
Zanedbaný rybník Dolejšák se dočkal úprav, v Praze přibyly nové vodní plochy
28. října 2020 12:20
Všechny práce v hodnotě 5,5 milionu korun připravoval a zajišťoval odbor ochrany prostředí pražského magistrátu, akce byla financována z rozpočtu hlavního města. Loni koupila Dolejšák metropole od soukromé společnosti. Byl převzat vypuštěný, na jeho dně se nacházela půlmetrová vrstva bahna a bylo také poškozeno vypouštěcí zařízení.

Rybník Dolejšák byl ještě loni plný bahna
V rámci celkové revitalizace bylo odvezeno více než 1 000 kubíků bahna, poté následoval úklid jeho břehů a okolí. Během něj bylo odklizeno několik kontejnerů odpadu. Pokračovalo se opravou stavidla a bezpečnostního přelivu, z hráze byly odstraněny nevzhledné panely a břehy byly zpevněny kamennou rovnaninou. Pro snadnější přístup k vodě zde bylo také vybudováno široké kamenné schodiště.
Na hrázi rybníka se také dá pohodlně procházet po nově mlatové cestě. Nyní jsou v okolí rybníka ještě vysazovány další dřeviny a na hrázi vzniká dubová alej s dřevěnými lavičkami.
Kromě zličínského rybníka byla v tomto roce také odbahněna retenční nádrž Asuán ve Stodůlkách a Hornomlýnský rybník v Kunraticích. Tam ještě probíhá oprava stavidla. „Obnova a revitalizace pražských vodních ploch je v souladu s naším klimatickým závazkem. Vodní plochy nám pomáhají zadržovat vodu v krajině, ochlazují mikroklima a pomáhají vytvářet biotopy pro rostliny a živočich,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Terezka a Lipiny
Před dvěma lety byl dokončen nový rybník Terezka u obory Hvězda. Kolem vodní nádrže přibyly nové mlatové cesty a revitalizace se dočkala i přilehlá část koryta Litovického potoka. Místo, které bylo v minulosti plné černých skládek a rozpadlých staveb, tak získalo úplně novou tvář.
Nový a revitalizovaný potok jsou primárně určeny pro zvýšení biodiverzity a rozšíření přirozeného výskytu živočichů i rostlin vázaných na vodu a její okolí.
V blízkosti nového rybníka i upraveného potoka v oboře Hvězda se totiž nachází jedna z evropsky významných lokalit Natura 2000, která je domovem drobného plže vrkoče úzkého. Vybudování rybníka stálo Prahu šest milionů korun.

Při stavbě bylo odvezeno více než 2500 m3 materiálu, byly odstraněny skládky a také zbytky menšího zděného objektu. Rybník je biotopem pro řadu živočichů a vodních rostlin. I z tohoto důvodu bylo na dně rybníka ponecháno několik pařezů v zátopě pokácených stromů, které budou úkrytem pro ryby.
Celkové náklady na vybudování rybníka Lipiny činily 6,5 milionu korun a byly plně hrazeny z pražského rozpočtu.