Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zapojení pražských škol do stávky zatím není jasné, některým vadí škrty
Ilustrační foto: archiv

Zapojení pražských škol do stávky zatím není jasné, některým vadí škrty

Zatím není jasné, kolik pražských škol se zapojí do výstražné stávky, kterou na 27. listopadu vyhlásily školské odbory. Tento týden se o tom školy rozhodují, poté se vyjasní, které svůj provoz přeruší či kde zachovají částečný provoz pro malé děti. ČTK to řekla předsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS) pro Prahu Eva Dvořáčková. Pražským školám, které ČTK oslovila, vadí obecně snižování objemu peněz, které by měly jít do školství nebo na platy nepedagogických pracovníků. Některé školy by musely omezit ve výuce například dělení tříd do skupin.

Kolik škol se do stávky zapojí, se podle Dvořáčkové nebude vědět dříve než ve středu 22. listopadu. Co školy v případě omezení financování ohrozí, se podle ní na různých místech liší. „Je to škola od školy jiné. Některé školy jsou na hranici svých možností, že nemají učebny a stejně nemohou třídy na skupiny dělit, jiné dělit mohou, ale nemají pedagogy," řekla. Některé školy podle ní hlásily, že by v případě snížení peněz do školství musely propustit tři až čtyři pedagogy. „Ty, kterých se to dotkne, jsou velice naštvaní a hlásí, že jdou do stávky," uvedla.

Některým z oslovených škol v Praze vadí například nízké platy nepedagogických zaměstnanců nebo rušení neobsazených tabulkových míst. „Ve školní jídelně, kde má být podle počtu jídel šest kuchařek, jsou jen tři. Ředitel jednoduše další nesehnal. Ty tři kuchařky tedy pracují za šest – jsou utahané, ale alespoň dostávají slušné odměny," uvedl například ředitel Malostranského gymnázia a základní školy Tomáš Ledvinka.

Dodal, že když se peníze na neobsazená místa zruší, tak škola nebude moci nepedagogické zaměstnance odměnit, nebo je bude muset zaplatit z peněz na odměny učitelům. Část zaměstnanců podle něj stávkovat bude, provoz školy však zůstane z větší části pravděpodobně zachován.

Menší rozpočet na platy nepedagogických pracovníků vadí i například řediteli ZŠ Vratislavova v Praze 2 Jiřímu Trundovi. Propouštění zaměstnanců ale podle něj v této škole nehrozí.

„Vnímám to celé jako velmi ohrožující, protože konečně si školy vyškolily personál, konečně jsme se naučili pracovat s tandemovým učitelem, nebo sehnat dostatečný počet angličtinářů, abychom mohli dělit výuku na skupiny a byla tak efektivní. A ve chvíli, kdy se nám to podařilo, tak nám ty peníze vezmou," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Barrandov Jana Fričová. Tandemová výuka je vyučování, které vedou dva pedagogové.

Fričová dodala, že v případě omezení plateb pro školy by učitelé zůstali bez odměn, v horším případě bez osobního ohodnocení. Zhruba 70 procent pedagogů na ZŠ a MŠ Barrandov se chce v tuhle chvíli stávky zúčastnit, řekla.

Ani v Gymnáziu Arabská v Praze 6 by se podle ředitelky Zdeňky Hamhalterové při omezení počtu proplácených hodin nemohly například dělit třídy do skupin na hodiny matematiky a češtiny.

Propouštění zaměstnanců podle ředitelky nehrozí. ZŠ Pod Žvahovem by musela zrušit tandemové vyučování, a výuka bez asistentů pedagoga by podle ředitele Jana Horkela byla méně individualizovaná a komplikovanější.

V hlavním městě je zřizovatelem středních škol magistrát, který podle mluvčího Víta Hofmana zatím nemá informace od jednotlivých škol, zda budou stávkovat. Základní a mateřské školy zřizují městské části, které čekají na rozhodnutí jednotlivých škol.

Odboráři usilují o více peněz do školství. Vláda si podle nich připravenými škrty bere děti jako rukojmí.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru