dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Základní kámen je položen. Praha 3 začne s realizací památníku Jaroslava Seiferta
Foto: MČ Praha 3

Základní kámen je položen. Praha 3 začne s realizací památníku Jaroslava Seiferta

Poklepání na základní kámen budoucího pomníku Jaroslava Seiferta slavnostně zahájilo výstavbu nekonvenčního výtvarného díla, které bude připomínat osobnost slavného žižkovského rodáka a nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Památník v podobě rotující stuhy z litého betonu vztyčené k obloze na trojúhelníkovém prostoru v křížení ulic Chelčického, Táboritské a Seifertovy ulice, by měl být odhalen příští rok k 30. výročí Seiferova úmrtí.

Na základní kámen poklepal nejen ministr kultury Daniel Herman, který výstavbu památníku zahájil společně s dcerou básníka Janou Seifertovou-Plichtovou, ale také zástupci radnice Prahy 3, magistrátu a osobností z umělecké sféry a architektury. Slavnostní akce se zúčastnil i předseda Penklubu Jiří Dědeček, který založil Nadační fond Jaroslava Seiferta. Cílem tohoto fondu je zajistit finanční prostředky pro vybudování tohoto výtvarného díla.

zakladni-kamen-1-nahled Dílo sochaře Jana Roitha – surrealisticky ztvárněná stuha – záložka v rozevřené „knize“ Žižkova v podobě seifertovského „S“ bude nést citát ze Seifertovy básně Prosinec 1920 „…To slovo letělo jako pták do sítě hvězd…").

 

Kromě této netradiční umělecké připomínky na nositele Nobelovy ceny za literaturu by měl být prostor na křížení ulic Lipanská, Táboritská, a Seifertova zcela zrenovován.


Další články
Nahoru