Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů
Při cestování v metru musí mít lidé nasazený respirátor nebo nanoroušku. Foto: Jan Puci

Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů

Městská policie při kontrolách v pražské MHD od loňského do letošního září zjistila přes čtyřicet tisíc přestupků, které spočívaly v porušení povinnosti mít odpovídajícím způsobem zakryté dýchací cesty. Kvůli zhoršující se epidemické situaci bude kontrol v autobusech, tramvajích i metru přibývat. Novináře o tom na dnešní tiskové konferenci informoval pražský primátor Zděněk Hřib (Piráti).

„Podle statistik, které mám k dispozici, od loňského do letošního září městská policie řešila 46 721 přestupků týkajících se nenošení respirátorů nebo roušek. Většina z nich byla řešena domluvou,“ uvedl Hřib.

Kdo cestuje často pražskou MHD, může asi potvrdit, že o cestující, kteří respirátory nenosí, nebo je mají nasazeny ledabyle jen přes pusu, není nouze. Dříve to byla spíš výjimka, teď docela běžný obrázek.

Přesto Hřib odmítnul, že by se strážníci této oblastí věnovali s menší intenzitou. „Naopak, od začátku tohoto týdne byla kontrola zintenzivněna. A co mám informace od krajského ředitele Policie ČR Tomáše Lercha, od začátku listopadu dojde k personálnímu posílení skupiny, která se stará o bezpečnost v metru. Do hlídání dodržování pravidel v metru se podle Hřiba zapojí od příštího měsíce dalších deset lidí.

Podle pražské radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) se v metropoli nedodržuje povinnost nosit respirátory nebo roušky na kulturních a společenských akcích, nebo třeba při návštěvě restaurací.

„Pomohlo by, kdyby organizátoři a provozovatelé návštěvníky upozorňovali, že ta povinnost nadále platí. Málokde se to děje. Už se také moc nekontroluje, zda lidé mají u sebe potvrzení o provedeném očkování nebo testování. I toto je laxně dodržováno,“ sdělila Johnová. 

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové by měl začít každý u sebe. „Ani tady na té tiskové konferenci nemáme všichni správně nasazený respirátor. To by měl být začátek, od kterého bychom se odpíchli dál,“ rýpla si do novinářů hygienička.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru