Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zákonodárci z Prahy 6 opět vyzvali prezidenta Zemana ke zrušení kontrol u vstupů do Hradu
Pražský hrad pohledem z promenády pod Petřínem. Foto: archiv

Zákonodárci z Prahy 6 opět vyzvali prezidenta Zemana ke zrušení kontrol u vstupů do Hradu

Senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina (oba za STAN) z Prahy 6 po roce opět vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby nechal zrušit vstupní bezpečnostní kontroly do areálu Pražského hradu. Označili je v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů.

Obdobnou žádost adresovali hlavě státu už koncem let 2018 a 2020. Hrad těmto výzvám odmítl vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidal i ochranu před koronavirovou epidemií.

Bezpečnostní kontroly republikovou policií byly na Hradě zavedeny v roce 2016, letos počátkem května byly po velikonoční pauze obnoveny. Podle místopředsedy Senátu Růžičky a místostarosty šesté městské části Laciny ke kontrolám není relevantní důvod.

„Uběhl další rok bez sebemenšího náznaku nebezpečí jakéhokoli teroristického útoku v České republice. A my opět stojíme jako zástupci pražské i české veřejnosti před zátarasy při vstupu do areálu Pražského hradu ve stejných rozpacích jako v minulosti," uvedli politici.

Zeman by měl podle nich oslovit příslušné bezpečnostní složky a nechat prověřit, zda jsou další plošné kontroly všech příchozích návštěvníků areálu Pražského hradu nutné.

„Nám se podle všech dostupných informací, kterými jako členové obou komor Parlamentu České republiky disponujeme, jeví, že nikoli," dodali senátor a poslanec.

Růžička a Lacina loni v obdobném dopise uvedli, že úplné uzavření části města považují za nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál Pražského hradu nelze automaticky aplikovat opatření pro muzea a galerie, ani opatření pro hrady, zámky a památky.

Upozornil tehdy na riziko tvoření front. Zrušení kontrol Hrad odmítl letos, přestože prezident po ukončení podzimní hospitalizace dlí na zámku v Lánech na Kladensku.


Autor: ČTK

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru