dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - polojasno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Zapomenuté bylinky ožanka a bukvice předvedou v zahradě show se čmeláky, navíc si je můžete usušit
Květy bukvice lékařské lákají čmeláky. Foto: JP

Zapomenuté bylinky ožanka a bukvice předvedou v zahradě show se čmeláky, navíc si je můžete usušit

Řada bylinek je tak trochu neprávem ve stínu „celebrit“, na které narazíte na každém trhu, lékárně nebo v jiném obchodě. Přitom neprávem, protože mají řadu pozitivních účinků na zdraví a navíc přitahují hmyz. Týká se to například pozapomenuté ožanky kalamandry a bukvice lékařské.

Na tyto dvě bylinky lze narazit ve volné přírodě, ale proč si je nevypěstovat ve vlastní zahrádce? Víra v léčivou sílu bylinek je nadmíru individuální záležitosti, nicméně u těchto těchto dvou bylinek se i „bezvěrcům" vyplatí jejich pěstování už jen proto, že jejich schopnost přilákat velké množství čmeláků na „hody“ představuje fascinující přírodní divadlo.

Ožanka kalamandra (teucrium chamaedrys)

ozanka-clanek Hořkou bylinku naleznete na teplých a slunných místech u cest, v hájích nebo třeba na lesních loukách. Na její nároky na světlo myslete i při výběru místa pro pěstování na zahrádce. Ve stínu by se jí moc nelíbilo a nevynikla by barva jejích drobných květů. Ty mohou být bílé, ale u některých druhů i růžové.

Když ožanka během letních měsíců kvete, jedna rostlina dokáže přilákat klidně i dvě desítky čmeláků, kteří přelétávají z květu na květ. Berte na vědomí, že se v průběhu let rozroste, do svého okolí prorůstá kořeny, podobně jako třeba máta. Pokud expanzi nechcete, bylinku můžete jednoduše i s kořeny vytrhávat, nebo jí třeba do cesty postavit větší kámen, který si na bylinkovém záhoně vždy najde své místo a navíc díky sálání tepla dělá vyloženě dobře bylinkám, které po setmění chladnou pomaleji. Rozdíl mezi dnem a nocí tudíž není tak velký.

Jaké jsou zdravotní účinky ožanky? Hořká bylinka byla odedávna využívána pro své účinky na zažívání. Posiluje tvorbu trávicích šťáv, vylučování žluči a odstraňuje nechutenství. Pomáhá při plynatosti.

Nenechte usušené květy louhovat moc dlouho, čaj by pak byl příliš hořký. Postačí tři až pět minut. Nejlepší je si na vlastní chuťové pohárky vyzkoušet, jak dlouhá doba louhování vám vyhovuje.

Díky svým močopudným účinkům se přidává i do čajových směsí při dně a revmatismu. Stahující účinky zase ocení astmatici. Ale při užívání léků je potřeba pití bylinkových výluhů, ten z ožanky nevyjímaje, konzultovat s lékařem.

Bukvice lékařská (betonica officinalis)

bukvice-clanek Zmínky o této bylince sahají až do dob římské říše, dnes je však opomíjena. Obsahuje , hořčiny, silici, třísloviny, betain, kyselinu tannovou, cholin, stachydrin a další látky.

Bukvice roste na stráních a lesních loukách. Když ji budete pěstovat na zahradě, vyberte světlé místo. Při déletrvajícím suchu ji zalejte. Její „žízeň" poznáte podle svěžených listů.

Už z dálky upoutají načervenalá bohatá květenství na vysokých stoncích. I ty, podobě jako ožanka, lákají čmeláky. Kromě nich také motýly. 

Tato bylinka, obdobně jako ožanka, pomáhá při poruchách trávení. Bylinkáři ji rádi doporučují také na bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost. Ožanka i bukvice kvetou v červnu až srpnu, pro sušení se sbírají kvetoucí natě s lístky. Stonky bukvice můžete při sušení zavěsit.


Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru