Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zámek v Troji bude mít opravenou střechu, krytina je na pokraji životnosti
Trojský zámek. Zdroj foto: Vertical Images / GHMP

Zámek v Troji bude mít opravenou střechu, krytina je na pokraji životnosti

Zámek v pražské Troji se dočká opravy střechy. Důvodem je její stav, kdy se střešní krytina dostala na pokraj své životnosti. Vyměněny budou také okapy a opraveny hlavice pilastrů na fasádě. Město dá na opravy letos 24 milionů korun. Další peníze dá na obnovu kamenného soklu a vstupního portálu. Vyplývá to z rozpočtu města pro letošní rok. Barokní zámek pochází ze 17. století a stará se o něj Galerie hlavního města.

„Na místech, kde je krytina přístupná z vikýřů či oken bylo zjištěno, že asi 30 až 40 procent kůrek prejzu je uvolněných. Taktéž malta vykazuje prvky zvětrávání a nesoudržnosti. Stávající krytina se díky stavu spojující malty dostala na hranici své životnosti a je potřeba ji vyměnit za novou," píše se v dokumentu.

Střecha je z takzvaného jirčanského prejzu malého formátu. Kromě krytiny budou vyměněny latě a kontralatě, které se umisťují ve směru od hřebene střechy k okapům. Naopak ponechány budou některé klempířské výrobky jako pultové vikýře nebo oplechování komínů. „Ostatní prvky, jako jsou žlaby či úžlabí, bude nutné vyměnit za nové," uvádí materiál.

Současně s výměnou střechy magistrát nechá rovněž zrekonstruovat a zrestaurovat poškozené plasticky zdobené iónské hlavice pilastrů a sloupů na vnější fasádě hlavní budovy zámku. Hlavice jsou v havarijním stavu a před časem musely být kvůli odpadávajícím kusům zakryty sítěmi.

Při přípravných pracích byl geodeticky zaměřen střešní plášť a je vypracována projektová dokumentace včetně kontrolního rozpočtu. Pro restaurování hlavic pilastrů je hotov průzkum a rovněž kontrolní rozpočet.

Do areálu plánuje vedení města vložit ještě dalších 3,5 milionu korun, a to do obnovy soklu a kamenného vstupního portálu ze severního nádvoří. Pískovcové bloky zde degradují a kameny tedy budou opraveny, zakonzervovány a ty nejvíce zničené na jižní straně fasády vyměněny.

Součástí prací bude oprava severního vstupního portálu hlavní budovy. Odborníci jej očistí a odstraní nevhodné druhotné doplňky a dožilé spárování. Spáry budou nově vytmeleny a barevně sjednoceny.

Barokní zámek Troja byl nechal v roce 1678 postavit hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Vybudován byl podle projektu italského architekta Jeana Baptisty Matheye a dokončen byl podle webových stránek zámku roku 1689.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru