Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zaměstnanci malešické spalovny otevřeným dopisem hájí modernizaci zařízení
Modernizace spalovny probíhala v uplynulých letech při zachování jejího provozu. Zdroj foto: Pražské služby

Zaměstnanci malešické spalovny otevřeným dopisem hájí modernizaci zařízení

Když minulý týden společnost Pražské služby oznámila zdárné ukončení rekonstrukce malešického Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), uvedla, že moderní linky dokážou ročně uspořit stovky tisíc tun ekvivalentu oxidu uhličitého. O to víc zástupce společnosti a její zaměstnance zaskočilo vyjádření náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové (Piráti), která sice ocenila ukončení modernizace spalovny, ale zároveň vyjádřila znepokojení nad emisemi oxidů dusíku. Zaměstnanci ZEVO a obě odborové organizace Pražských služeb se proti tomu ostře vymezili a vyjádření náměstkyně považují za zavádějící. Komrskové kvůli tomu dokonce odeslali otevřený dopis.

„Energetické využití odpadu je součástí moderního hospodářství a přirozeně doplňuje recyklaci i cirkulární ekonomiku. Výroba energie z odpadu je ekologická, protože smetí nekončí na skládkách, a zároveň dochází k úspoře primárních zdrojů, kterými jsou uhlí a plyn,“ vyzdvihl přínos modernizovaného zařízení  generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Čtyři moderní linky tak mohou díky vysoké spolehlivosti ročně zpracovat 400 tisíc tun odpadu, zhruba o čtvrtinu více než umožnovala původní technologie. „Energetickým využitím tohoto množství odpadu dojde k roční úspoře stovek tisíc tun ekvivalentu oxidu uhličitého, které by se jinak dostaly do životního prostředí neekologickým skládkováním. Díky tomu je malešická spalovna emisně srovnatelná s teplárnami na zemní plyn,“ dodal v tiskové zprávě. Do té samé zprávy zkraje května ale dodala náměstkyně Komrsková vyjádření, které v Pražských službách zapůsobilo jako píchnutí do vosího hnízda.

„Velmi mě těší, že je modernizace provozu zdárně u konce. Doufám, že v brzké době dojde k razantnímu snižování emisí NOx, protože současný stav mě znepokojil. Požádala jsem pana ředitele Bláhu, aby v co nejkratší možné době došlo k nápravě, tedy maximální možné redukci oxidů dusíku, kterou modernizovaný provoz umožnuje,” napsala Komrsková. Jen pro vysvětlení, Aleš Bláha je ředitel zařízení ZEVO. 

V reakci na vyjádření Komrskové se zaměstnanci ZEVA Malešice rozhodli náměstkyni poslat otevřený dopis, ve kterém se proti kritice ohradili. Podpisové archy podepsali vedoucí a další pracovníci.  

„Vaše slova nás nemile překvapila. V tuto chvíli plníme všechny normy a jsme v podstatě stejně ekologičtí, jako teplárny na zemní plyn. Hodnoty emisí oxidů NOx, které jste kritizovala, se nyní pohybují kolem 130 mg/Nm3 spalin, jde tedy o 65 procent povoleného a celoevropsky platného a závazného emisního limitu, který je 200 mg/Nm3. Máme tedy dostatečnou rezervu a samozřejmě se chystáme pokračovat,“ napsali v dopise.

Dále uvedli, že bude možné se dostat i pod polovinu limitů, ale tomu brání nedostatek čpavkové vody, která se vyrábí ze zemního plynu a kvůli válce na Ukrajině se nyní hůř shání. Už příští rok by Pražské služby chtěly podle informací v dopise dokončit výstavbu dostatečné zásobníkové nádrže na čpavkovou vodu a také zefektivnit systém jejího nákupu, který se rozdělí mezi vícero dodavatelů.

„Jak sama vidíte, situaci rozhodně nepodceňujeme. Jakmile budeme mít spolehlivý dostatek čpavkové vody, emise oxidů dusíku snížíme ještě více, než o současnou třetinu oproti povolenému limitu. Ukončili jsme projekt, který je na srovnatelné úrovni jako nejlepší evropské spalovny a který bude Pražanům pomáhat s ekologickou likvidací odpadů a zásobováním teplem a elektřinou následujících minimálně 25 let. Myslím, že vaše kritika není spravedlivá a žádáme Vás, abyste napříště spíše zkusila lidi motivovat pozitivně,“ dodali v otevřeném dopise z 5. května pracovníci ZEVO Malešice.

Minulý týden se Komrsková setkala s ředitelem Bláhou. „Shodli jsme se na tom, že bude zajištěna větší a stabilnější dodávka čpavkové vody, aby bylo možné zásadním způsobem snížit emise oxidů dusíku a využil se tak naplno potenciál nového zařízení, jehož rekonstrukce stála 2,8 miliardy. Zároveň jsem se domluvili, že se osobně znovu potkáme přímo ve spalovně i za účasti zaměstnanců spalovny. Panuje shoda, že bychom měli být v pravidelném kontaktu, abychom všichni měli veškeré informace a nedocházelo tak ke zbytečným nedorozuměním,“ napsala na sociální sítě.


Autor: Karel Netolický

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru