Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Žalobu k úseku Pražského okruhu podal i spolek Za lepší Chabry
Pražský okruh funguje například na jihozápadě Prahy. Foto: archiv

Žalobu k úseku Pražského okruhu podal i spolek Za lepší Chabry

Spolek Za lepší Chabry, jehož členy jsou někteří radní městské části Praha – Dolní Chabry, podal k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Na webu spolku to uvedla jeho členka Kateřina Šilhová Šafránková (Za lepší Chabry), která je nyní starostkou městské části Dolní Chabry.

Územní rozhodnutí ke stavbě 12,6 kilometru dlouhého úseku číslo 511 vydal předloni v červenci stavební úřad Prahy 22 a rozhodnutí letos v červnu pravomocně potvrdil jihočeský krajský úřad. Investorem okruhu je státní Ředitelství silnic a dálnic. Žalobu v téže věci podala městská část Praha 20.

„Aktivně se tak bráníme nesmyslné variantě okruhu, která může ohrozit životní prostředí a kvalitu života v Dolních Chabrech," sdělila Šilhová Šafránková.

Žaloba, kterou spolek podle Šilhové Šafránkové podal ke krajskému soudu v pátek 5. srpna, směřuje proti rozhodnutí o umístění úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1.

Podle členů spolku bylo územní rozhodnutí vydáno na základě nedostatečných podkladů. V rámci územního řízení tak podle žalobců nebyl mimo jiné k záměru stavby předložen evropskou směrnicí vyžadovaný audit bezpečnosti pozemních komunikací, chybí posouzení dopadu stavby úseku číslo 511 na klima a dopravně inženýrské podklady vycházejí z podhodnocených údajů, kvůli čemuž údajně nebyla řádně vypočtena hluková zátěž.

Za uskupení Za lepší Chabry jsou nyní v radě městské části starostka Šilhová Šafránková, první místostarosta Stanislav Vyšín a radní Josef Doležal a Alena Hájíčková. Rada městské části má celkem pět členů. V patnáctičlenném zastupitelstvu má uskupení sedm zástupců.

Úsek číslo 511 vnějšího okruhu kolem metropole má měřit 12,6 kilometru. Po dokončení by měl okruh podle dosavadních plánů měřit asi 83 kilometrů, v provozu je zatím zhruba polovina. V současnosti chybí kromě úseku 511 celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu.

Podání žaloby schválili v závěru července také zastupitelé městské části Praha 20. Podle iniciátorů podání žaloby Jany Hájkové (ANO 2011), Aleny Štrobové (Hnutí občanů Počernic s podporou Pirátů) a Petra Růžičky (Šance pro Počernice) stavba úseku Pražského okruhu negativně ovlivní dopravní situaci v Praze 20 a povede ke zhoršení životního prostředí na území Horních Počernic. Podání žaloby kritizoval mimo jiné starosta Prahy 20 Petr Měšťan (ODS s podporou nezávislých kandidátů Horní Počernice).


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru