dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Zásah po útoku sarinem v metru. Cvičení bylo úspěšné

Stovky záchranářů, hasičů, vojáků a policistů dnes v noci nacvičovaly zásah po teroristickém útoku v pražském metru. „Teroristé“ cvičně na nástupišti ve stanici Anděl rozbili skleněnou láhev s otravnou látkou sarin. Podle scénáře na následky otravy zemřelo deset lidí, další desítky byly zraněny.

Útok, který se inspiroval událostmi z tokijského metra z počátku 90. let, začal několik minut po 01:00. Po rozbití nádoby byl aktivován poplašný systém, který by měl chemické látky, jako je sarin, rozpoznat.

Po několika minutách na místo dorazily první hasičské vozy a sanitky, které brzy téměř zaplnily autobusové nádraží Na Knížecí. Krizové štáby povolaly lékařské posily a zařídily dostatečný počet lůžek. Hasiči během noci nezasahovali pouze na stanici Anděl, jejich jednotky také kontrolovaly sousední stanice, kam odjely soupravy metra, které mohly být nebezpečnou látkou také zasaženy.

Do cvičení, které bylo největší za posledních několik let, se zapojilo více než 800 lidí, včetně několika desítek figurantů.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz byl s průběhem cvičení spokojen. „Můžu srovnávat se zahraničím a myslím si, že Praha se v tomhle nemá za co stydět. Probíhá to jako všude jinde, dokonce v něčem jsme napřed,“ řekl ČTK.


Další články
Nahoru