Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut
Policisté dohlížející na silvestrovské oslavy na Václavském náměstí. Foto: Karel Netolický

Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut

V centru Prahy podle vyhlášky z roku 2020 platí zákaz používání pyrotechniky, jak minulý týden upozornil pražský magistrát, za porušení nastavených pravidel hrozí vysoké pokuty až 100 tisíc korun ve správním řízení. Uplynulou noc se však zdálo, že si řada lidí ze zákazu těžkou hlavu nedělá. Jak se k řešení přestupků postavili policisté a strážníci, sdělili serveru Pražský patriot jejich mluvčí.

Magistrát před silvestrem spustil kampaň, kterou apelovala na Pražany i turisty, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí. „Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ vyjmenoval mluvčí úřadu Vít Hofman.

Dále platí tento zákaz například ve zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů Zoo Praha, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Jaká byla realita? Hlavně na Václavském náměstí se zhruba čtvrt hodiny před půlnocí rozpoutalo „peklo“, rakety a dělbuchy zde používala řada lidí. Zákazu navzdory.

Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout, informovala ČTK. 

„V rámci silvestrovských oslav centru metropole policisté zajistili celkem 10 osob pro podezření z přestupku a jednu osobu zadrželi pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Policisté desítky osob vyřešili v příkazním řízení, nebo oznámili na příslušný správní orgán, a to z důvodu porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky,“ sdělila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jaká byla celková výše pokut, neupřesnila. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Jak uvedl Zdeněk Modálek z tiskového oddělení Městské policie hl. m. Prahy, strážníci během silvestrovské noci řešili 355 případů v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky, loni to bylo 234 přestupků.

Anketa

Jste rádi, že došlo v Praze ke zvýšení počtu lokalit, ve kterých je zakázáno používání pyrotechniky?

84.8%
(84.8%)
15.2%
(15.2%)
„Pokutou na místě bylo vyřešeno 25 přestupků. Čtyři případy byly postoupeny správnímu orgánu,“ sdělil. Souhrnná výše rozdaných pokut podle něj činila 24 800 korun. 

Během silvestrovské noci museli strážníci také ve dvou případech použít donucovací prostředky proti agresivnímu muži a muži, který odmítl spolupracovat na zjištění totožnosti, tedy neuposlechl opakovanou výzvu. 


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru