Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zaplavení metra při povodních v roce 2002 připomíná výstava ve stanicích a v muzeu
Zaplavené okolí stanice metra Vltavská v srpnu 2002. Foto: praha.eu

Zaplavení metra při povodních v roce 2002 připomíná výstava ve stanicích a v muzeu

Před dvaceti lety se Českou republikou prohnaly ničivé povodně, které v Praze zasáhly i metro, páteř MHD. V centrální části města zaplavila voda 19 stanic metra včetně dvou vlakových souprav. Celkové škody na infrastruktuře pražské MHD se vyšplhaly až k sedmi miliardám korun. Pražský dopravní podnik (DPP) k tomuto smutnému výročí připravil symbolickou výstavu mapující průběh záplav v podzemce. Výstava je k vidění od dnešního do pondělí 12. září ve vestibulech tehdy zasažených stanic a kompletně v Muzeu MHD ve Střešovicích.

Každé ze zasažených stanic je věnován jeden panel, na kterém je chronologicky popsán průběh ničivých povodní v dané stanici doplněný unikátními dobovými fotografiemi.

Ve vestibulech každé z devatenácti tehdy zasažených stanic je jeden panel věnovaný dané stanici. Všech 19 panelů je současně k vidění v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice.

Povodeň, která v srpnu 2002 postihla Prahu, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější v novodobé historii města. Prahu před dvaceti lety zaplavila voda až po místa, kde ji nikdo nečekal.

Z infrastruktury veřejné dopravy voda postupně zaplavila zejména 19 stanic metra v centrální části Prahy, pod vodou zůstaly dokonce i dvě vlakové soupravy metra. Zaplaveny byly tyto stanice Malostranská, Staroměstská, Můstek a Muzeum na lince A, stanice Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek B, Náměstí Republiky, Florenc B, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská a Vysočanská na lince B a stanice Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice na lince C.

I přes tak značný rozsah kalamity metro zůstalo v provozu v okrajových, záplavami nezasažených částech. Mimořádnou organizaci provozu vyžadoval koncový úsek linky B v oblasti Černého Mostu, kde byl udržován ostrovní provoz bez přístupu vlaků do depa a soupravy byly udržovány v koncové stanici Černý most.

Aby se život v Praze úplně nezastavil, došlo k organizaci mimořádně náročné náhradní dopravy, o to komplikovanější, že v prvních dnech povodní byla zavřená i většina pražských mostů přes Vltavu.

Prakticky od 13. srpna do 1. září včetně řídil DPP pražskou veřejnou dopravu pouze dispečersky, protože linkové vedení bylo téměř každý den jiné a někdy se měnilo i několikrát za den.

Když voda opadla, začalo sčítání škod. Povodně v roce 2002 napáchaly škody jen na MHD za 7 miliard korun. V Praze způsobily zkázu za celkem 27 miliard korun.


Autor: Hla

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

3. února 2023 v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Bezruký hornista vystoupí v Obecním domě

3. února 2023 v 15:33

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o pražský debut s orchestrem tohoto světově uznávaného hornisty, jehož hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Do své 88. sezony ho přizval Symfonický orchestr hl. m....

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

2. února 2023 v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Dakh Daughters v Městských divadlech pražských

2. února 2023 v 07:49

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Divadlo Na zábradlí chystá několik premiér

31. ledna 2023 v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

31. ledna 2023 v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

31. ledna 2023 v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

31. ledna 2023 v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Další články
Nahoru