Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Záměr pokácet javor blízko Karlova mostu budí vášně. Vedle vysadíme vzrostlý strom, odmítá kritiku radnice
Pohled na plánované náměstíčko. Vlevo je vidět průchod k Vltavě, vpravo nový strom a vodní prvek v opěrné zdi. Vizualizace (2x) a foto: MČ Praha 1

Záměr pokácet javor blízko Karlova mostu budí vášně. Vedle vysadíme vzrostlý strom, odmítá kritiku radnice

Už přes devět stovek lidí podepsalo petici proti kácení javoru na Smetanově nábřeží, který má podle plánů radnice Prahy 1 ustoupit projektu nového náměstíčka a průchodu k Vltavě. Úřad se kritice brání, ke kácení, které je prý nezbytné pro realizaci plánovaných úprav, má povolení a za javor hodlá na místě vysadit patnáctimetrový strom.

Trojúhelník zeleně, který se rozprostírá v ústí ulice Karoliny Světlé na Smetanově nábřeží, má nyní šikmou plochu a je veřejnosti nepřístupný. Už v roce 2017 se tehdejší vedení radnice Prahy 1 rozhodlo prostranství upravit. Záměrem bylo šikmou plochu odtěžit a srovnat s úrovní ulice Karoliny Světlé, odkud by byl na nový prostor volný přístup. Záměrem bylo prostor vydláždit a vysadit na něj nový strom.

anensky-trojuhelnik-1

Plánovaná podoba náměstíčka s novým stromem

Ze strany nábřeží měla vzniknou opěrná stěna, ve které by měla být kašna, počítalo se i s historizujícími lampami. Vedení radnice vzešlé z voleb v roce 2018 projekt, jehož náklady byly před čtyřmi lety odhadovány zhruba na 21 milionů korun, dále nerozvíjelo.

Když došlo na začátku loňského roku k výměně koalice v Praze 1, nový starosta Petr Hejma (STAN) deklaroval zájem projekt oprášit a realizovat a navázat na něj zpřístupněním průchodu nábřežní zdí (takzvaného čapadla) k Vltavě, kde by se lidé na úrovni hladiny řeky mohli procházet po vybudovaném vyhlídkovém molu. Z nového náměstíčka by tak bylo možné se přímo dostat k řece.

V přípravě úprav zmíněného trojúhelníku se nepočítá se stávající zelení. „Praha 1 obdržela povolení na skácení celkem čtyř stromů a křovin. Dva stromy mezitím vlivem svého poškození a povětrnostních podmínek spadly samy. V Anenském trojúhelníku tedy mají být skáceny už jen dva poškozené stromy a keře,“ uvedl mluvčí městské části Petr Bidlo.

Proti skácení starého javoru stříbrného se zvedl odpor, petice má už přes 900 podpisů. Většinou od lidí z Prahy, ale petenti jsou i z Moravy nebo třeba ze Slovenska. V pátek ráno by se na místě chystaného kácení mělo konat protestní shromáždění.

Odpor se posunul i do politické roviny, členem petičního výboru je opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro Jedničku), podle kterého se má strom kácet příští týden v pondělí. Kučera se stal po volbách na podzim 2018 radním Prahy 1 pro životní prostředí a právě on ještě v témže roce projekt úpravy takzvaného Anenského trojúhelníku zastavil. „Protože kácet zdravé vzrostlé stromy uprostřed památkové zóny jen kvůli dílčím stavebním zlepšením je prostě špatně," odůvodnil to.

strom-co-se-bude-kacet

Javor, který se má za necelý týden pokácet

Javor stojí na místě plánovanému vstupu do podchodu k řece. „Ačkoli samo zpřístupnění řeky není špatný nápad, nejde v žádném případě o urgentní projekt, ani o projekt, který by vzešel z poptávky místních obyvatel. Jeho realizace může počkat, až strom přirozeně dožije,“ píše se v průvodním textu k petici. Podle Petra Bidla bude jen pár metrů od pokáceného stromu vysazen nový zhruba patnáct metrů vysoký strom a další zeleň. „V místě bude vybudován vodní prvek a celkově bude revitalizovaná a vlídnější lokalita konečně sloužit k odpočinku, procházkám a posezení,“ řekl. Úpravy v dané lokalitě jsou podle něj součástí celkové revitalizace Smetanova nábřeží, a Praha 1 proto postupuje v souladu s postojem vedení hlavního města.

„Nábřeží totiž čeká také kompletní obměna stromořadí lip na chodníku či zřízení nové tramvajové zastávky Karlovy lázně ve směru od Národního divadla. Praha 1 také plánuje rekonstrukci krásné a nyní poškozené Krannerovy kašny,“ dodal mluvčí Bidlo. Kašna stojí také na Smetanově nábřeží, od trojúhelníku je to o pár desítek metrů jižněji v parku Národního probuzení.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru