Dnes Středa - mlha 5°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zanedbaný rybník Dolejšák se dočkal úprav, v Praze přibyly nové vodní plochy
Rybník Dolejšák je po dokončení revitalizace znovu napuštěný. Foto: MHMP

Zanedbaný rybník Dolejšák se dočkal úprav, v Praze přibyly nové vodní plochy

V rámci dlouhodobého projektu Obnova a revitalizace pražských nádrží se dočkal úprav zličínský rybník Dolejšák, který byl, včetně jeho okolí, v zanedbaném stavu. 

Všechny práce v hodnotě 5,5 milionu korun připravoval a zajišťoval odbor ochrany prostředí pražského magistrátu, akce byla financována z rozpočtu hlavního města. Loni koupila Dolejšák metropole od soukromé společnosti. Byl převzat vypuštěný, na jeho dně se nacházela půlmetrová vrstva bahna a bylo také poškozeno vypouštěcí zařízení.

dolejsak-bahno

Rybník Dolejšák byl ještě loni plný bahna

V rámci celkové revitalizace bylo odvezeno více než 1 000 kubíků bahna, poté následoval úklid jeho břehů a okolí. Během něj bylo odklizeno několik kontejnerů odpadu. Pokračovalo se opravou stavidla a bezpečnostního přelivu, z hráze byly odstraněny nevzhledné panely a břehy byly zpevněny kamennou rovnaninou. Pro snadnější přístup k vodě zde bylo také vybudováno široké kamenné schodiště.

Na hrázi rybníka se také dá pohodlně procházet po nově mlatové cestě. Nyní jsou v okolí rybníka ještě vysazovány další dřeviny a na hrázi vzniká dubová alej s dřevěnými lavičkami.

Kromě zličínského rybníka byla v tomto roce také odbahněna retenční nádrž Asuán ve Stodůlkách a Hornomlýnský rybník v Kunraticích. Tam ještě probíhá oprava stavidla. „Obnova a revitalizace pražských vodních ploch je v souladu s naším klimatickým závazkem. Vodní plochy nám pomáhají zadržovat vodu v krajině, ochlazují mikroklima a pomáhají vytvářet biotopy pro rostliny a živočich,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Terezka a Lipiny

Před dvěma lety byl dokončen nový rybník Terezka u obory Hvězda. Kolem vodní nádrže přibyly nové mlatové cesty a revitalizace se dočkala i přilehlá část koryta Litovického potoka. Místo, které bylo v minulosti plné černých skládek a rozpadlých staveb, tak získalo úplně novou tvář.

Nový a revitalizovaný potok jsou primárně určeny pro zvýšení biodiverzity a rozšíření přirozeného výskytu živočichů i rostlin vázaných na vodu a její okolí.

V blízkosti nového rybníka i upraveného potoka v oboře Hvězda se totiž nachází jedna z evropsky významných lokalit Natura 2000, která je domovem drobného plže vrkoče úzkého. Vybudování rybníka stálo Prahu šest milionů korun.

V roce 2018 byla také dokončena stavba rybníka Lipiny. Název byl odvozen od místního názvu tohoto území, který je doložený v mapách již v roce 1840. Původně se zde nacházel zanedbaný topolovo – akátový porost, pod kterým vedl v potrubí Libušský potok. Ten byl v rámci stavby vyveden na povrch a přes několik průtočných tůní nyní napájí rybník.   

Při stavbě bylo odvezeno více než 2500 m3 materiálu, byly odstraněny skládky a také zbytky menšího zděného objektu. Rybník je biotopem pro řadu živočichů a vodních rostlin. I z tohoto důvodu bylo na dně rybníka ponecháno několik pařezů v zátopě pokácených stromů, které budou úkrytem pro ryby.

Celkové náklady na vybudování rybníka Lipiny činily 6,5 milionu korun a byly plně hrazeny z pražského rozpočtu.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru