Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut
Policisté dohlížející na silvestrovské oslavy na Václavském náměstí. Foto: Karel Netolický

Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut

V centru Prahy podle vyhlášky z roku 2020 platí zákaz používání pyrotechniky, jak minulý týden upozornil pražský magistrát, za porušení nastavených pravidel hrozí vysoké pokuty až 100 tisíc korun ve správním řízení. Uplynulou noc se však zdálo, že si řada lidí ze zákazu těžkou hlavu nedělá. Jak se k řešení přestupků postavili policisté a strážníci, sdělili serveru Pražský patriot jejich mluvčí.

Magistrát před silvestrem spustil kampaň, kterou apelovala na Pražany i turisty, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí. „Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ vyjmenoval mluvčí úřadu Vít Hofman.

Dále platí tento zákaz například ve zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů Zoo Praha, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Jaká byla realita? Hlavně na Václavském náměstí se zhruba čtvrt hodiny před půlnocí rozpoutalo „peklo“, rakety a dělbuchy zde používala řada lidí. Zákazu navzdory.

Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout, informovala ČTK. 

„V rámci silvestrovských oslav centru metropole policisté zajistili celkem 10 osob pro podezření z přestupku a jednu osobu zadrželi pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Policisté desítky osob vyřešili v příkazním řízení, nebo oznámili na příslušný správní orgán, a to z důvodu porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky,“ sdělila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jaká byla celková výše pokut, neupřesnila. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Jak uvedl Zdeněk Modálek z tiskového oddělení Městské policie hl. m. Prahy, strážníci během silvestrovské noci řešili 355 případů v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky, loni to bylo 234 přestupků.

Anketa

Jste rádi, že došlo v Praze ke zvýšení počtu lokalit, ve kterých je zakázáno používání pyrotechniky?

84.4%
(84.4%)
15.6%
(15.6%)
„Pokutou na místě bylo vyřešeno 25 přestupků. Čtyři případy byly postoupeny správnímu orgánu,“ sdělil. Souhrnná výše rozdaných pokut podle něj činila 24 800 korun. 

Během silvestrovské noci museli strážníci také ve dvou případech použít donucovací prostředky proti agresivnímu muži a muži, který odmítl spolupracovat na zjištění totožnosti, tedy neuposlechl opakovanou výzvu. 


Autor: Jan Puci

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Včera v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Včera v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Včera v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Včera v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru