Zapojení pražských škol do stávky zatím není jasné, některým vadí škrty
15. listopadu 2023 16:24
Kolik škol se do stávky zapojí, se podle Dvořáčkové nebude vědět dříve než ve středu 22. listopadu. Co školy v případě omezení financování ohrozí, se podle ní na různých místech liší. „Je to škola od školy jiné. Některé školy jsou na hranici svých možností, že nemají učebny a stejně nemohou třídy na skupiny dělit, jiné dělit mohou, ale nemají pedagogy," řekla. Některé školy podle ní hlásily, že by v případě snížení peněz do školství musely propustit tři až čtyři pedagogy. „Ty, kterých se to dotkne, jsou velice naštvaní a hlásí, že jdou do stávky," uvedla.
Některým z oslovených škol v Praze vadí například nízké platy nepedagogických zaměstnanců nebo rušení neobsazených tabulkových míst. „Ve školní jídelně, kde má být podle počtu jídel šest kuchařek, jsou jen tři. Ředitel jednoduše další nesehnal. Ty tři kuchařky tedy pracují za šest – jsou utahané, ale alespoň dostávají slušné odměny," uvedl například ředitel Malostranského gymnázia a základní školy Tomáš Ledvinka.
Dodal, že když se peníze na neobsazená místa zruší, tak škola nebude moci nepedagogické zaměstnance odměnit, nebo je bude muset zaplatit z peněz na odměny učitelům. Část zaměstnanců podle něj stávkovat bude, provoz školy však zůstane z větší části pravděpodobně zachován.
Menší rozpočet na platy nepedagogických pracovníků vadí i například řediteli ZŠ Vratislavova v Praze 2 Jiřímu Trundovi. Propouštění zaměstnanců ale podle něj v této škole nehrozí.
„Vnímám to celé jako velmi ohrožující, protože konečně si školy vyškolily personál, konečně jsme se naučili pracovat s tandemovým učitelem, nebo sehnat dostatečný počet angličtinářů, abychom mohli dělit výuku na skupiny a byla tak efektivní. A ve chvíli, kdy se nám to podařilo, tak nám ty peníze vezmou," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Barrandov Jana Fričová. Tandemová výuka je vyučování, které vedou dva pedagogové.
Fričová dodala, že v případě omezení plateb pro školy by učitelé zůstali bez odměn, v horším případě bez osobního ohodnocení. Zhruba 70 procent pedagogů na ZŠ a MŠ Barrandov se chce v tuhle chvíli stávky zúčastnit, řekla.
Ani v Gymnáziu Arabská v Praze 6 by se podle ředitelky Zdeňky Hamhalterové při omezení počtu proplácených hodin nemohly například dělit třídy do skupin na hodiny matematiky a češtiny.
Propouštění zaměstnanců podle ředitelky nehrozí. ZŠ Pod Žvahovem by musela zrušit tandemové vyučování, a výuka bez asistentů pedagoga by podle ředitele Jana Horkela byla méně individualizovaná a komplikovanější.
V hlavním městě je zřizovatelem středních škol magistrát, který podle mluvčího Víta Hofmana zatím nemá informace od jednotlivých škol, zda budou stávkovat. Základní a mateřské školy zřizují městské části, které čekají na rozhodnutí jednotlivých škol.
Odboráři usilují o více peněz do školství. Vláda si podle nich připravenými škrty bere děti jako rukojmí.