dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Zákon o dětských skupinách opět odložen, lidovci zvažují podpořit Zemanovo veto
Ilustrační foto: archiv

Zákon o dětských skupinách opět odložen, lidovci zvažují podpořit Zemanovo veto

Dnes měli poslanci rozhodnout o osudu zákona o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zeman s odůvodněním, že norma by ohrozila existenci lesních školek a nejrůznějších klubů pro volnočasové aktivity dětí. Vše je ale jinak – poslanci, na návrh předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy, projednání návrhu přesunuli na příští pátek 31. října.

Ačkoli ministři práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví tento týden veřejně deklarovali, že ani schválením zákona nebudou lesní školky (na které by se vztahoval školský zákon) a kluby ohroženy, poslancům KDU-ČSL i jiných stran vadí, že podle stávajícího návrhu by se veškeré spolky jako Junák či Pionýr musely registrovat jako dětská skupina.

Spolky by pak nemohly splnit náročné stavební a hygienické normy. „Naše činnost je především venku nebo v klubovnách, které jsou mnohdy pronajaté. Dětské skupiny bychom uvítali jako alternativu, nikoli, aby se tak všechny kluby musely registrovat,“ uvedl předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Česká rada dětí a mládeže sdružuje kolem 200 tisíc dětí a mladých lidí do 20 let.

Poslankyně Olga Havlová (Úsvit) dnes novinářům řekla, že zákon se ukazuje jako čím dál víc problematický, poslanecký klub hnutí Úsvit se proto nakonec rozhodl, že podpoří Zemanovo veto. To podpoří i KSČM, která odmítá zákon jako takový – je proti zřizování dětských skupin. Norma ve stávající podobě se nelíbí TOP 09. ODS už dříve uvedla, že se rozhodne podle argumentů ve sněmovně.

Pokud by veto podpořili poslanci ODS i lidovci, vládním ČSSD a ANO by scházely hlasy k jeho přehlasování. Ve hře je i varianta, že pokud by norma spadla pod stůl, poslanci z různých stran by vypracovali návrh o dětských skupinách, kde by ale bylo dobrovolné, nikoli povinné, se jako dětská skupina registrovat. To navrhoval i Senát, sněmovna však trvala na své verzi. Rozhodne se tedy zřejmě příští pátek.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru