Dnes Sobota - oblacno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zaplavení metra při povodních v roce 2002 připomíná výstava ve stanicích a v muzeu
Zaplavené okolí stanice metra Vltavská v srpnu 2002. Foto: praha.eu

Zaplavení metra při povodních v roce 2002 připomíná výstava ve stanicích a v muzeu

Před dvaceti lety se Českou republikou prohnaly ničivé povodně, které v Praze zasáhly i metro, páteř MHD. V centrální části města zaplavila voda 19 stanic metra včetně dvou vlakových souprav. Celkové škody na infrastruktuře pražské MHD se vyšplhaly až k sedmi miliardám korun. Pražský dopravní podnik (DPP) k tomuto smutnému výročí připravil symbolickou výstavu mapující průběh záplav v podzemce. Výstava je k vidění od dnešního do pondělí 12. září ve vestibulech tehdy zasažených stanic a kompletně v Muzeu MHD ve Střešovicích.

Každé ze zasažených stanic je věnován jeden panel, na kterém je chronologicky popsán průběh ničivých povodní v dané stanici doplněný unikátními dobovými fotografiemi.

Ve vestibulech každé z devatenácti tehdy zasažených stanic je jeden panel věnovaný dané stanici. Všech 19 panelů je současně k vidění v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice.

Povodeň, která v srpnu 2002 postihla Prahu, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější v novodobé historii města. Prahu před dvaceti lety zaplavila voda až po místa, kde ji nikdo nečekal.

Z infrastruktury veřejné dopravy voda postupně zaplavila zejména 19 stanic metra v centrální části Prahy, pod vodou zůstaly dokonce i dvě vlakové soupravy metra. Zaplaveny byly tyto stanice Malostranská, Staroměstská, Můstek a Muzeum na lince A, stanice Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek B, Náměstí Republiky, Florenc B, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská a Vysočanská na lince B a stanice Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice na lince C.

I přes tak značný rozsah kalamity metro zůstalo v provozu v okrajových, záplavami nezasažených částech. Mimořádnou organizaci provozu vyžadoval koncový úsek linky B v oblasti Černého Mostu, kde byl udržován ostrovní provoz bez přístupu vlaků do depa a soupravy byly udržovány v koncové stanici Černý most.

Aby se život v Praze úplně nezastavil, došlo k organizaci mimořádně náročné náhradní dopravy, o to komplikovanější, že v prvních dnech povodní byla zavřená i většina pražských mostů přes Vltavu.

Prakticky od 13. srpna do 1. září včetně řídil DPP pražskou veřejnou dopravu pouze dispečersky, protože linkové vedení bylo téměř každý den jiné a někdy se měnilo i několikrát za den.

Když voda opadla, začalo sčítání škod. Povodně v roce 2002 napáchaly škody jen na MHD za 7 miliard korun. V Praze způsobily zkázu za celkem 27 miliard korun.


Autor: Hla

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Odkaz. Linda Straub inscenuje vlastní pohřeb

18. září 2022 v 08:31

Spielraum Kollektiv se ve své novince Odkaz věnuje tématu čekání na smrt a toho, co po člověku zůstane. Autorku konceptu a performerku Lindu Straub inspiruje její devadesátiletá babička a rozhovory s ní. Rozhodla se ale inscenovat svůj vlastní pohřeb… Odkaz bude mít festivalovou premiéru...

Další články
Nahoru