Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský sport

Zaostřete na sportovní zážitky

Také máte zimu spojenou s carvingovými obloučky, jízdou po spádnici nebo neodmyslitelným relaxem v apres ski baru? Pokud milujete pohled na zasněžené hory stejně jako zimní sporty – ať už jsou jakékoliv – máme pro vás tip, jak si tento zážitek užít na maximum. Zkrátka tak, abyste na něj dobře viděli!

Když se řeknou zimní radovánky na horách, většina z nás si vybaví kvalitní oblečení, které zvládne mínusové teploty, studený vítr nebo sněhovou bouři. Často ale zapomínáme na další důležitou součást výbavy – sluneční brýle. Bez nich si totiž v nadmořských výškách můžete v lepším případě přihodit zánět spojivek, v tom horším i trvalé poškození zraku.

„Slunce je v zimních měsících položeno na obloze nízko, to znamená, že koncentrace UV záření vstupující do oka je mnohem větší. Je to dáno sněhem a mrazem, ze kterého se paprsky odráží. Kvalitní sluneční brýle tak mají za úkol především odfiltrovat UV záření, jehož intenzita roste se vzrůstající nadmořskou výškou. A to nejen na horách, ale i během běžných každodenních aktivit, jako je například řízení auta,” popisuje optometrista Martin Slaný, odborný oční garant FOKUS optik.

Jak vybrat vhodné sluneční brýle? „Je důležité, aby brýle byly pohodlné, netlačily a jejich váha se rovnoměrně rozkládala na uši a nos, zejména pokud jsou určeny na dlouhodobé nošení. Před jejich nákupem ale vždy zvažte, při jakých příležitostech je chcete nejčastěji nosit,” vysvětluje Martin Slaný.

Nejsou brýle jako brýle

Klasické sluneční brýle chrání oči před oslněním, které je na podzim a v zimě horší než v létě. Sportovní modely jsou ale navrženy tak, aby kromě UV ochrany zajistily bezpečnost zraku zejména před mechanickým poškozením, například při nepříjemném pádu.  „Sportovní brýle by měly zakrývat oči po celém obvodu, čímž chrání zrak nejen před světlem, ale také větrem a cizími tělesy. Výhodou je rovněž skutečnost, že sedí blíže k obličeji, takže je v nich citelně tepleji,” objasňuje Martin Slaný.

Zaměřit byste se měli také na zbarvení skel. Pro sněhové sporty jsou ideální hnědé, jantarové nebo žlutě zbarvené čočky, které zvyšují kontrast a lépe v nich vidíte detaily. Šedá skla zase pomáhají snížit intenzitu světla, ale zároveň přitom neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy. „Pořídit si můžete také brýle s vyměnitelnými čočkami, a ty na základě počasí a viditelnosti střídat dle libosti,” dodává Slaný.

Alternativou mohou být i kontaktní čočky

Pokud běžně nosíte dioptrické brýle, vyplatí se při zimních sportech investovat do kontaktních čoček. Některé helmy sice mají vyměnitelný ochranný štít a širší bočnice, abyste si mohli nechat brýle nasazené, nicméně při pádu hrozí, že vás běžné brýle můžou poranit nebo si je můžete poškodit. „Nejlepší volbou je pořídit si jednodenní kontaktní čočky, které večer po použití jednoduše vyjmete z oka a vyhodíte,” uzavírá Slaný.

Sportovní modely jsou v kurzu i mimo hory

Obroučky inspirované sportem jsou přitom trendem i pro nadcházející sezónu, jak bylo vidět i na přehlídkovém mole na milánském týdnu módy. Zejména tzv modely Racer, které jsou typické svými hranatými tvary a výraznými barvami, budou hitem jara a léta 2023. Využijete je tak jak na sjezdovce, tak i ve městě.


Autor: TZ

Turnaj ve stolním tenise O plecháček

20. března 2023 ve 20:24

Čtyři stoly, čtyři kategorie a krásné ceny v neděli 26. března na turnaji ve stolním tenise.

Maraton pro roztroušenou sklerózu podpoří pacienty s tímto onemocněním

20. března 2023 v 09:31

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či...

Březnové plavání s Prahou 1

18. března 2023 ve 21:52

Závod v plavání O pohár Prahy 1 se koná v bazénu Tyršova domu v sobotu 25. března od 14 do 18 hodin.

Nordic walking v Praze 14

15. března 2023 ve 14:59

Dynamická chůze se speciálními sportovními holemi s Hanou Dvořákovou v pondělí 20. března.

S Běžeckou školou Prahy 4 na Dívčí hrady

14. března 2023 v 11:52

Předposlední výběh Běžecké školy Prahy 4 ze Žlutých lázní bude pro pomalou skupinu 8 kilometrů s perfektními výhledy na Prahu 4 z Dívčích hradů.

Praha 14: Pochod pro mozek

7. března 2023 ve 14:41

Kondiční chůze spojená s posilováním mozku hravou formou 15. března od 9 do 13 hodin. Projdete okolí KC Kardašovská, odkud je vycházka vedena, dále na Lehovec, Kyje, Hloubětín, rozhledna Doubravka.

Krčská čtyřka – závod o pohár starosty Prahy 4

7. března 2023 v 10:24

Se vstupem Běžecké školy Prahy 4 do jejího desátého ročníku připravila radnice první běžecký závod s názvem Krčská čtyřka o pohár starosty MČ Prahy 4.

Bruslařská sezóna na Dvojce je prodloužena

24. února 2023 v 08:15

V Grébovce i v Jammertale na Folimance prodloužila Praha 2 bruslařskou sezónu. Na kluzištích můžete bruslit do 5. března.

Praha 14: Turnaj ve stolním tenisu o pohár starosty

22. února 2023 ve 21:17

Poměřit své síly ve stolním tenisu můžete na turnaji pro amatérské hráče a hráčky v sobotu 11. března.

Prague Spirit Festival: Jóga, koncerty, muzikoterapie, otužování

18. února 2023 v 07:13

Čtyřdenní 13. ročník Prague Spirit Festivalu s inspirativním tematickým programem se uskuteční od 16. do 19. března v multifunkčním centru Space Žitná 7 a na Novotného lávce.

Kreativní dílna Zastav se a tvoř v Galerii 9

14. února 2023 v 07:38

Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Zimní hry Prahy 9 zvou na víkend

10. února 2023 v 07:12

Týden plný sportovních dovedností na ledě na Střížkově pokračuje i během víkendu. Na programu budou hokejový den, soutěže o ceny a bruslení s Olafem.

Další články
Nahoru