Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Základní školy v Praze 6 budou prověřovat trvalý pobyt uchazečů o přijetí
ZŠ Emy Destinnové a ZŠ nám. Svobody. Foto: P6

Základní školy v Praze 6 budou prověřovat trvalý pobyt uchazečů o přijetí

Praha 6 spouští program pro omezení takzvané spádové (zápisové) turistiky, kdy rodiče přehlašují trvalé bydliště dětí odjinud a umisťují je do základních škol městské části, kde pak chybí kapacita pro místní obyvatele. Ředitelé škol tak budou prověřovat shodu s trvalým bydlištěm rodičů a dobu trvání, aby byly přednostně přijaty děti ze svého spádu v šesté městské části. Na tiskové konferenci to v úterý řekli představitelé městské části.

„Uděláme vše pro to, aby skončila praxe, kdy někteří rodiče zneužívali nedokonalost zákona a účelově pořizovali dětem trvalý pobyt v naší městské části. Dětí v prvních třídách každým rokem přibývá a Praha 6 vynakládá stovky milionů korun nejen na navyšování kapacit, ale i na nadstandardní kvalitu vzdělání v našich školách. Proto chceme, aby tato místa sloužila šestkovým rodičům a jejich dětem. Snažíme se ochránit právo děti z Prahy 6 vzdělávat se tam, kam spádově patří,“ uvedl Stárek.

Trvalé bydliště je zásadní pro přednostní přijetí do spádové školy. Zákon však už nevyžaduje, aby dítě na adrese skutečně bydlelo. V důsledku zápisové turistiky tak může dojít k tomu, že škola nemůže přijmout všechny spádové děti, které bydlí v bezprostřední blízkosti školy. „Dochází k přetrhání sociálních vazeb, je ztížena možnost samostatné docházky, může dojít i k narušení rodinného zázemí, pokud je dítě nuceno docházet do jiné školy než sourozenec,“ uvedla místostarostka Prahy 6 pro oblast školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Nově vytvořená pracovní skupina pro řešení spádové turistiky nechala vypracovat metodiku, kterou přijalo vedení městské části a její využití doporučilo vedení svých škol. „Skutečnost, že se adresa bydliště dítě shoduje s adresou zákonného zástupce a zda trvalý pobyt není kratší než tři měsíce, budou rodiče stvrzovat podpisem čestného prohlášení.

Zápis do 1. tříd se v Praze 6 uskuteční 18. a 19. dubna. „Přednostně budeme přijímat žadatele s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu, následně s trvalým pobytem na území Prahy 6, na území hlavního města a až jako poslední děti mimo území Prahy,“ upřesnil postup předseda pracovní komise a ředitel ZŠ A. Čermáka Petr Karvánek.

 

Podle něj je možné, že se někteří rodiče nepřijatých žáků budou odvolávat. „Když někdo odvolává, tak uvidíme, jak se na to bude dívat odvolací orgán magistrát. Kdyby v některých případech naše rozhodnutí zrušil, jsme připraveni za podpory městské části vést soudní spor a domáhat se změny zákona,“ podotkl.

Podle radního Prahy 6 a místopředsedy parlamentního výboru pro vzdělávání Jana Laciny definitivní řešení přinese až změna zákona. „Jsem v Parlamentu připraven ji podpořit,“ podotkl. Na pondělním sněmu pražských starostů postup Prahy 6 získal podle Stárka silnou podporu.

Podle starosty se Praha 6 domluvila i s dalšími městskými částmi a nabídne jim zapojení do tohoto programu, aby se tak snížila spádová turistika. Může se tak zvyšovat kvalita škol a místo využití prostor jen na navyšování kapacity se mohou zřizovat například odborné učebny, řekl.

Praha 6 je zřizovatelem 15 základních škol. Do prvních tříd v následujícím školním roce přijme 1055 dětí. V aktuálním školním roce do 1. tříd nastoupilo 1001 dítě, včetně ukrajinských. Na jaře 2022 proběhlo losování mezi spádovými dětmi u tří základních škol, dvě nakonec všechny spádové děti přijaly, a to po otevření další třídy a navýšení počtu dětí ve třídách.

 

 


Autor: puc

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru