Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zákrok po demonstraci: 144 zatčených a 14 obviněných chuligánů, 25 zraněných policistů, 10 poničených aut
Zákrok policistů na Staroměstském náměstí proti chuligánům. Foto: Policie ČR

Zákrok po demonstraci: 144 zatčených a 14 obviněných chuligánů, 25 zraněných policistů, 10 poničených aut

Včerejší demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením na pražském Staroměstském náměstí se po svém ukončení zvrtla v bitky s policií, do kterých se pustila část protestujících z řad fotbalových fanoušků.

Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, ačkoliv povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku. Policie nasadila vodní dělo a agresivní lidi zadržela.

„Policisté omezili na osobní svobodě celkem 144 osob. Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a čtrnáct zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

V průběhu bezpečnostního opatření bylo zraněno celkem 25 policistů. V sedmnácti případech se jednalo o pohmožděniny a naraženiny. Tato zranění na místě nevyžadovala okamžité lékařské ošetření.

„Dalších osm policistů přímo na místě ošetřili záchranáři a čtyři z nich posléze převezli do nemocnice. Všichni policisté jsou již propuštěni do domácího léčení,“ sdělila Kropáčová. V průběhu dění po demonstraci, která oficiálně trvala od 14:00 zhruba hodinu, došlo k poškození deseti služebních aut a k poškození policejních helem, štítů, a dalšího vybavení.

„Poškození byla převážně způsobena házením předmětů, kopy a údery útočníků,“ dodala policejní mluvčí.

Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Po ukončení demonstrace nejprve hooligans začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dýmovnic. Samotný konflikt poté započal v ústí do Kaprovy ulice, která je nejbližší spojnicí k sídlu Úřadu vlády ve Strakově akademii.

Někteří z účastníků protestu nahlas vyhlašovali svůj úmysl k vládní budově dojít. Jiným zase vadilo, že policie „omezuje jejich svobodu", když odchod z náměstí umožnila jen částí ulic. Na policisty tak začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy.

Již před začátkem demonstrace zajistila policie v souvislosti s protestem téměř 50 lidí, měli u sebe předměty, jimiž by mohli někoho zranit, uvedla policie na twitteru.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

9. května 2021 v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Ve Valentově ulici hořelo ve sklepě

8. května 2021 ve 21:09

V pátek 7. května večer zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů ve Valentově ulici v Praze 11 u požáru sklepní kóje v suterénu obytného domu.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru