Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zámek v Troji bude mít opravenou střechu, krytina je na pokraji životnosti
Trojský zámek. Zdroj foto: Vertical Images / GHMP

Zámek v Troji bude mít opravenou střechu, krytina je na pokraji životnosti

Zámek v pražské Troji se dočká opravy střechy. Důvodem je její stav, kdy se střešní krytina dostala na pokraj své životnosti. Vyměněny budou také okapy a opraveny hlavice pilastrů na fasádě. Město dá na opravy letos 24 milionů korun. Další peníze dá na obnovu kamenného soklu a vstupního portálu. Vyplývá to z rozpočtu města pro letošní rok. Barokní zámek pochází ze 17. století a stará se o něj Galerie hlavního města.

„Na místech, kde je krytina přístupná z vikýřů či oken bylo zjištěno, že asi 30 až 40 procent kůrek prejzu je uvolněných. Taktéž malta vykazuje prvky zvětrávání a nesoudržnosti. Stávající krytina se díky stavu spojující malty dostala na hranici své životnosti a je potřeba ji vyměnit za novou," píše se v dokumentu.

Střecha je z takzvaného jirčanského prejzu malého formátu. Kromě krytiny budou vyměněny latě a kontralatě, které se umisťují ve směru od hřebene střechy k okapům. Naopak ponechány budou některé klempířské výrobky jako pultové vikýře nebo oplechování komínů. „Ostatní prvky, jako jsou žlaby či úžlabí, bude nutné vyměnit za nové," uvádí materiál.

Současně s výměnou střechy magistrát nechá rovněž zrekonstruovat a zrestaurovat poškozené plasticky zdobené iónské hlavice pilastrů a sloupů na vnější fasádě hlavní budovy zámku. Hlavice jsou v havarijním stavu a před časem musely být kvůli odpadávajícím kusům zakryty sítěmi.

Při přípravných pracích byl geodeticky zaměřen střešní plášť a je vypracována projektová dokumentace včetně kontrolního rozpočtu. Pro restaurování hlavic pilastrů je hotov průzkum a rovněž kontrolní rozpočet.

Do areálu plánuje vedení města vložit ještě dalších 3,5 milionu korun, a to do obnovy soklu a kamenného vstupního portálu ze severního nádvoří. Pískovcové bloky zde degradují a kameny tedy budou opraveny, zakonzervovány a ty nejvíce zničené na jižní straně fasády vyměněny.

Součástí prací bude oprava severního vstupního portálu hlavní budovy. Odborníci jej očistí a odstraní nevhodné druhotné doplňky a dožilé spárování. Spáry budou nově vytmeleny a barevně sjednoceny.

Barokní zámek Troja byl nechal v roce 1678 postavit hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Vybudován byl podle projektu italského architekta Jeana Baptisty Matheye a dokončen byl podle webových stránek zámku roku 1689.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru