Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Základní školy v Praze 6 budou prověřovat trvalý pobyt uchazečů o přijetí
ZŠ Emy Destinnové a ZŠ nám. Svobody. Foto: P6

Základní školy v Praze 6 budou prověřovat trvalý pobyt uchazečů o přijetí

Praha 6 spouští program pro omezení takzvané spádové (zápisové) turistiky, kdy rodiče přehlašují trvalé bydliště dětí odjinud a umisťují je do základních škol městské části, kde pak chybí kapacita pro místní obyvatele. Ředitelé škol tak budou prověřovat shodu s trvalým bydlištěm rodičů a dobu trvání, aby byly přednostně přijaty děti ze svého spádu v šesté městské části. Na tiskové konferenci to v úterý řekli představitelé městské části.

„Uděláme vše pro to, aby skončila praxe, kdy někteří rodiče zneužívali nedokonalost zákona a účelově pořizovali dětem trvalý pobyt v naší městské části. Dětí v prvních třídách každým rokem přibývá a Praha 6 vynakládá stovky milionů korun nejen na navyšování kapacit, ale i na nadstandardní kvalitu vzdělání v našich školách. Proto chceme, aby tato místa sloužila šestkovým rodičům a jejich dětem. Snažíme se ochránit právo děti z Prahy 6 vzdělávat se tam, kam spádově patří,“ uvedl Stárek.

Trvalé bydliště je zásadní pro přednostní přijetí do spádové školy. Zákon však už nevyžaduje, aby dítě na adrese skutečně bydlelo. V důsledku zápisové turistiky tak může dojít k tomu, že škola nemůže přijmout všechny spádové děti, které bydlí v bezprostřední blízkosti školy. „Dochází k přetrhání sociálních vazeb, je ztížena možnost samostatné docházky, může dojít i k narušení rodinného zázemí, pokud je dítě nuceno docházet do jiné školy než sourozenec,“ uvedla místostarostka Prahy 6 pro oblast školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Nově vytvořená pracovní skupina pro řešení spádové turistiky nechala vypracovat metodiku, kterou přijalo vedení městské části a její využití doporučilo vedení svých škol. „Skutečnost, že se adresa bydliště dítě shoduje s adresou zákonného zástupce a zda trvalý pobyt není kratší než tři měsíce, budou rodiče stvrzovat podpisem čestného prohlášení.

Zápis do 1. tříd se v Praze 6 uskuteční 18. a 19. dubna. „Přednostně budeme přijímat žadatele s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu, následně s trvalým pobytem na území Prahy 6, na území hlavního města a až jako poslední děti mimo území Prahy,“ upřesnil postup předseda pracovní komise a ředitel ZŠ A. Čermáka Petr Karvánek.

 

Podle něj je možné, že se někteří rodiče nepřijatých žáků budou odvolávat. „Když někdo odvolává, tak uvidíme, jak se na to bude dívat odvolací orgán magistrát. Kdyby v některých případech naše rozhodnutí zrušil, jsme připraveni za podpory městské části vést soudní spor a domáhat se změny zákona,“ podotkl.

Podle radního Prahy 6 a místopředsedy parlamentního výboru pro vzdělávání Jana Laciny definitivní řešení přinese až změna zákona. „Jsem v Parlamentu připraven ji podpořit,“ podotkl. Na pondělním sněmu pražských starostů postup Prahy 6 získal podle Stárka silnou podporu.

Podle starosty se Praha 6 domluvila i s dalšími městskými částmi a nabídne jim zapojení do tohoto programu, aby se tak snížila spádová turistika. Může se tak zvyšovat kvalita škol a místo využití prostor jen na navyšování kapacity se mohou zřizovat například odborné učebny, řekl.

Praha 6 je zřizovatelem 15 základních škol. Do prvních tříd v následujícím školním roce přijme 1055 dětí. V aktuálním školním roce do 1. tříd nastoupilo 1001 dítě, včetně ukrajinských. Na jaře 2022 proběhlo losování mezi spádovými dětmi u tří základních škol, dvě nakonec všechny spádové děti přijaly, a to po otevření další třídy a navýšení počtu dětí ve třídách.

 

 


Autor: puc

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru