Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici
Zásah hasičů v hotelu trval přes čtyři hodiny. Foto: Milan Pacík / HZD Praha

Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici

Pražské městské státní zastupitelství zrušilo veškerá obvinění v případu tragického požáru v hotelu v Náplavní ulici v centru hlavního města. Kauza je nyní zpátky v prověřování, sdělil na dotaz ČTK šéf žalobců Prahy 2 Tomáš Svoboda.

Kvůli tragédii, která si v lednu 2018 vyžádala pět obětí, stíhala policie tři cizince a jednu firmu. Kriminalisté už na konci předloňského roku vyloučili možnost, že požár někdo založil úmyslně. Podle nich vznikl na dvoře hotelu pravděpodobně od nedopalku cigarety.

„Všechna obvinění byla zrušena usnesením státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze," uvedl Svoboda.

Policisté na konci roku 2018 obvinili dva zaměstnance hotelu, kteří měli na starost požární zabezpečení objektu. Zabezpečení bylo v době vzniku ohně vypnuté, což byl podle policie jeden z hlavních důvodů tragických důsledků požáru.

Pracovníky začala stíhat pro zločin obecné ohrožení z nedbalosti, za který jim hrozilo kvůli způsobeným úmrtím až desetileté tresty vězení. Škoda se vyšplhala na deset milionů korun. Na počátku letošního roku rozšířila počet stíhaných o dalšího cizince a jednu právnickou osobu.

Státní zastupitelství obvinění zrušilo už jednou, policie pak musela doplňovat dokazování. Podle žalobců dostatečně neprokázala, že na pracovníky byla provozovatelem hotelu smluvně přenesena zodpovědnost za plnění povinností požární ochrany. I nyní budou muset kriminalisté dále zjišťovat, kdo měl jaké povinnosti a pravomoci.

Podle dřívějšího vyjádření kriminalistů se požár ze dvora rozšířil do recepce a poté do celého hotelu. V případě, že by správně fungovalo požární zabezpečení, oheň by se podle něj izoloval pomocí speciálních dveří. Ty však byly otevřené, protože zaměstnancům hotelu překážely v průchodu.

Zároveň bylo vypnuto elektrické zabezpečení, které kromě požárního alarmu mělo také zajistit vypnutí elektřiny a zapnutí odvětrávání. Právě zamoření hotelu kouřem stálo život všechny oběti.

Zásah hasičů při požáru hotelu v centru Prahy - 20. 1. 2018

Hasiči z budovy evakuovali zhruba 80 lidí. Ještě před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka podlehly zraněním později v nemocnici.

V březnu téhož roku se na facebooku hasičů přihlásila rodina dalšího z hostů, který zemřel na následky požáru po dvou měsících v nizozemské nemocnici.

Požár v Náplavní ulici patří mezi nejtragičtější v porevoluční historii.


Autor: red

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

Včera ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Další články
Nahoru