Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Základní kámen sociálního komplexu v Hudečkově ulici položen
Členové vedení čtvrté městské části. Foto: Praha 4

Základní kámen sociálního komplexu v Hudečkově ulici položen

Zástupci radnice Prahy 4 položili v pátek základní kámen k multifunkčnímu sociálnímu komplexu v Hudečkově ulici. Toto zařízení nabídne seniorům ze čtvrté městské části mimo jiné byty pro rezidenty, odlehčovací a pečovatelskou službu.

Sociální komplex bude poskytovat seniorům řadu služeb, které se budou vzájemně doplňovat.

Odlehčovací služba s 36 lůžky bude uspořádána ve dvou odděleních, umístěných ve dvou poschodích tak, aby klienti měli navozenu domácí atmosféru s možností dalších aktivit. V rámci odlehčovacích služeb bude fungovat rehabilitace, a to jak fyzioterapie, tak potřebná ergoterapie například k nácviku činností v domácnosti.

Rezidentům nabídne 32 bytů, které budou stavebně uzpůsobeny tak, aby bariery nebyly příčinou pro odchod do pobytové služby. Bude se jednat o byty zvláštního určení, ve kterých se dle potřeby bude poskytovat služba podpora samostatného bydlení.

Pečovatelská služba
Zázemí zde bude mít jeden okrsek pečovatelské služby Ústavu sociálních služeb. 

Pracoviště pro sociální poradenství bude přímo v objektu stejně jako pracoviště pro podporu samostatného bydlení a osobní asistence.

„Tímto projektem dlouhodobé péče se snažíme vytvořit podporu úspěšného, zdravého aktivního stárnutí, se zachováním co nejvyšší možné kvality života v souladu s individuálními preferencemi a co nejvyšší míry nezávislosti, autonomie, participace, osobního naplnění a důstojnosti,“ uvedl místostarosta Josef Svoboda, v jehož kompetenci jsou sociální politika, podpora zdravotnictví, spolupráce s neziskovými a náboženskými organizacemi.

zakladni-kamen-hudeckova-2 „Zařízení tohoto typu v Praze 4 potřebujeme, jsem proto ráda, že se nám v tomto volebním období podařilo 

dlouhodobý záměr dotáhnout do fáze hotového projektu,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO). „Vlastní realizace už bude na nové koalici vzešlé podzimních komunálních voleb.“

Ve srovnání s předchozími projekty domova pro seniory splňuje tento projekt požadavky pro dotaci z Evropské unie, podle které se nemají vytvářet monofunkční objekty.

Aktuální projekt multifunkčního sociálního komplexu přináší propojení tří světů – odlehčovací služby, chráněné bydlení s propojením na venkovní svět.

Toto zařízení je projektováno tak, aby mohlo využívat nejmodernější asistenční techniku z oblasti zdravotní a sociální.

Projekt v Hudečkově ulici představuje jediný sociální objekt tohoto typu v hlavním městě spravovaný městskou částí.


Autor: Hla

Grill fest na náplavce

Dnes ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Dnes v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Dnes ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

Včera ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru