Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů
Při cestování v metru musí mít lidé nasazený respirátor nebo nanoroušku. Foto: Jan Puci

Zakryjte si nos a ústa. Strážníci zesílili kontroly v MHD, do metra vyrazí víc státních policistů

Městská policie při kontrolách v pražské MHD od loňského do letošního září zjistila přes čtyřicet tisíc přestupků, které spočívaly v porušení povinnosti mít odpovídajícím způsobem zakryté dýchací cesty. Kvůli zhoršující se epidemické situaci bude kontrol v autobusech, tramvajích i metru přibývat. Novináře o tom na dnešní tiskové konferenci informoval pražský primátor Zděněk Hřib (Piráti).

„Podle statistik, které mám k dispozici, od loňského do letošního září městská policie řešila 46 721 přestupků týkajících se nenošení respirátorů nebo roušek. Většina z nich byla řešena domluvou,“ uvedl Hřib.

Kdo cestuje často pražskou MHD, může asi potvrdit, že o cestující, kteří respirátory nenosí, nebo je mají nasazeny ledabyle jen přes pusu, není nouze. Dříve to byla spíš výjimka, teď docela běžný obrázek.

Přesto Hřib odmítnul, že by se strážníci této oblastí věnovali s menší intenzitou. „Naopak, od začátku tohoto týdne byla kontrola zintenzivněna. A co mám informace od krajského ředitele Policie ČR Tomáše Lercha, od začátku listopadu dojde k personálnímu posílení skupiny, která se stará o bezpečnost v metru. Do hlídání dodržování pravidel v metru se podle Hřiba zapojí od příštího měsíce dalších deset lidí.

Podle pražské radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) se v metropoli nedodržuje povinnost nosit respirátory nebo roušky na kulturních a společenských akcích, nebo třeba při návštěvě restaurací.

„Pomohlo by, kdyby organizátoři a provozovatelé návštěvníky upozorňovali, že ta povinnost nadále platí. Málokde se to děje. Už se také moc nekontroluje, zda lidé mají u sebe potvrzení o provedeném očkování nebo testování. I toto je laxně dodržováno,“ sdělila Johnová. 

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové by měl začít každý u sebe. „Ani tady na té tiskové konferenci nemáme všichni správně nasazený respirátor. To by měl být začátek, od kterého bychom se odpíchli dál,“ rýpla si do novinářů hygienička.


Autor: Jan Puci

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Pražský okruh: Otevřel se sjezd a nájezd u Písnice

1. května 2022 v 17:50

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes ráno otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a...

Další články
Nahoru