Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů
Při cestování v metru musí mít lidé nasazený respirátor nebo nanoroušku. Foto: Jan Puci

Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů

Městská policie při kontrolách v pražské MHD od loňského do letošního září zjistila přes čtyřicet tisíc přestupků, které spočívaly v porušení povinnosti mít odpovídajícím způsobem zakryté dýchací cesty. Kvůli zhoršující se epidemické situaci bude kontrol v autobusech, tramvajích i metru přibývat. Novináře o tom na dnešní tiskové konferenci informoval pražský primátor Zděněk Hřib (Piráti).

„Podle statistik, které mám k dispozici, od loňského do letošního září městská policie řešila 46 721 přestupků týkajících se nenošení respirátorů nebo roušek. Většina z nich byla řešena domluvou,“ uvedl Hřib.

Kdo cestuje často pražskou MHD, může asi potvrdit, že o cestující, kteří respirátory nenosí, nebo je mají nasazeny ledabyle jen přes pusu, není nouze. Dříve to byla spíš výjimka, teď docela běžný obrázek.

Přesto Hřib odmítnul, že by se strážníci této oblastí věnovali s menší intenzitou. „Naopak, od začátku tohoto týdne byla kontrola zintenzivněna. A co mám informace od krajského ředitele Policie ČR Tomáše Lercha, od začátku listopadu dojde k personálnímu posílení skupiny, která se stará o bezpečnost v metru. Do hlídání dodržování pravidel v metru se podle Hřiba zapojí od příštího měsíce dalších deset lidí.

Podle pražské radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) se v metropoli nedodržuje povinnost nosit respirátory nebo roušky na kulturních a společenských akcích, nebo třeba při návštěvě restaurací.

„Pomohlo by, kdyby organizátoři a provozovatelé návštěvníky upozorňovali, že ta povinnost nadále platí. Málokde se to děje. Už se také moc nekontroluje, zda lidé mají u sebe potvrzení o provedeném očkování nebo testování. I toto je laxně dodržováno,“ sdělila Johnová. 

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové by měl začít každý u sebe. „Ani tady na té tiskové konferenci nemáme všichni správně nasazený respirátor. To by měl být začátek, od kterého bychom se odpíchli dál,“ rýpla si do novinářů hygienička.


Autor: Jan Puci

Během vánočních prázdnin zaparkujete v Praze 3 levněji

Dnes ve 12:06

Od 23. prosince do 3. ledna bude stejně jako minulý rok v parkovacích automatech a virtuálních parkovacích hodinách nastaveno zvýhodněné návštěvnické stání.

V noci neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

Dnes v 10:18

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologií budou tunely Brusnický a Dejvický od čtvrtka 2. prosince od 23 hodin do pátku 3. prosince do 5 hodin uzavřeny.

Lidé už nakoupili dálniční e-známky za více než 5 miliard korun

Včera ve 22:09

Přesně před rokem byl spuštěn prodej elektronických dálničních známek. Díky digitalizaci je jejich pořízení mnohem snazší a pohodlnější. Motoristé si navíc mohou sami zvolit začátek platnosti, systém je pak prostřednictvím SMS nebo e-mailu upozorní na blížící se konec platnosti e-známky....

Dnes v noci bude uzavřen Strahovský tunel

Včera v 09:36

Z důvodu pravidelné údržby a čištění kamer bude Strahovský tunel od středy 1. prosince od 23 hodin do čtvrtka 2. prosince do 5 hodin uzavřen.

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Další články
Nahoru