Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
ByznysZpravodajství

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance (DPI). Na ně zároveň také nejčastěji cílí „energošmejdi“ s pochybnými nabídkami nových smluv.

Praha proto spouští webové stránky energie.praha.eu s informacemi a radami, které směřuje v právní řadě na seniory a další zranitelné skupiny obyvatel.

Odběratelé sice bez plynu ani elektřiny nezůstali a podle zákona jim jsou v rámci režimu DPI energie dodávány po dobu celkem po 6 měsíců. Avšak bylo by pro ně nejvýhodnější, kdyby si co nejdříve našli stálého dodavatele energií, aby nepřepláceli zbytečně. Lidé by navíc obzvlášť v této době také neměli podléhat tlaku neprověřených prodejců, kteří se snaží současné situace zneužít.

Právě kvůli větší informovanosti obyvatel nyní spouští Praha web enerie.praha.eu, a to ve spolupráci se společnostmi Pražská energetika, a.s., (PRE) a Pražská plynárenská, a.s. (PPas), ve kterých má hlavní město majetkový podíl. Jsou zde k dispozici i materiály od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) s informačním letákem pro seniory a odkazem na nejčastější otázky a odpovědi k tématu. Navíc je na stránkách také odkaz na informační linky obou pražských dodavatelů energií PRE a PPas.

„Uvědomujeme si, že se někteří odběratelé zemního plynu aktuálně setrvávající v režimu dodavatele poslední instance mohou dostat v rámci souvisejících plateb do finančních problémů a jsme připraveni být jim v této věci nápomocni a řešit jejich situaci individuálně na základě jednotlivých žádostí.  V této souvislosti je třeba dále říct, že režim DPI je pouze dočasný a není určen k tomu, aby v jeho rámci odběratelé setrvávali delší dobu. Rozhodně na ně tedy apelujeme, aby si co nejrychleji našli svého stálého dodavatele, kde získají oproti režimu DPI výrazně lepší a výhodnější podmínky. V případě, že zvolí Pražskou plynárenskou jako stabilního a silného dodavatele, mohou přechod stejně jako aktuálně již několik tisíc dalších, kteří tak učinili, snadno uskutečnit online prostřednictvím moje.ppas.cz,“ uvádí předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský.

„Chci ujistit všechny bývalé zákazníky alternativních dodavatelů energií, kteří ukončili svoji činnost, že v Pražské energetice velmi intenzívně pracujeme na převodu všech odběratelů v režimu dodavatele poslední instance na standardní obchodní smlouvy a tarify. Posílili jsme zpracovatelské kapacity, prodloužili práci i přes víkendy, abychom mimořádně velké množství těchto zákazníků – a je jich přes 65 tisíc – dokázali obsloužit. Větší polovině z nich právě začínají běžné dodávky energií, tedy těm zákazníkům, kteří nás již kontaktovali. Tu druhou část postupně oslovujeme a kontaktujeme sami, protože své dodávky energií zatím neřeší a zůstávají v režimu DPI. Doufám, že i u nich bude situace brzy vyřešena,“ dodává předseda představenstva a generální ředitel Pražské energetiky Pavel Elis.

Hlavní město se kromě toho zavázalo pomoci s distribucí informačních letáků ERÚ v papírové podobě Pražanům, kteří nemají přístup k internetu a informace by se k nim jinak nedostaly.Autor: TZ, red

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

innogy narostl v energetické krizi počet zákazníků

1. února 2023 v 16:22

Výrazně vyšší zájem odběratelů energií o dodávky energií od innogy registruje tento dodavatel v průběhu energetické krize. České domácnosti považují v posledních dvou letech dodavatele energií innogy za bezpečnou volbu při rozhodování o novém dodavateli elektřiny a plynu. Od startu dramatického...

Další články
Nahoru