Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Záměr pokácet javor blízko Karlova mostu budí vášně. Vedle vysadíme vzrostlý strom, odmítá kritiku radnice
Pohled na plánované náměstíčko. Vlevo je vidět průchod k Vltavě, vpravo nový strom a vodní prvek v opěrné zdi. Vizualizace (2x) a foto: MČ Praha 1

Záměr pokácet javor blízko Karlova mostu budí vášně. Vedle vysadíme vzrostlý strom, odmítá kritiku radnice

Už přes devět stovek lidí podepsalo petici proti kácení javoru na Smetanově nábřeží, který má podle plánů radnice Prahy 1 ustoupit projektu nového náměstíčka a průchodu k Vltavě. Úřad se kritice brání, ke kácení, které je prý nezbytné pro realizaci plánovaných úprav, má povolení a za javor hodlá na místě vysadit patnáctimetrový strom.

Trojúhelník zeleně, který se rozprostírá v ústí ulice Karoliny Světlé na Smetanově nábřeží, má nyní šikmou plochu a je veřejnosti nepřístupný. Už v roce 2017 se tehdejší vedení radnice Prahy 1 rozhodlo prostranství upravit. Záměrem bylo šikmou plochu odtěžit a srovnat s úrovní ulice Karoliny Světlé, odkud by byl na nový prostor volný přístup. Záměrem bylo prostor vydláždit a vysadit na něj nový strom.

anensky-trojuhelnik-1

Plánovaná podoba náměstíčka s novým stromem

Ze strany nábřeží měla vzniknou opěrná stěna, ve které by měla být kašna, počítalo se i s historizujícími lampami. Vedení radnice vzešlé z voleb v roce 2018 projekt, jehož náklady byly před čtyřmi lety odhadovány zhruba na 21 milionů korun, dále nerozvíjelo.

Když došlo na začátku loňského roku k výměně koalice v Praze 1, nový starosta Petr Hejma (STAN) deklaroval zájem projekt oprášit a realizovat a navázat na něj zpřístupněním průchodu nábřežní zdí (takzvaného čapadla) k Vltavě, kde by se lidé na úrovni hladiny řeky mohli procházet po vybudovaném vyhlídkovém molu. Z nového náměstíčka by tak bylo možné se přímo dostat k řece.

V přípravě úprav zmíněného trojúhelníku se nepočítá se stávající zelení. „Praha 1 obdržela povolení na skácení celkem čtyř stromů a křovin. Dva stromy mezitím vlivem svého poškození a povětrnostních podmínek spadly samy. V Anenském trojúhelníku tedy mají být skáceny už jen dva poškozené stromy a keře,“ uvedl mluvčí městské části Petr Bidlo.

Proti skácení starého javoru stříbrného se zvedl odpor, petice má už přes 900 podpisů. Většinou od lidí z Prahy, ale petenti jsou i z Moravy nebo třeba ze Slovenska. V pátek ráno by se na místě chystaného kácení mělo konat protestní shromáždění.

Odpor se posunul i do politické roviny, členem petičního výboru je opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro Jedničku), podle kterého se má strom kácet příští týden v pondělí. Kučera se stal po volbách na podzim 2018 radním Prahy 1 pro životní prostředí a právě on ještě v témže roce projekt úpravy takzvaného Anenského trojúhelníku zastavil. „Protože kácet zdravé vzrostlé stromy uprostřed památkové zóny jen kvůli dílčím stavebním zlepšením je prostě špatně," odůvodnil to.

strom-co-se-bude-kacet

Javor, který se má za necelý týden pokácet

Javor stojí na místě plánovanému vstupu do podchodu k řece. „Ačkoli samo zpřístupnění řeky není špatný nápad, nejde v žádném případě o urgentní projekt, ani o projekt, který by vzešel z poptávky místních obyvatel. Jeho realizace může počkat, až strom přirozeně dožije,“ píše se v průvodním textu k petici. Podle Petra Bidla bude jen pár metrů od pokáceného stromu vysazen nový zhruba patnáct metrů vysoký strom a další zeleň. „V místě bude vybudován vodní prvek a celkově bude revitalizovaná a vlídnější lokalita konečně sloužit k odpočinku, procházkám a posezení,“ řekl. Úpravy v dané lokalitě jsou podle něj součástí celkové revitalizace Smetanova nábřeží, a Praha 1 proto postupuje v souladu s postojem vedení hlavního města.

„Nábřeží totiž čeká také kompletní obměna stromořadí lip na chodníku či zřízení nové tramvajové zastávky Karlovy lázně ve směru od Národního divadla. Praha 1 také plánuje rekonstrukci krásné a nyní poškozené Krannerovy kašny,“ dodal mluvčí Bidlo. Kašna stojí také na Smetanově nábřeží, od trojúhelníku je to o pár desítek metrů jižněji v parku Národního probuzení.


Autor: Jan Puci

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Včera v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru