dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Zakladatelka ženského výšivkářského družstva z Palestiny promluví na Novotného lávce
Foto: Archiv

Zakladatelka ženského výšivkářského družstva z Palestiny promluví na Novotného lávce

O družstvu „Ženy v Hebronu“ řízeném výhradně palestinskými ženami promluví dnes jeho ředitelka a zakladatelka Nawal Slemiah.

Přednáška, která se zaměří na práci a roli žen v palestinské společnosti, se uskuteční od 18 do 21 hodin na Novotného lávce 5. Vstup na ni je zdarma, bude tlumočena z angličtiny do češtiny a návštěvníci si budou moci zakoupit výrobky s tradiční i moderní palestinskou výšivkou anebo šátky „palestina“, a tím podpořit činnost družstva.

Akci pořádá Palestinský klub v České republice ve spolupráci s anglicky mluvící skupinou Amnesty International (AI ESG) a Mezinárodním hnutím solidarity (ISM ČR).

Od roku 2005, kdy družstvo vzniklo, se rozrostl jak sortiment výroby, tak počet členek – družstvo dnes čítá více než 140 žen z osmi vesnic v okolí Hebronu – a zájem o tradiční palestinské umění roste. V komunitním centru ve vesnici Idna poblíž Hebronu mají ženy navíc možnost účastnit se různých vzdělávacích programů či se společensky scházet.

zeny-v-hebronu-2-nahled  

„Výrobky ctí naši národní identitu a charakter, odráží naše kulturní dědictví. Výrobou tradičních artefaktů se snažíme zvýšit povědomí o Palestině, a zároveň zajistit palestinským rodinám jistý příjem. Část z příjmů jde na naši neziskovou organizaci, čímž chceme snížit závislost na finanční pomoci od mezinárodních humanitárních organizací, protože se domníváme, že tento systém má na palestinskou společnost negativní dopad. Snažíme se nakupovat co nejvíce materiálů či služeb od dodavatelů z okolí Hebronu, a tím podpořit místní ekonomiku,“ uvádí Nawal Slemiah.

zeny-v-hebronu-1-nahled „Ve své práci se řídíme myšlenkou, že rozvíjení palestinských uměleckých řemesel je něco více než jen projekt přinášející příjem. Je to akt posílení komunity, uctění úlohy žen v naší společnosti a prostředek, jak ukázat naši vytrvalost – sumud – navzdory okupaci Palestiny a škodě, kterou na lidech v Hebronu napáchala,“ dodává ředitelka družstva Ženy v Hebronu.

 


Další články
Nahoru