Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Základní škola Chodov se dočkala přístavby, nádvoří navíc zdobí socha od Zoubka
Přístavba školy, napravo je vidět původní budova. Nádvoří zdobí Zoubkova socha. Foto:JP

Základní škola Chodov se dočkala přístavby, nádvoří navíc zdobí socha od Zoubka

Se začátkem nového školního roku mohou v Základní škole Chodov využívat děti i učitelé nové prostory. Tělocvična, 10 tříd i lepší zázemí pro pedagogický sbor vznikly v dostavěném západním křídle školy, které bylo včera slavnostně otevřeno. S financováním investiční akce za 187 milionů korun pomohl Praze 11 magistrát.

Zbrusu nová tělocvična, kabinety, šatny, deset kmenových i speciálních tříd, to vše získala Základní škola Chodov v ulici Květnového vítězství 57 díky přístavbě západního křídla, které bylo včera slavnostně otevřeno a ode dneška již naplno slouží dětem i pedagogům. Nejen, že se tím zvýšila kapacita školy, která nyní pojme o 100 žáků víc, po letech se také podařilo vytvořit důstojné zázemí pro pedagogický sbor.

„Jedná se o nejstarší základní školu na Jižním Městě, jejíž žáci dlouhodobě dosahují vynikajících studijních výsledků. Bylo proto ostudné, že učitelé, kteří mají na dobrém jménu školy největší zásluhu, museli pracovat ve zcela nevyhovujících podmínkách. Tuhle křivdu se nyní podařilo napravit, v kombinaci nového křídla s původní školskou budovou se navíc krásně snoubí historie a současnost,“ uvedla radní Prahy 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti).

Slavnostní otevření přistavěného křídla proběhlo symbolicky den před zahájením nového školního roku za účasti zástupců vedení jedenácté městské části, jihoměstských škol, zhotovitele stavby – generálního ředitele společnosti VCES Zdeňka Pokorného, primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a pražského radního pro školství Víta Šimrala (Piráti).

„Praha 11 předává školu užívání veřejnosti. Děkuji představitelům školy za trpělivost, za ty roky čekání a také za píli, kterou dostavbě školy věnovali,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

„Čekali jsme na dostavbu deset let, kdo si počká, ten se dočká, trpělivost plody přináší. Budeme se snažit tento objekt využívat v maximální možné míře,“ uvedl ředitel ZŠ a MŠ Chodov Jan Hovorka.

Právě hlavní město se na financování projektu významně podílelo, a to poskytnutím 65 milionové dotace a bezúročné půjčky ve výši 103,1 milionu korun. „Původně jsme chtěli ty peníze Praze 11 dát, ale vláda nám to odmítla proplatit, prý potřebuje novou linku na toustový chléb. Takže jsme to Praze 11 jen půjčili a budou nám to muset postupně vrátit. Gratuluji obyvatelům Jižního Města, že budou moci navštěvovat tuto rozšířenou školu. Přístavba byla potřeba,“ uvedl primátor Hřib.

Energetické úspory i dotek umění

„Náklady na stavební práce, které byly zahájeny v červnu roku 2019, dosáhly 187 milionů korun včetně DPH. Důvodem pro tak vysoký rozpočet byla zejména úprava projektu s cílem maximálně snížit energetickou náročnost budovy. Mám velkou radost, že jsme to dokázali a vybudovali pro Starochodovskou školu naprosto moderní, úsporný objekt energetické třídy A, který je minimálně v rámci hlavního města unikátem,“ vysvětlil Ondřej Prokop (ANO), místostarosta Prahy 11 pro majetek a investice.

Podle Zdeňka Pokorného ze zhotovitelské firmy VCES  patří rozšířená škola k nejmodernějším zařízením toho v Praze. „Je mi velkou ctí, že jsme se mohli podílet na budování tohoto prostoru. Doufám, že se zde bude dětem líbit,“ uvedl.

Základní škola Chodov nově pyšní ještě jedním unikátem. Tím je socha s názvem Kvestorka od slavného českého sochaře Olbrama Zoubka, která byla v rámci otevření nového křídla odhalena na nádvoří školy dcerou samotného autora Polanou Bregantovou. Výjimečné umělecké dílo bude trvalou součástí prostor školy.


Autor: red

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru