Dnes Sobota - oblacno 8°C
Zítra Neděle - skorojasno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici
Zásah hasičů v hotelu trval přes čtyři hodiny. Foto: Milan Pacík / HZD Praha

Žalobce zrušil veškerá obvinění v kauze tragického požáru hotelu v Náplavní ulici

Pražské městské státní zastupitelství zrušilo veškerá obvinění v případu tragického požáru v hotelu v Náplavní ulici v centru hlavního města. Kauza je nyní zpátky v prověřování, sdělil na dotaz ČTK šéf žalobců Prahy 2 Tomáš Svoboda.

Kvůli tragédii, která si v lednu 2018 vyžádala pět obětí, stíhala policie tři cizince a jednu firmu. Kriminalisté už na konci předloňského roku vyloučili možnost, že požár někdo založil úmyslně. Podle nich vznikl na dvoře hotelu pravděpodobně od nedopalku cigarety.

„Všechna obvinění byla zrušena usnesením státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze," uvedl Svoboda.

Policisté na konci roku 2018 obvinili dva zaměstnance hotelu, kteří měli na starost požární zabezpečení objektu. Zabezpečení bylo v době vzniku ohně vypnuté, což byl podle policie jeden z hlavních důvodů tragických důsledků požáru.

Pracovníky začala stíhat pro zločin obecné ohrožení z nedbalosti, za který jim hrozilo kvůli způsobeným úmrtím až desetileté tresty vězení. Škoda se vyšplhala na deset milionů korun. Na počátku letošního roku rozšířila počet stíhaných o dalšího cizince a jednu právnickou osobu.

Státní zastupitelství obvinění zrušilo už jednou, policie pak musela doplňovat dokazování. Podle žalobců dostatečně neprokázala, že na pracovníky byla provozovatelem hotelu smluvně přenesena zodpovědnost za plnění povinností požární ochrany. I nyní budou muset kriminalisté dále zjišťovat, kdo měl jaké povinnosti a pravomoci.

Podle dřívějšího vyjádření kriminalistů se požár ze dvora rozšířil do recepce a poté do celého hotelu. V případě, že by správně fungovalo požární zabezpečení, oheň by se podle něj izoloval pomocí speciálních dveří. Ty však byly otevřené, protože zaměstnancům hotelu překážely v průchodu.

Zároveň bylo vypnuto elektrické zabezpečení, které kromě požárního alarmu mělo také zajistit vypnutí elektřiny a zapnutí odvětrávání. Právě zamoření hotelu kouřem stálo život všechny oběti.

Zásah hasičů při požáru hotelu v centru Prahy - 20. 1. 2018

Hasiči z budovy evakuovali zhruba 80 lidí. Ještě před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka podlehly zraněním později v nemocnici.

V březnu téhož roku se na facebooku hasičů přihlásila rodina dalšího z hostů, který zemřel na následky požáru po dvou měsících v nizozemské nemocnici.

Požár v Náplavní ulici patří mezi nejtragičtější v porevoluční historii.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru