Dnes Úterý - prehanky-snih 2°C
Zítra Středa - skorojasno 7°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici
Zásah hasičů v hotelu trval přes čtyři hodiny. Foto: Milan Pacík / HZD Praha

Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici

Pražské městské státní zastupitelství zrušilo veškerá obvinění v případu tragického požáru v hotelu v Náplavní ulici v centru hlavního města. Kauza je nyní zpátky v prověřování, sdělil na dotaz ČTK šéf žalobců Prahy 2 Tomáš Svoboda.

Kvůli tragédii, která si v lednu 2018 vyžádala pět obětí, stíhala policie tři cizince a jednu firmu. Kriminalisté už na konci předloňského roku vyloučili možnost, že požár někdo založil úmyslně. Podle nich vznikl na dvoře hotelu pravděpodobně od nedopalku cigarety.

„Všechna obvinění byla zrušena usnesením státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze," uvedl Svoboda.

Policisté na konci roku 2018 obvinili dva zaměstnance hotelu, kteří měli na starost požární zabezpečení objektu. Zabezpečení bylo v době vzniku ohně vypnuté, což byl podle policie jeden z hlavních důvodů tragických důsledků požáru.

Pracovníky začala stíhat pro zločin obecné ohrožení z nedbalosti, za který jim hrozilo kvůli způsobeným úmrtím až desetileté tresty vězení. Škoda se vyšplhala na deset milionů korun. Na počátku letošního roku rozšířila počet stíhaných o dalšího cizince a jednu právnickou osobu.

Státní zastupitelství obvinění zrušilo už jednou, policie pak musela doplňovat dokazování. Podle žalobců dostatečně neprokázala, že na pracovníky byla provozovatelem hotelu smluvně přenesena zodpovědnost za plnění povinností požární ochrany. I nyní budou muset kriminalisté dále zjišťovat, kdo měl jaké povinnosti a pravomoci.

Podle dřívějšího vyjádření kriminalistů se požár ze dvora rozšířil do recepce a poté do celého hotelu. V případě, že by správně fungovalo požární zabezpečení, oheň by se podle něj izoloval pomocí speciálních dveří. Ty však byly otevřené, protože zaměstnancům hotelu překážely v průchodu.

Zároveň bylo vypnuto elektrické zabezpečení, které kromě požárního alarmu mělo také zajistit vypnutí elektřiny a zapnutí odvětrávání. Právě zamoření hotelu kouřem stálo život všechny oběti.

Zásah hasičů při požáru hotelu v centru Prahy - 20. 1. 2018

Hasiči z budovy evakuovali zhruba 80 lidí. Ještě před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka podlehly zraněním později v nemocnici.

V březnu téhož roku se na facebooku hasičů přihlásila rodina dalšího z hostů, který zemřel na následky požáru po dvou měsících v nizozemské nemocnici.

Požár v Náplavní ulici patří mezi nejtragičtější v porevoluční historii.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Včera ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru