dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Záměr Prahy vyhánět bezdomovce z MHD kritizují někteří odborníci
Pražští bezdomovci vyráží na cestu příměstským vlakem. Ilustrační foto: archiv

Záměr Prahy vyhánět bezdomovce z MHD kritizují někteří odborníci

Veřejně činné osobnosti nesouhlasí s aktuálně oznámeným záměrem pražského magistrátu vykazovat bezdomovce z MHD. Je to sprosté, reagovala vikářka starající se o lidi bez domova. Je to populismus, přidává se politolog. Zástupce Naděje, která lidem bez přístřeší pomáhá, tvrdí, že město své kroky s Nadějí předem nekonzultovalo.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) rozčeřil „letní vodu“ sdělením, že město učiní kroky k tomu, aby lidi bez domova dostalo pryč z veřejné dopravy. Dokonce kvůli tomu zřídilo pracovní skupinu, která má vypracovat plán konkrétního postupu, který bude počítat se zapojením terénních pracovníků z Centra sociálních služeb, Městské policie a zástupců pražského Dopravního podniku.

„Bezdomovci často cestují v MHD jako černí pasažéři a obtěžují velké množství cestujících, kteří potom volí jiný způsob dopravy. Chceme využít především motivaci ve formě terénní práce k tomu, aby se v MHD cestovalo na úrovni a tak, jako ve vyspělých světových metropolích,“ řekl Hudeček.

„Pomoc lidem bez přístřeší je jednou z priorit sociální politiky hlavního města Prahy. Klíčovou aktivitou v této oblasti je i terénní práce sociálních pracovníků, kteří svou činnost rozšíří i na prostředky MHD. Příprava takového projektu je pro nás zajímavá tím, že jednak pomůžeme potřebným a jednak dojde i ke zlepšení prostředí v MHD,“ dodal radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Ředitel Naděje: je nedostatek denních center

Co na to říkají veřejně činné osobnosti? „Je to sprosté,“ reagovala bezprostředně vikářka Luterské evangelické církve Eduarda Heczková, která letos kupříkladu připojila svůj podpis pod prohlášení křesťanů, kteří se postavili proti podobě zákona o vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi.

Heczková má s bezdomovci zkušenosti – zajišťuje jim ubytování, shání práci, zve je na bohoslužby a chystá pro ně nejrůznější akce spojené s občerstvením.

Šokován je z rozhodnutí vedení pražského magistrátu i šéf pražské pobočky Naděje Jan Kadlec. „Informaci jsme se dozvěděli z tisku, nebyla s námi konzultována,“ řekl. Podle něj je nutné, aby město bezdomovcům nabídlo možnost umýt se. „Důležitá je i podpora nízkoprahových denních center, kterých je v Praze nedostatek,“ dodal.

„Provozujeme nízkoprahové denní centrum U Bulhara, kapacita je maximálně padesát sprch denně, někdy i méně. Záleží na tom, v jakém stavu klienti přijdou, zda potřebují dopomoci – s někým je třeba strávit více času,“ dodal. Nízkoprahová centra podle jeho slov zajišťují možnost hygieny, výměnu a vyprání ošacení, i sociální poradenství.

Politoložka: předcházejte bezdomovectví

Se způsobem, který zvolilo vedení města, nesouhlasí ani politoložka Vladimíra Dvořáková. „Především by se měly problémy lidí bez domova řešit. Bezdomovectví předcházet, a těm, kteří na ulici už jsou, pomáhat. Tím, že je vykážu z dopravy, se obrovského sociálního problému nezbavím,“ uvedla.

„Problém samozřejmě existuje. Lidé bez domova jsou v tramvajích především, když je zima nebo noc. Když nemají peníze na zaplacení jízdného či pokuty a přijde se na to, jdou do jiné tramvaje. Nikdo si na nich nic nevezme, to vím. Nevidím ale řešení v tom, aby se vyhodilo plno peněz a problém se odsunul jinam,“ řekla.

I ona má za to, že je důležitá podpora integračních center, možnosti vyprat si oblečení, osprchovat se a v teple se vyspat. „Když budou ti lidé vykázáni z dopravy, půjdou jinam, třeba do sklepů. Takže problém bude za velké peníze zase řešit někdo jiný,“ dodala Vladimíra Dvořáková.

"Dalo by se říci, že to je populismus. Jistě není příjemné jezdit v noci tramvají, kde je zápach. Neumím si ale vůbec představit, jak by se uskutečnilo vykazování bezdomovců, jestli by je vykazovali řidiči, nebo by byla najatá nějaká zvláštní stráž. Myslím, že je to jen líbivé prohlášení,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru