmovny. V minulosti však vždy záleželo na politických dohodách. Byli zklamaní, byli vítězové. Blokování ustavující schůze je však silná káva,“ uvedla senátorka Němcová. 

Zároveň připomněla pár příkladů rozdělení postů ve vedení Sněmovny v minulosti. Po úspěchu ve volbách 2010 skončilo vládnutí ČSSD, do čela státu se postavila koalice vedená ODS. Občanští demokraté měli premiéra i post předsedy Sněmovny. A toho se právě ujala Miroslava Němcová. 

„S nominací jsem souhlasila za podmínky, že komunisté ve vedení Sněmovny nebudou. A nebyli. Máme přece zákon o zločinnosti a protiprávnosti komunistického režimu,“ připomněla. 

V předčasných volbách v roce 2013 utržila ODS debakl, zisk necelých osmi procent znamenal jen 14 poslaneckých mandátů. Strana ve vedení dolní komory Parlamentu nebyla, komunisté se do ní naopak vrátili, Vojtěch Filip byl zvolen místopředsedou. 

Po volbách před čtyřmi lety byla ODS druhou nejsilnější stranou ve Sněmovně. Získala 11,3 procenta a 25 křesel, KSČM získala 7,8 procenta a patnáct mandátů. 

„Komunista Filip byl zvolen místopředsedou Sněmovny v prvním kole, z vůle předsedy sněmovny Radka Vondráčka se dokonce stal prvním místopředsedou. Ke zvolení Petra Fialy došlo až po několika kolech, bylo to nedůstojné divadlo v režii ANO, ČSSD, komunistů a SPD,“ podotkla Němcová. Tato menšinová vláda nezískala důvěru a vládla půl roku v demisi. 

„Za dva týdny začne ustavující schůze nové Sněmovny. Komunisté už tam nejsou, expředseda Sněmovny Radek Vondráček se bije za Tomia Okamuru. Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru