Dnes Středa - jasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 12°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Základní kámen sociálního komplexu v Hudečkově ulici položen
Členové vedení čtvrté městské části. Foto: Praha 4

Základní kámen sociálního komplexu v Hudečkově ulici položen

Zástupci radnice Prahy 4 položili v pátek základní kámen k multifunkčnímu sociálnímu komplexu v Hudečkově ulici. Toto zařízení nabídne seniorům ze čtvrté městské části mimo jiné byty pro rezidenty, odlehčovací a pečovatelskou službu.

Sociální komplex bude poskytovat seniorům řadu služeb, které se budou vzájemně doplňovat.

Odlehčovací služba s 36 lůžky bude uspořádána ve dvou odděleních, umístěných ve dvou poschodích tak, aby klienti měli navozenu domácí atmosféru s možností dalších aktivit. V rámci odlehčovacích služeb bude fungovat rehabilitace, a to jak fyzioterapie, tak potřebná ergoterapie například k nácviku činností v domácnosti.

Rezidentům nabídne 32 bytů, které budou stavebně uzpůsobeny tak, aby bariery nebyly příčinou pro odchod do pobytové služby. Bude se jednat o byty zvláštního určení, ve kterých se dle potřeby bude poskytovat služba podpora samostatného bydlení.

Pečovatelská služba
Zázemí zde bude mít jeden okrsek pečovatelské služby Ústavu sociálních služeb. 

Pracoviště pro sociální poradenství bude přímo v objektu stejně jako pracoviště pro podporu samostatného bydlení a osobní asistence.

„Tímto projektem dlouhodobé péče se snažíme vytvořit podporu úspěšného, zdravého aktivního stárnutí, se zachováním co nejvyšší možné kvality života v souladu s individuálními preferencemi a co nejvyšší míry nezávislosti, autonomie, participace, osobního naplnění a důstojnosti,“ uvedl místostarosta Josef Svoboda, v jehož kompetenci jsou sociální politika, podpora zdravotnictví, spolupráce s neziskovými a náboženskými organizacemi.

zakladni-kamen-hudeckova-2 „Zařízení tohoto typu v Praze 4 potřebujeme, jsem proto ráda, že se nám v tomto volebním období podařilo 

dlouhodobý záměr dotáhnout do fáze hotového projektu,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO). „Vlastní realizace už bude na nové koalici vzešlé podzimních komunálních voleb.“

Ve srovnání s předchozími projekty domova pro seniory splňuje tento projekt požadavky pro dotaci z Evropské unie, podle které se nemají vytvářet monofunkční objekty.

Aktuální projekt multifunkčního sociálního komplexu přináší propojení tří světů – odlehčovací služby, chráněné bydlení s propojením na venkovní svět.

Toto zařízení je projektováno tak, aby mohlo využívat nejmodernější asistenční techniku z oblasti zdravotní a sociální.

Projekt v Hudečkově ulici představuje jediný sociální objekt tohoto typu v hlavním městě spravovaný městskou částí.


Autor: Hla

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Dnes ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Další články
Nahoru