dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Zase nějaká černota? To určitě ne, ale v POTMĚ bude vše černé. Prostředí i humor
Kavárna POTMĚ fungovala na náměstí Republiky už loni. Foto: Dominik Herr

Zase nějaká černota? To určitě ne, ale v POTMĚ bude vše černé. Prostředí i humor

Světluščí Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují v absolutní tmě nevidomí kavárníci, zahájí slavnostně svůj provoz v pondělí 6. června ve 12.30 hodin na náměstí Republiky v Praze. Vítat hosty ve světě zvuků, chutí a vůní bude až do 23. června. Kromě osvěžujících nápojů a zmrzliny nabídne ve svém blízkém okolí i výstavu fotografických portrétů nevidomých od Roberta Vana, koncerty nevidomých hudebníků a další program.

„Kavárna POTMĚ je jediná kavárna, kde si můžete dát černou kávu s mlékem, a pořád bude černá. Nemusíte se ale bát, že vám bude ve světě tmy smutno. Naši nevidomí kavárnici se o vás postarají a případné chmury a obavy hned rozptýlí s humorem sobě vlastním, i když i ten je někdy černý,“ zve návštěvníky Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který v rámci sbírky Světluška projekt Kavárny POTMĚ organizuje.  

Pozvání Světlušky na slavnostní otevření Kavárny POTMĚ 6. června přijali fotograf Robert Vano, herci Jitka Ježková, Veronika Kubařová a Jan Potměšil. Doprovodnou výstavu fotoportrétů nevidomých od Roberta Vana bude hostit nákupní centrum Palladium.

„Lidem, kteří nevidí, nebo vidí velmi málo, záleželo moc na tom, abych zachytil, čemu se věnují, co jsou jejich práce nebo záliba. Zda se mi to podařilo, však musíte na výsledných fotkách posoudit až vy,“ prozrazuje Robert Vano.

Otevírací doba Kavárny POTMĚ je od 10 do 21 hodin, s pauzou od 15 do 16 hodin. Vstupné stojí 140 korun, v ceně je kromě netradičního zážitku již zahrnuty jeden nápoj nebo zmrzlina, hrneček s logem Světlušky a světluščí button na památku. Výtěžek z Kavárny POTMĚ putuje na konto Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá těžce zrakově postiženým dětem i dospělým.

Doprovodný program:

•    3.–26. 6.2016 výstava fotografií nevidomých od Roberta Vana v Palladiuu
•    6. 6. 2016 slavnostní zahájení na náměstí Republiky ve 12.30 – vystoupení nevidomých hudebníků – Ráchel Skleničková a Jakub Blažek
•    9. 6. 2016 Pestrá společnost – ukázka výcviku asistenčních psů, 17.00–19.00
•    11. 6. 2016 vystoupení nevidomých hudebníků – Barbora Janová a Miroslav Orság, 17.00–19.00
•    14. 6. 2016 Středisko pro nevidomé Dědina – košíkářská dílna a prodej výrobků od nevidomých, 13.00–20.00
•    21. 6. 2016 workshop na sestavování svítidel Luxiom společně s nevidomými, 17.00–19.00


Další články
Nahoru