Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zákonodárci z Prahy 6 opět vyzvali prezidenta Zemana ke zrušení kontrol u vstupů do Hradu
Pražský hrad pohledem z promenády pod Petřínem. Foto: archiv

Zákonodárci z Prahy 6 opět vyzvali prezidenta Zemana ke zrušení kontrol u vstupů do Hradu

Senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina (oba za STAN) z Prahy 6 po roce opět vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby nechal zrušit vstupní bezpečnostní kontroly do areálu Pražského hradu. Označili je v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů.

Obdobnou žádost adresovali hlavě státu už koncem let 2018 a 2020. Hrad těmto výzvám odmítl vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidal i ochranu před koronavirovou epidemií.

Bezpečnostní kontroly republikovou policií byly na Hradě zavedeny v roce 2016, letos počátkem května byly po velikonoční pauze obnoveny. Podle místopředsedy Senátu Růžičky a místostarosty šesté městské části Laciny ke kontrolám není relevantní důvod.

„Uběhl další rok bez sebemenšího náznaku nebezpečí jakéhokoli teroristického útoku v České republice. A my opět stojíme jako zástupci pražské i české veřejnosti před zátarasy při vstupu do areálu Pražského hradu ve stejných rozpacích jako v minulosti," uvedli politici.

Zeman by měl podle nich oslovit příslušné bezpečnostní složky a nechat prověřit, zda jsou další plošné kontroly všech příchozích návštěvníků areálu Pražského hradu nutné.

„Nám se podle všech dostupných informací, kterými jako členové obou komor Parlamentu České republiky disponujeme, jeví, že nikoli," dodali senátor a poslanec.

Růžička a Lacina loni v obdobném dopise uvedli, že úplné uzavření části města považují za nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál Pražského hradu nelze automaticky aplikovat opatření pro muzea a galerie, ani opatření pro hrady, zámky a památky.

Upozornil tehdy na riziko tvoření front. Zrušení kontrol Hrad odmítl letos, přestože prezident po ukončení podzimní hospitalizace dlí na zámku v Lánech na Kladensku.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru