dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Zamíří gayové a lesbičky na Karlovo náměstí? Trasa průvodu Prague Pride budí vášně
Loni zamířil duhový průvod z Václavského náměstí přes Národní třídu na Střelecký ostrov. Foto: Petr Nekvinda / www.praguepride.cz

Zamíří gayové a lesbičky na Karlovo náměstí? Trasa průvodu Prague Pride budí vášně

Letošní ročník kulturního festivalu Prague Pride vyvrcholí v sobotu 17. srpna velkým průvodem Prahou. Zatím není jasné, kam početný průvod gayů a lesbiček zamíří. Vypadalo to, že cílem poměrně masové akce bude Karlovo náměstí, ale podle informací Pražského patriota to není zdaleka jisté. Rozhodnout by se mělo v následujících dnech.

Loňský průvod na podporu sexuálních menšin zamířil z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Účastnilo se ho zhruba deset tisíc lidí. V duhovém karnevalovém průvodu nechyběly alegorické vozy a extravagantní převleky.

Letošní, již třetí ročník festivalu, vyvrcholí pochodem v sobotu 17. srpna. V těchto dnes se vedou jednání, jaká bude trasa pochodu.

Původně to vypadalo, že favoritem na cíl duhového průvodu je Karlovo náměstí. Podle návrhu smlouvy o výpůjčce mezi Prahou 2 a organizátory festivalu, který má server Pražský patriot k dispozici, měla být pro potřeby festivalu vypůjčena na 48 hodin značná část Karlova náměstí. Konkrétně šlo o termín od pátečního poledne 16. srpna do 12 hodin v neděli 18. srpna.

Karlovo náměstí se jim nelíbí

prague-pride-1-nahled Vyvrcholení poměrně masové akce na Karlově náměstí se však každému nezamlouvá.

„Domníváme, že Karlovo náměstí není vhodnou lokalitou pro uspořádání akcí a koncertů podobného typu a rozsahu, zejména v případě, kdy pořadatelé očekávají účast 15 tisíc návštěvníků. Konání této akce v blízkosti obytných domů, v blízkosti kostela, v blízkosti rušné dopravní tepny a v blízkosti nemocnice se jeví jako krajně nevhodné, nemluvě o rizicích možných škod na životním prostředí unikátního parku v samotném centru města,“ uvádí ve svém prohlášení občanské sdružení Občané za spokojené bydlení.

Tato opoziční formace v zastupitelstvu Prahy 2 navrhuje vhodnější místa pro konání takovéto masové akce, namátkou třeba Strahov nebo Letná, které jsou podle sdružení rozlehlejší, vzdálenější od obytných domů a též relativně blízko centra města.

Uvažuje se o Letné

prague-pride-2-nahled Zatím není rozhodnuto, odkud duhový průvod půjde, ani zda nakonec zamíří na „Karlák“ či jinam. Vedoucí oddělení vnějších vztahů na radnici druhé městské části Lenka Prokopová uvedla, že smlouvu o výpůjčce parku Karlovo náměstí pro tuto akci Praha 2 zatím nepodepsala.

„Měla by o ní jednat Rada MČ Praha 2 příští úterý 25. června,“ uvedla. Do spekulací, jak radní rozhodnou, se nechtěla pouštět. Je ale možné, že nakonec Karlovo náměstí vypadne ze hry. „Organizátoři festivalu Prague Pride mezitím jednají o výpůjčce Letenského náměstí,“ pokračovala Prokopová.

„Vedeme jednání. Přesná trasa průvodu není jasná. Stejně jako cílové místo. Rozhodnout by se mělo v následujících dnech,“ připustila Bohdana Rambousková z organizačního týmu festivalu Prague Pride 2013.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru