dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Žalobu na rozdělení Prahy 9 do tří volebních obvodů soud zamítl
Ilustrační foto: archiv

Žalobu na rozdělení Prahy 9 do tří volebních obvodů soud zamítl

Pražský městský soud zamítl žalobu na rozdělení Praha 9 do tří volebních obvodů. ČTK to zjistila z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Žalobu podala Strana zelených. Podle ní nahrává velkým stranám, protože zvyšuje procento hlasů nutných k získání mandátu v zastupitelstvu.

Strana zelených zatím nemá k dispozici odůvodnění rozsudku. „Nicméně trváme na tom, že vytvoření tří volebních obvodů na Praze 9 je politicky nečisté řešení, která má především prospět stranám, které jsou dnes u moci," uvedl předseda zelených v Praze 9 Jan Trnka.

V Praze 9 vládne koalice ODS a TOP 09. Zastupitelé městské části v červnu rozdělili původně území na tři obvody. Rozdíl v počtu hlasů na získání jednoho mandátu mezi obvody ale překročil soudem povolenou hranici 12 procent – ve druhém volebním obvodu připadalo na jeden mandát 906 voličů, zatímco v prvním 1240 voličů.

Zastupitelé proto následně na jednání v červnu velikost obvodů upravili, což vadí některým občanům, jejichž bydliště bylo přiřazeno k jinému obvodu než dříve. U soudu chtěli zelení dosáhnout, aby rozdělení na tři obvody bylo zrušeno.

„Nejspravedlivější je vytvoření pouze jediného obvodu. Zákon sice dělbu připouští, nesmí ale jít o účelový zásah do proporcionality volebního systému," uvedl už po podání žaloby Trnka.

Pražští zelení se na soud obrátili již v roce 2010 v souvislosti s volbami do zastupitelstva hlavního města. Tehdy vládnoucí ODS pod vedením exprimátora Pavla Béma rozdělila Prahu na sedm obvodů.

Podle zelených to bylo účelové a zvýšilo počet nutných hlasů pro získání mandátu z pěti na šest procent. Soud výsledek voleb nezrušil.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru