Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut
Policisté dohlížející na silvestrovské oslavy na Václavském náměstí. Foto: Karel Netolický

Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut

V centru Prahy podle vyhlášky z roku 2020 platí zákaz používání pyrotechniky, jak minulý týden upozornil pražský magistrát, za porušení nastavených pravidel hrozí vysoké pokuty až 100 tisíc korun ve správním řízení. Uplynulou noc se však zdálo, že si řada lidí ze zákazu těžkou hlavu nedělá. Jak se k řešení přestupků postavili policisté a strážníci, sdělili serveru Pražský patriot jejich mluvčí.

Magistrát před silvestrem spustil kampaň, kterou apelovala na Pražany i turisty, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí. „Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ vyjmenoval mluvčí úřadu Vít Hofman.

Dále platí tento zákaz například ve zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů Zoo Praha, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Jaká byla realita? Hlavně na Václavském náměstí se zhruba čtvrt hodiny před půlnocí rozpoutalo „peklo“, rakety a dělbuchy zde používala řada lidí. Zákazu navzdory.

Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout, informovala ČTK. 

„V rámci silvestrovských oslav centru metropole policisté zajistili celkem 10 osob pro podezření z přestupku a jednu osobu zadrželi pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Policisté desítky osob vyřešili v příkazním řízení, nebo oznámili na příslušný správní orgán, a to z důvodu porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky,“ sdělila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jaká byla celková výše pokut, neupřesnila. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Jak uvedl Zdeněk Modálek z tiskového oddělení Městské policie hl. m. Prahy, strážníci během silvestrovské noci řešili 355 případů v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky, loni to bylo 234 přestupků.

Anketa

Jste rádi, že došlo v Praze ke zvýšení počtu lokalit, ve kterých je zakázáno používání pyrotechniky?

84.9%
(84.9%)
15.1%
(15.1%)
„Pokutou na místě bylo vyřešeno 25 přestupků. Čtyři případy byly postoupeny správnímu orgánu,“ sdělil. Souhrnná výše rozdaných pokut podle něj činila 24 800 korun. 

Během silvestrovské noci museli strážníci také ve dvou případech použít donucovací prostředky proti agresivnímu muži a muži, který odmítl spolupracovat na zjištění totožnosti, tedy neuposlechl opakovanou výzvu. 


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru