dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
29°C
pozítří
Sobota - jasno
31°C
Zaniklé polní cesty na jihu Prahy se dočkají obnovy
Pole v okolí Točné. V minulosti tudy vedla cesta, která ale při zemědělské činnosti zanikla. Foto: P12

Zaniklé polní cesty na jihu Prahy se dočkají obnovy

Především zemědělskou činností zanikla v průběhu let na polích v Praze 12 řada cest. Tamní radnice by se ráda pustila do jejich obnovy a také třeba do vysazování remízků. Zároveň chce na některých svých pozemcích umožnit zájemcům ekologicky hospodařit.

Když letos v zimě Výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí pražského zastupitelstva vyzval městské části, aby více podporovaly ekologické způsoby zemědělství, radnici Prahy 12 to motivovalo k zjištění skutečného stavu zemědělské půdy, kterou vlastní.

Ukázalo se, že zhruba 10 hektarů takové půdy říká „dvanáctce“ pane, ale je rozeseta na pěti desítkách pozemků. V mnoha případech je tato půda obhospodařována zemědělci, kteří však nemají s radnicí smlouvu a správně by na toto území se svými stroji vůbec neměli vjíždět. Už také byli vyzváni, aby tak nadále nečinili. Některé pozemky navíc byly dříve polními cestami, ale zemědělci je rozorali, aby si zvětšili pěstební plochu.

Praha 12 však chce, aby tyto její pozemky nesloužili jako doposavad pro pěstování monokultur, ale ráda by ně „pustila“ drobné ekologické zemědělce. U jednoho se to už podařilo. V polovině srpna radní schválili pachtovní smlouvu na pozemek o výměře 1,4 hektaru v katastru Cholupice.

Nový nájemce (pachtýř), zemědělec David Ježek, plánuje pěstovat zeleninu a byliny, z nichž pak bude vyrábět produkty určené k prodeji na nejkratší vzdálenosti, tedy pro místní občany. Ze zatravněné části chce produkovat seno pro blízké chovatele koní a od nich zase odebírat hnůj. Plánuje i výsev luční louky jako potravu pro včely, které chce chovat. Výhledově by chtěl požádat o certifikát bio.

Další svůj pozemek chce Praha 12 zatravnit a na jiném zase založit ovocný sad. „Začali jsme s pozemky, kde byl ten proces nejjednodušší, ale je i řada pozemků, které jsou obklopeny půdou, která není naše, takže na tato místa nemáme přístup. Tam to bude složitější,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených), která má v kompetenci, mimo jiné, oblast územního rozvoje a životního prostředí. Tylová inventarizaci pozemků ve vlastnictví městské části iniciovala.

„Je třeba radikální změna zemědělského hospodaření. Ekologické zemědělství zabraňuje erozi půdy, zadržuje vodu v krajině, ale vede i k posílení druhové pestrosti živočichů a rostlin,“ pokračovala.

Když dvanáctá městská část skládala mozaiku zemědělských pozemků ve svém vlastnictví, zjistila, že na některých dříve vedly dříve polní cesty, které jsou však rozorané a tudíž časem zanikly. Starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených) dal impulz k tomu, aby se radnice pokusila tyto cesty obnovit. 

„Obnovou starých polních cest propojíme části Prahy 12 vesnického charakteru tak, že se mezi nimi budou moci obyvatelé pohybovat pěšky či na kole bez nutnosti vystavovat se nebezpečí nehody na silnicích. Vytvoření cest lemovaných stromy a keři skrz obrovská pole navíc pomůže živočichům najít úkryt a zmírní půdní erozi,“ sdělil serveru Pražský patriot.


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru