dnes
Středa - jasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - skorojasno
28°C
Zapomenuté bylinky ožanka a bukvice předvedou v zahradě show se čmeláky, navíc si je můžete usušit
Květy bukvice lékařské lákají čmeláky. Foto: JP

Zapomenuté bylinky ožanka a bukvice předvedou v zahradě show se čmeláky, navíc si je můžete usušit

Řada bylinek je tak trochu neprávem ve stínu „celebrit“, na které narazíte na každém trhu, lékárně nebo v jiném obchodě. Přitom neprávem, protože mají řadu pozitivních účinků na zdraví a navíc přitahují hmyz. Týká se to například pozapomenuté ožanky kalamandry a bukvice lékařské.

Na tyto dvě bylinky lze narazit ve volné přírodě, ale proč si je nevypěstovat ve vlastní zahrádce? Víra v léčivou sílu bylinek je nadmíru individuální záležitosti, nicméně u těchto těchto dvou bylinek se i „bezvěrcům" vyplatí jejich pěstování už jen proto, že jejich schopnost přilákat velké množství čmeláků na „hody“ představuje fascinující přírodní divadlo.

Ožanka kalamandra (teucrium chamaedrys)

ozanka-clanek Hořkou bylinku naleznete na teplých a slunných místech u cest, v hájích nebo třeba na lesních loukách. Na její nároky na světlo myslete i při výběru místa pro pěstování na zahrádce. Ve stínu by se jí moc nelíbilo a nevynikla by barva jejích drobných květů. Ty mohou být bílé, ale u některých druhů i růžové.

Když ožanka během letních měsíců kvete, jedna rostlina dokáže přilákat klidně i dvě desítky čmeláků, kteří přelétávají z květu na květ. Berte na vědomí, že se v průběhu let rozroste, do svého okolí prorůstá kořeny, podobně jako třeba máta. Pokud expanzi nechcete, bylinku můžete jednoduše i s kořeny vytrhávat, nebo jí třeba do cesty postavit větší kámen, který si na bylinkovém záhoně vždy najde své místo a navíc díky sálání tepla dělá vyloženě dobře bylinkám, které po setmění chladnou pomaleji. Rozdíl mezi dnem a nocí tudíž není tak velký.

Jaké jsou zdravotní účinky ožanky? Hořká bylinka byla odedávna využívána pro své účinky na zažívání. Posiluje tvorbu trávicích šťáv, vylučování žluči a odstraňuje nechutenství. Pomáhá při plynatosti.

Nenechte usušené květy louhovat moc dlouho, čaj by pak byl příliš hořký. Postačí tři až pět minut. Nejlepší je si na vlastní chuťové pohárky vyzkoušet, jak dlouhá doba louhování vám vyhovuje.

Díky svým močopudným účinkům se přidává i do čajových směsí při dně a revmatismu. Stahující účinky zase ocení astmatici. Ale při užívání léků je potřeba pití bylinkových výluhů, ten z ožanky nevyjímaje, konzultovat s lékařem.

Bukvice lékařská (betonica officinalis)

bukvice-clanek Zmínky o této bylince sahají až do dob římské říše, dnes je však opomíjena. Obsahuje , hořčiny, silici, třísloviny, betain, kyselinu tannovou, cholin, stachydrin a další látky.

Bukvice roste na stráních a lesních loukách. Když ji budete pěstovat na zahradě, vyberte světlé místo. Při déletrvajícím suchu ji zalejte. Její „žízeň" poznáte podle svěžených listů.

Už z dálky upoutají načervenalá bohatá květenství na vysokých stoncích. I ty, podobě jako ožanka, lákají čmeláky. Kromě nich také motýly. 

Tato bylinka, obdobně jako ožanka, pomáhá při poruchách trávení. Bylinkáři ji rádi doporučují také na bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost. Ožanka i bukvice kvetou v červnu až srpnu, pro sušení se sbírají kvetoucí natě s lístky. Stonky bukvice můžete při sušení zavěsit.


Tipy na správné třídění odpadu po letním pikniku či zahradní grilovačce

2. srpna 2020 v 07:02

Plastové obaly od olejových marinád, jednorázové kelímky, plynové kartuše nebo obaly opalovacích krémů patří k těm odpadům, které vznikají primárně během letního grilování, pikniků nebo při kempování. Pražské služby přináší sérii tipů, jak tyto odpadní komodity správně...

Charitativní závod RUN for HELP zajistil rehabilitační pobyt pro lidi po amputaci

30. července 2020 v 11:38

I letos Rehabilitační klinika Malvazinky podpořila charitativní běžecký závod pro celou rodinu příhodně pojmenovaný RUN for HELP. Akce se uskutečnila v sobotu 25. července na Letné za podpory Prahy 7 .   

Praha 11 zve na lekce jógy zdarma

23. července 2020 v 18:52

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz moderní magnetické rezonance

23. července 2020 v 18:06

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz magnetické rezonance MAGNETOM Altea. 

Melounová polévka podle Jana Punčocháře

16. července 2020 v 15:30

Jan Punčochář patří k nejzkušenějším českým šéfkuchařům, deset let měl na starosti prestižní restauraci Le terroir, odkud přešel do nově otevřené restaurace Grand Cru a vlastní restauraci otevřel U Matěje na pražské Hanspaulce. Naprostou dominanci potvrdil v anketě Zlatý kuchař, když zvítězil...

Další články
Nahoru