Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zapojení pražských škol do stávky zatím není jasné, některým vadí škrty
Ilustrační foto: archiv

Zapojení pražských škol do stávky zatím není jasné, některým vadí škrty

Zatím není jasné, kolik pražských škol se zapojí do výstražné stávky, kterou na 27. listopadu vyhlásily školské odbory. Tento týden se o tom školy rozhodují, poté se vyjasní, které svůj provoz přeruší či kde zachovají částečný provoz pro malé děti. ČTK to řekla předsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS) pro Prahu Eva Dvořáčková. Pražským školám, které ČTK oslovila, vadí obecně snižování objemu peněz, které by měly jít do školství nebo na platy nepedagogických pracovníků. Některé školy by musely omezit ve výuce například dělení tříd do skupin.

Kolik škol se do stávky zapojí, se podle Dvořáčkové nebude vědět dříve než ve středu 22. listopadu. Co školy v případě omezení financování ohrozí, se podle ní na různých místech liší. „Je to škola od školy jiné. Některé školy jsou na hranici svých možností, že nemají učebny a stejně nemohou třídy na skupiny dělit, jiné dělit mohou, ale nemají pedagogy," řekla. Některé školy podle ní hlásily, že by v případě snížení peněz do školství musely propustit tři až čtyři pedagogy. „Ty, kterých se to dotkne, jsou velice naštvaní a hlásí, že jdou do stávky," uvedla.

Některým z oslovených škol v Praze vadí například nízké platy nepedagogických zaměstnanců nebo rušení neobsazených tabulkových míst. „Ve školní jídelně, kde má být podle počtu jídel šest kuchařek, jsou jen tři. Ředitel jednoduše další nesehnal. Ty tři kuchařky tedy pracují za šest – jsou utahané, ale alespoň dostávají slušné odměny," uvedl například ředitel Malostranského gymnázia a základní školy Tomáš Ledvinka.

Dodal, že když se peníze na neobsazená místa zruší, tak škola nebude moci nepedagogické zaměstnance odměnit, nebo je bude muset zaplatit z peněz na odměny učitelům. Část zaměstnanců podle něj stávkovat bude, provoz školy však zůstane z větší části pravděpodobně zachován.

Menší rozpočet na platy nepedagogických pracovníků vadí i například řediteli ZŠ Vratislavova v Praze 2 Jiřímu Trundovi. Propouštění zaměstnanců ale podle něj v této škole nehrozí.

„Vnímám to celé jako velmi ohrožující, protože konečně si školy vyškolily personál, konečně jsme se naučili pracovat s tandemovým učitelem, nebo sehnat dostatečný počet angličtinářů, abychom mohli dělit výuku na skupiny a byla tak efektivní. A ve chvíli, kdy se nám to podařilo, tak nám ty peníze vezmou," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Barrandov Jana Fričová. Tandemová výuka je vyučování, které vedou dva pedagogové.

Fričová dodala, že v případě omezení plateb pro školy by učitelé zůstali bez odměn, v horším případě bez osobního ohodnocení. Zhruba 70 procent pedagogů na ZŠ a MŠ Barrandov se chce v tuhle chvíli stávky zúčastnit, řekla.

Ani v Gymnáziu Arabská v Praze 6 by se podle ředitelky Zdeňky Hamhalterové při omezení počtu proplácených hodin nemohly například dělit třídy do skupin na hodiny matematiky a češtiny.

Propouštění zaměstnanců podle ředitelky nehrozí. ZŠ Pod Žvahovem by musela zrušit tandemové vyučování, a výuka bez asistentů pedagoga by podle ředitele Jana Horkela byla méně individualizovaná a komplikovanější.

V hlavním městě je zřizovatelem středních škol magistrát, který podle mluvčího Víta Hofmana zatím nemá informace od jednotlivých škol, zda budou stávkovat. Základní a mateřské školy zřizují městské části, které čekají na rozhodnutí jednotlivých škol.

Odboráři usilují o více peněz do školství. Vláda si podle nich připravenými škrty bere děti jako rukojmí.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru