Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut
Policisté dohlížející na silvestrovské oslavy na Václavském náměstí. Foto: Karel Netolický

Zákaz pyrotechniky? Řada lidí ho ignorovala, byly ale uděleny jen desítky pokut

V centru Prahy podle vyhlášky z roku 2020 platí zákaz používání pyrotechniky, jak minulý týden upozornil pražský magistrát, za porušení nastavených pravidel hrozí vysoké pokuty až 100 tisíc korun ve správním řízení. Uplynulou noc se však zdálo, že si řada lidí ze zákazu těžkou hlavu nedělá. Jak se k řešení přestupků postavili policisté a strážníci, sdělili serveru Pražský patriot jejich mluvčí.

Magistrát před silvestrem spustil kampaň, kterou apelovala na Pražany i turisty, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí. „Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ vyjmenoval mluvčí úřadu Vít Hofman.

Dále platí tento zákaz například ve zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů Zoo Praha, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Jaká byla realita? Hlavně na Václavském náměstí se zhruba čtvrt hodiny před půlnocí rozpoutalo „peklo“, rakety a dělbuchy zde používala řada lidí. Zákazu navzdory.

Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout, informovala ČTK. 

„V rámci silvestrovských oslav centru metropole policisté zajistili celkem 10 osob pro podezření z přestupku a jednu osobu zadrželi pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Policisté desítky osob vyřešili v příkazním řízení, nebo oznámili na příslušný správní orgán, a to z důvodu porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky,“ sdělila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jaká byla celková výše pokut, neupřesnila. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Jak uvedl Zdeněk Modálek z tiskového oddělení Městské policie hl. m. Prahy, strážníci během silvestrovské noci řešili 355 případů v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky, loni to bylo 234 přestupků.

Anketa

Jste rádi, že došlo v Praze ke zvýšení počtu lokalit, ve kterých je zakázáno používání pyrotechniky?

84.7%
(84.7%)
15.3%
(15.3%)
„Pokutou na místě bylo vyřešeno 25 přestupků. Čtyři případy byly postoupeny správnímu orgánu,“ sdělil. Souhrnná výše rozdaných pokut podle něj činila 24 800 korun. 

Během silvestrovské noci museli strážníci také ve dvou případech použít donucovací prostředky proti agresivnímu muži a muži, který odmítl spolupracovat na zjištění totožnosti, tedy neuposlechl opakovanou výzvu. 


Autor: Jan Puci

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru