Dnes Čtvrtek - zatazeno 11°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zapojení do stávky zatím potvrdily desítky pražských škol, rozhodnutí se upřesní
Ilustrační foto: archiv

Zapojení do stávky zatím potvrdily desítky pražských škol, rozhodnutí se upřesní

Zapojení do výstražné stávky, kterou na 27. listopadu vyhlásily školské odbory, zatím v Praze potvrdily desítky škol. Některé školy budou v pondělí uzavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. ČTK to sdělili mluvčí městských částí.

V některých školách bude protest symbolický, například formou petice. Základní a mateřské školy zřizují městské části, rozhodnutí o zapojení do stávky budou ještě upřesňovat. V hlavním městě je podle statistik ministerstva 291 základních, 440 mateřských a 190 středních škol.

Například v Praze 3 se podle mluvčího městské části Jiřího Hannicha do stávky zapojí všech 16 mateřských škol, dvě z nich by měly zůstat v provozu. V základních školách, které Praha 3 zřizuje, má stávka také podporu. „Všech deset našich základních škol velmi pravděpodobně z tohoto důvodu nebude v protestní den v provozu," uvedl Hannich. „Průběžně shromažďujeme informace ohledně toho, které z našich mateřských a základních škol stávku podporují a jakým způsobem se případně připojí k protestu," dodal.

Do stávky se podle současných informací plně zapojí také devět základních a dvě mateřské školy v Praze 4. Přerušen bude provoz v ZŠ Horáčkova, ZŠ Jitřní, ZŠ Křesomyslova, ZŠ Na Planině, ZŠ Nedvědovo náměstí, ZŠ Plamínkové, ZŠ Školní, ZŠ a MŠ Ohradní a v MŠ Němčická. V ostatních školách bude provoz v omezeném režimu. Školy chtějí podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase především udržet úroveň vzdělávání a nesouhlasí s plánovaným snížením počtu nepedagogických pracovníků.

V Praze 6 se stávky zúčastní 16 základních škol v městské části. „Rozumíme obavám, které navrhované změny v systému školství mohou vyvolat. Na druhé straně si ovšem uvědomujeme komplikace, které s tím budou mít spojené rodiče dětí," sdělila místostarostka Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Zhruba deset škol a školek se do stávky zapojí v Praze 7. O konkrétní podobě budou školy ještě městskou část informovat. „Zatím se podle našich informací většina zaměstnanců ,sedmičkových' škol a školek do stávky zapojí, zaměstnanci jednotlivých škol o zapojení, podobě a rozsahu stávky v tuto chvíli ještě jednají," uvedla místostarostka Hana Šišková (Praha 7 Sobě).

Dodala, že městská část zváží případnou možnost zajištění hlídání dětí pro nejnutnější případy. K výstražné stávce se připojí například i ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8, přeruší se v ní provoz i jídelny či školních družin.

V Praze 12 se podle mluvčí Petry Svobodové do stávky zatím chce aktivně zapojit 12 škol, které budou uzavřené. Pět škol by chtělo protestovat jinou formou, jako třeba projektovým dnem, se zajištěním částečného provozu. Čtyři školy se stávky aktivně nezúčastní, ale podporují důvody stávky například peticí, uvedla Svobodová.

Ke stávce se podle webu školy připojily i Malostranská ZŠ a Malostranské gymnázium v Praze 1, provoz školy bude omezený. Žáci prvního stupně ZŠ budou mít ředitelské volno, uzavřena bude i družina.

Žáci druhého stupně ZŠ a nižšího gymnázia se budou učit podle redukovaného rozvrhu, studenti vyššího gymnázia budou mít studijní volno. Měli by se věnovat samostudiu podle zadání pedagogů. Ke stávce se připojili i pracovníci školní jídelny.

Naopak v Praze 2 se podle aktuálních informací žádné hromadné zapojení mateřských a základních škol do stávky neplánuje, uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Mapu škol zapojených do stávky zveřejnila i organizace Učitelská platforma na sociální síti X, údaje postupně doplňuje.

Odboráři usilují o více peněz do školství. Vláda si podle nich připravenými škrty bere děti jako rukojmí.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru