dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Zaprášené, zašedlé a pomačkané. Dva tucty záclon z rezidence primátora dá do pucu škola
Jedna z místností rezidence pražského primátora. Foto: archiv MHMP

Zaprášené, zašedlé a pomačkané. Dva tucty záclon z rezidence primátora dá do pucu škola

Pražští radní posvětí na svém jednání v úterý 20. ledna uzavření veřejné zakázky malého rozsahu „Restaurování historických záclon v rezidenci primátora“. O lepší stav 24 záclon se postará Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel, která už v minulosti obdobnou zakázku na restaurování záclon z rezidence získala. Má tudíž s touto prací zkušenosti.

Záclony, které jsou nyní umístěné v rezidenci primátora na Mariánském náměstí (je ve stejné budově, ve které sídlí knihovna), je potřeba dávat čistit, a proto je nutné mít jednu sadu záclon na výměnu. „První část historických záclon byla již zrestaurována v roce 2013 a u této veřejné zakázky se jedná o poslední fázi restaurování,“ píše se v důvodové zprávě tisku, který budou v úterý projednávat radní.

„Historické záclony jsou zaprášené, zašedlé a pomačkané, v plochách se vyskytují drobná poškozená místa perforace, jak v krajce, tak ve tkanině. V okrajích jsou uvolněné nitě, některé okrajově části jsou zvlněné, místy je patrná barevná degradace způsobená působením UV zářením, v ploše některých záclon se vyskytují skvrny neznámého původu,“ je dále uvedeno ve zprávě.

Rezidence pražského primátora

Co záclony z rezidence, do které se může veřejnost podívat jen při zvláštních příležitostech, přesně čeká? Jemné praní v lázni, vypnutí a formátování, narovnání zvlněných okrajů a úprava jejich celé plochy.

Magistrát bude restaurování historických záclon z rezidence primátora stát bez DPH 200 tisíc korun. Škola bude mít na provedení zakázky 100 dnů od zahájení prací. Vše musí být hotovo do konce června letošního roku.


Další články
Nahoru