dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Zaměřeno na maturanty: Veřejné vysoké školy uspořádají nekomerční veletrh
Akce se zúčastní i Česká zemědělská univerzita, která sídlí v Suchdole. Foto: archiv

Zaměřeno na maturanty: Veřejné vysoké školy uspořádají nekomerční veletrh

Pražské veřejné vysoké školy škol uspořádají samostatný nekomerční veletrh, na němž budou prezentovat svou nabídku studijních příležitostí pro maturanty. Uskuteční se ve čtvrtek 14. ledna v prostorách Vysoké školy ekonomické (VŠE) na Žižkově. Jednou z motivací k uspořádání veletrhu byly vysoké náklady na obdobných komerčních akcích.

Na půdě VŠE se představí všech osm pražských vysokých škol, vedle pořádající instituce také Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola chemicko-technologická a umělecky zaměřené Akademie múzických umění, Akademie výtvarných umění a Vysoká škola uměleckoprůmyslová.

Prezentovat budou své bakalářské a víceleté magisterské obory, na které se mohou hlásit absolventi středních škol. Dopoledne bude věnováno technickým a přírodovědným oborům, odpoledne humanitním, ekonomickým a IT oborům.

S nápadem na uspořádání samostatného nekomerčního veletrhu veřejných vysokých škol přišla VŠE. „Náklady na marketing, a zejména na účast na komerčních veletrzích, začínají být pro veřejné vysoké školy neúnosné. Dotazníkové šetření mezi 24 veřejnými vysokými školami ukázalo, že zájem o samostatný veletrh by měly zejména pražské vysoké školy, které již rok úspěšně spolupracují na projektu Study in Prague a mají k sobě velkou důvěru," vysvětluje vznik myšlenky rektorka VŠE Hana Machková.

„Pilotní projekt ukáže, zda se příští rok přidají i další univerzity, například v Severomoravském kraji. Druhý ročník pražské iniciativy by měla uspořádat jiná vysoká škola, nejlépe Univerzita Karlova, která má také vhodné prostory,“ dodává rektorka.

Na půdě VŠE budou od 9 do 16:30 hodin otevřeny informační stánky, kde budou k dispozici informační letáky všech osmi univerzit. Paralelně budou ve velkých posluchárnách probíhat prezentace jednotlivých vysokých škol a v menších učebnách budou zástupci jednotlivých fakult připraveni zodpovídat dotazy. Vstup je zdarma.

Pražské veřejné vysoké školy budou v rámci limitů přidělených ministerstvem školství pro studium v českém jazyce, které je v Česku bezplatné, nabízet pro akademický rok 2016/2017 maturantům zhruba 23 000 míst. Mají také akreditovány obory v cizích jazycích, zejména v angličtině a ruštině. Tyto obory jsou zpoplatněny a výše školného i počet přijímaných studentů jsou plně v kompetenci příslušné vysoké školy.

Cizojazyčné studijní obory jsou určeny jak cizincům, tak českým studentům, kteří například absolvovali mezinárodní střední školu a přejí si studovat i nadále v cizím jazyce. Celkem tak dostane možnost studia na prestižních vysokých školách nejméně 25 tisíc studentů.

Pražské veřejné vysoké školy mají akreditace pro 462 studijních oborů. Nejvíce akreditací má Univerzita Karlova, jež má na svých 17 fakultách akreditováno 246 bakalářských a dlouholetých magisterských studijních oborů, dále ČVUT (82), ČZÚ (56), VŠCHT 36) a VŠE (29). Umělecké vysoké školy mají celkem 13 studijních oborů a přijímají podstatně méně studentů než takzvaná „velká pětka“.

Podrobnosti o veletrhu jsou na www.prazske-verejne-vysoke-skoly.cz.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru