dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Lifestyle / Zdraví

Září je Měsíc zdravé krve. Přijďte odhalit její tajemství

Když se řekne krev, některým z nás naskočí husí kůže. Zcela zbytečně, protože právě díky ní žijeme. Kolik toho o ní ale víme? Přijďte poznat tajemství  lidské krve a porozumět obdivuhodnému systému, který se odehrává v každé její kapce. Během září – Měsíce zdravé krve se na třech hematologických pracovištích uskuteční ojedinělé akce pro veřejnost. Přední hematologové provedou příchozí příběhem této životodárné tekutiny. Zájemci se dozvědí o možnosti dárcovství krve i o tom, jaká je právě jejich krevní skupina. Hematologická onemocnění jsou často odhalena zcela náhodně, nechte si krev  vyšetřit i vy, nyní k tomu máte možnost. 

Září je Měsícem zdravé krve. Měsícem, který je zasvěcený této tekutině našeho života a hematologickým onemocněním, která – ačkoli  jsou často vzácná – mohou vstoupit i do života našeho nebo našich blízkých. Hematologická pracoviště se otevírají veřejnosti a přední čeští hematologové představí systém a problematiku lidské krve. Na příchozí čeká řada přednášek, díky kterým více porozumí krvi, která koluje na 100 000 km krevních cest v našem těle. K vidění bude i výběr z uměleckých děl onkologicky nemocných pacientů, neboť umění pomáhá.

Využijte možnosti konzultací s předními odborníky i bezplatného vyšetření krve. Je vaše krev zdravá? Zajímá vás, jak rozpoznat, když krev volá o pomoc? Hematologická onemocnění jsou často odhalena zcela náhodně, nechte si i vy vyšetřit vaši krev. Chcete znát svoji krevní skupinu? Uvažujete o dárcovství krve anebo chcete nahlédnout do systému této tekutiny zpoza mikroskopu v laboratoři? Odpovědi i nové zážitky jsou přichystané v rámci Měsíce zdravé krve. 

Dopoledne o krvi v atriu ÚVN – středa 14. září, 10 – 12 hodin, U Vojenské nemocnice 1/1200, 169 02 Praha 6.

V atriu pavilonu A Ústřední vojenské nemocnice budou mít zájemci z řad veřejnosti i zaměstnanců nemocnice příležitost diskutovat s hematology o krvi, jejím složení i významu pro lidský organismus. Zároveň bude možné absolvovat vyšetření krevního obrazu. Výsledky se dozvědí na místě a stejně tak, jakou mají krevní skupinu. Pro ty, kteří uvažují o dárcovství krve či kostní dřeně, je připraveno vysvětlení procesu, jak se stát dárcem krve nebo vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Stejně tak bude připomenut význam dárcovství pro záchranu lidských životů. Zevrubná znalost a pochopení vlastního těla je základem zdraví, zajímejte se o svoji krev. Nikdy totiž nevíte, kdy ji budete potřebovat vy nebo někdo ve vašem okolí. Věděli jste, že 0,5 litru darované krve může zachránit až tři  životy?

Beseda na téma Krev je život – pondělí 19. září, 16 – 18 hodin FN Motol, kinosál, V Úvalu 84, 150 00 Praha 5.

Nepodceňujte na první pohled nevýznamné signály těla, i krev se umí ozvat, když je nemocná. Využijte možnosti, kterou pro vás připravili specialisté z Fakultní nemocnice v Motole, a přijďte si poslechnout sérii přednášek do kinosálu FN Motol. Lékaři se budou věnovat onemocněním krve u dětí a rádi zodpovědí jakékoli dotazy. Zjistěte více o krevních onemocněních, a to i o takových, o kterých jste pravděpodobně v životě neslyšeli. Získané informace mohou pomoci vám i vašim blízkým.  

Den otevřených dveří v ÚHKT – čtvrtek 22. září, 10 – 14 hodin, U Nemocnice 2094/1, 128 20 Praha 2.

Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze provádí specializovanou léčbu a výzkum závažných krevních chorob. Své dveře otevře veřejnosti ve čtvrtek 22. září. Lékaři seznámí příchozí s krví jako takovou i s onemocněními, s nimiž se může potýkat, a v rámci svých přednášek poskytnou prostor i pro případné dotazy. Příchozí si budou moci nechat udělat krevní obraz, který prozradí zdravotní stav jejich krve. Ve specializované laboratoři budou mít zájemci možnost nahlédnout na krev zpoza mikroskopu. 


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru