Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zasekne se ustavující schůze Sněmovny? Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno, tvrdí Němcová
Miroslava Němcová. Foto: se svolením senátorky M.N.

Zasekne se ustavující schůze Sněmovny? Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno, tvrdí Němcová

V Otázkách Václava Moravce naznačil expředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) možné komplikace – obstrukce během ustavující schůze, nebude-li sněmovní většina ochotna zvolit do vedení předsedu SPD Tomia Okamuru. K tomuto možnému vývoji se v aktuálním komentáři vyjádřila senátorka Miroslava Němcová z ODS.

„Radek Vondráček i SPD argumentují silou hlasů, které SPD získala a dožadují se poměrného zastoupení stran ve vedení Sněmovny. V minulosti však vždy záleželo na politických dohodách. Byli zklamaní, byli vítězové. Blokování ustavující schůze je však silná káva,“ uvedla senátorka Němcová. 

Zároveň připomněla pár příkladů rozdělení postů ve vedení Sněmovny v minulosti. Po úspěchu ve volbách 2010 skončilo vládnutí ČSSD, do čela státu se postavila koalice vedená ODS. Občanští demokraté měli premiéra i post předsedy Sněmovny. A toho se právě ujala Miroslava Němcová. 

„S nominací jsem souhlasila za podmínky, že komunisté ve vedení Sněmovny nebudou. A nebyli. Máme přece zákon o zločinnosti a protiprávnosti komunistického režimu,“ připomněla. 

V předčasných volbách v roce 2013 utržila ODS debakl, zisk necelých osmi procent znamenal jen 14 poslaneckých mandátů. Strana ve vedení dolní komory Parlamentu nebyla, komunisté se do ní naopak vrátili, Vojtěch Filip byl zvolen místopředsedou. 

Po volbách před čtyřmi lety byla ODS druhou nejsilnější stranou ve Sněmovně. Získala 11,3 procenta a 25 křesel, KSČM získala 7,8 procenta a patnáct mandátů. 

„Komunista Filip byl zvolen místopředsedou Sněmovny v prvním kole, z vůle předsedy sněmovny Radka Vondráčka se dokonce stal prvním místopředsedou. Ke zvolení Petra Fialy došlo až po několika kolech, bylo to nedůstojné divadlo v režii ANO, ČSSD, komunistů a SPD,“ podotkla Němcová. Tato menšinová vláda nezískala důvěru a vládla půl roku v demisi. 

„Za dva týdny začne ustavující schůze nové Sněmovny. Komunisté už tam nejsou, expředseda Sněmovny Radek Vondráček se bije za Tomia Okamuru. Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru