Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zakrytí Spořilovské? Podle náměstka primátora to půjde až po dokončení části obchvatu
Vizualizace zastřešení Spořilovské spojky. Zdroj: JK ARCHITEKTI s.r.o

Zakrytí Spořilovské? Podle náměstka primátora to půjde až po dokončení části obchvatu

O potřebě zastřešení Spořilovské ulice, které by ulevilo obyvatelům okolních oblastí od negativních dopadů tranzitní kamionové dopravy, se už hovoří řadu let. Podle 1. místostarosty Prahy 4 pro dopravu Zdeňka Kováříka (ODS) současné vedení metropole projektu, který by ulevil obyvatelům Spořilova, nefandí, a tudíž nedělá nic pro jeho realizaci. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítá, podle něj nelze zastřešení realizovat bez dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu.

Po Jižní spojce a Spořilovské ulici denně jezdí stovky kamionů, které by tuto část Prahy 4 mohly minout, pokud by byla dostavěna jihovýchodní část silničního obchvatu metropole. Spořilovská tak v současné době obchvat určený pro tranzitní dopravu nahrazuje.

To poškozuje obyvatele Spořilova, kteří trpí nadměrným hlukem a emisemi, které snižují kvalitu jejich bydlení a mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Měření v minulých letech opakovaně prokázalo překročení hygienických limitů.

Obyvatelé Spořilova, především z okolí Spořilovské, čekají řadu let na řešení problému, který jim přináší nadměrný hluk a emise z kamionové dopravy. Úlevu jim má přinést těžké zakrytí této nadměrně zatížené komunikace připravované minimálně od roku 2015.

I když tento projekt má Posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) již od roku 2019, podle Kováříka hlavní město nečekaně dalo přednost výstavbě Hloubětínského tunelu na Průmyslovém polookruhu v severovýchodní části města.

„Zakrytí Spořilovské a svedení dopravy do tunelu představuje nejefektivnější způsob eliminace negativních dopadů od dopravy na této komunikaci. Kromě omezení hluku zajišťuje i možnost urbanistického propojení obou dnes oddělených částí Spořilova novou městskou plochou s parkovou úpravou,“ uvedl místostarosta.

Tunelová část má podle studie proveditelnosti měřit zhruba 720 metrů, na oba portály naváží protihlukové stěny v délce asi 200 metrů.

„Náměstek Scheinherr od roku 2019 nezajistil na projekční přípravu a realizaci zakrytí Spořilovské ulice ani korunu,“ sdělil místostarosta Kovářík.

Náměstek primátora kritiku odmítá. Zakrytí Spořilovské je podle něj proveditelné pouze až po stavbě 511 Pražského okruhu. Tento úsek spojí brněnskou a hradeckou dálnici a tím odvede tranzitní dopravu, která nyní jede přes Spořilov na Jižní spojku. Zahájení stavby se neustále oddaluje kvůli problémům s výkupem potřebných pozemků. 

„Bez její realizace nelze se Spořilovskou cokoliv dělat. Auta musí mít kudy jet. Navíc pro dopravu v celém městě je zásadní dokončení Městského okruhu a rozšíření Jižní spojky. Oba tyto projekty jsme rozjeli. Zároveň Průmyslový polookruh tvořený ulicemi Průmyslová a Kbelská dnes plní funkci chybějících částí okruhů. Jsou tam jedny z nejvíce rušných povrchových křižovatek v Praze. V tak důležitém místě má doprava fungovat bezchybně. Zatím to tak bohužel není, ale na nápravě pracujeme,“ řekl.

Stojí si i za Hloubětínským tunelem. „Na Radě jsme nedávno schválili vypsání veřejné zakázky na projektanta nového tunelu Hloubětín, úpravy křižovatek Průmyslová – Kbelská x Poděbradská i Kbelská x Kolbenova a jejich okolí,“ řekl.

„Na tunelu není nic připraveno, vedení město na něj přesto chce uvolnit 320 milionů korun. Zakrytí Spořilovské přitom bylo ještě v návrhu rozpočtu Prahy na rok 2017 zařazeno mezi strategické stavby hlavního města. A po pěti letech? Nic se neděje,“ podotkl Kovářík.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru