Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zakrytí Spořilovské? Podle náměstka primátora to půjde až po dokončení části obchvatu
Vizualizace zastřešení Spořilovské spojky. Zdroj: JK ARCHITEKTI s.r.o

Zakrytí Spořilovské? Podle náměstka primátora to půjde až po dokončení části obchvatu

O potřebě zastřešení Spořilovské ulice, které by ulevilo obyvatelům okolních oblastí od negativních dopadů tranzitní kamionové dopravy, se už hovoří řadu let. Podle 1. místostarosty Prahy 4 pro dopravu Zdeňka Kováříka (ODS) současné vedení metropole projektu, který by ulevil obyvatelům Spořilova, nefandí, a tudíž nedělá nic pro jeho realizaci. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) kritiku odmítá, podle něj nelze zastřešení realizovat bez dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu.

Po Jižní spojce a Spořilovské ulici denně jezdí stovky kamionů, které by tuto část Prahy 4 mohly minout, pokud by byla dostavěna jihovýchodní část silničního obchvatu metropole. Spořilovská tak v současné době obchvat určený pro tranzitní dopravu nahrazuje.

To poškozuje obyvatele Spořilova, kteří trpí nadměrným hlukem a emisemi, které snižují kvalitu jejich bydlení a mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Měření v minulých letech opakovaně prokázalo překročení hygienických limitů.

Obyvatelé Spořilova, především z okolí Spořilovské, čekají řadu let na řešení problému, který jim přináší nadměrný hluk a emise z kamionové dopravy. Úlevu jim má přinést těžké zakrytí této nadměrně zatížené komunikace připravované minimálně od roku 2015.

I když tento projekt má Posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) již od roku 2019, podle Kováříka hlavní město nečekaně dalo přednost výstavbě Hloubětínského tunelu na Průmyslovém polookruhu v severovýchodní části města.

„Zakrytí Spořilovské a svedení dopravy do tunelu představuje nejefektivnější způsob eliminace negativních dopadů od dopravy na této komunikaci. Kromě omezení hluku zajišťuje i možnost urbanistického propojení obou dnes oddělených částí Spořilova novou městskou plochou s parkovou úpravou,“ uvedl místostarosta.

Tunelová část má podle studie proveditelnosti měřit zhruba 720 metrů, na oba portály naváží protihlukové stěny v délce asi 200 metrů.

„Náměstek Scheinherr od roku 2019 nezajistil na projekční přípravu a realizaci zakrytí Spořilovské ulice ani korunu,“ sdělil místostarosta Kovářík.

Náměstek primátora kritiku odmítá. Zakrytí Spořilovské je podle něj proveditelné pouze až po stavbě 511 Pražského okruhu. Tento úsek spojí brněnskou a hradeckou dálnici a tím odvede tranzitní dopravu, která nyní jede přes Spořilov na Jižní spojku. Zahájení stavby se neustále oddaluje kvůli problémům s výkupem potřebných pozemků. 

„Bez její realizace nelze se Spořilovskou cokoliv dělat. Auta musí mít kudy jet. Navíc pro dopravu v celém městě je zásadní dokončení Městského okruhu a rozšíření Jižní spojky. Oba tyto projekty jsme rozjeli. Zároveň Průmyslový polookruh tvořený ulicemi Průmyslová a Kbelská dnes plní funkci chybějících částí okruhů. Jsou tam jedny z nejvíce rušných povrchových křižovatek v Praze. V tak důležitém místě má doprava fungovat bezchybně. Zatím to tak bohužel není, ale na nápravě pracujeme,“ řekl.

Stojí si i za Hloubětínským tunelem. „Na Radě jsme nedávno schválili vypsání veřejné zakázky na projektanta nového tunelu Hloubětín, úpravy křižovatek Průmyslová – Kbelská x Poděbradská i Kbelská x Kolbenova a jejich okolí,“ řekl.

„Na tunelu není nic připraveno, vedení město na něj přesto chce uvolnit 320 milionů korun. Zakrytí Spořilovské přitom bylo ještě v návrhu rozpočtu Prahy na rok 2017 zařazeno mezi strategické stavby hlavního města. A po pěti letech? Nic se neděje,“ podotkl Kovářík.


Autor: Jan Puci

Začne první etapa opravy Slévačské ulice, potrvá do července

Včera v 07:55

Ve čtvrtek 25. dubna začne TSK Praha s opravou Slévačské ulice. První etapa proběhne v úseku od ulice Cíglerova po ulice Kukelská a Zdobnická. Během ní bude komplexně obnoven povrch komunikace, opraví se kanalizační vpusti, revizní šachty, dojde k úpravě dopravního značení a zařízení a k opravě...

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Další články
Nahoru