dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Zákaz provozu vozítek Segway na chodnících, pěších a obytných zónách na území Prahy 1
Vozítka Segway se na jaře, podobně jako ještě loni, už nebudou v centru projíždět po chodnících, kde často překážela chodcům. Foto: archiv

Zákaz provozu vozítek Segway na chodnících, pěších a obytných zónách na území Prahy 1

Radní Prahy 1 dnes jednomyslně schválili usnesení, které stanovuje potřebné kroky k tomu, aby Segwaye přestaly ohrožovat chodce v centrální části hlavního města. Nové možnosti regulace provozu těchto vozítek vycházejí z legislativní novely, kterou po Poslanecké sněmovně schválil také Senát.

„Chápeme, že příslušná opatření nelze uvést do praxe bez projednání v rámci celé Prahy, a proto hodláme vše konzultovat s kolegy z ostatních městských částí a na úrovni magistrátu. Cílem bylo mít připraven jasný scénář, který se přestěhuje z papíru do ulic ihned poté, co nová legislativní úprava, která umožní provoz Segwayů omezit, začne platit,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Radní první městské části kladou důraz především na konkrétní vymezení míst, kde Segwaye nebudou moct vůbec jezdit. „Tedy aby byl jejich provoz zcela zakázán na chodnících, stezkách pro chodce, pěších a obytných zónách na celém území Prahy 1,“ pokračoval Lomecký.

V této souvislosti musí příslušné nařízení vydat hlavní město Praha. Městská část to sama učinit nemůže. Celý proces se musí odehrát v obvyklé formě připomínkového řízení, což se týká zejména dvou klíčových norem: zákona č. 361/2000 Sb. a vyhlášky č. 294/2015 Sb.

Zákaz provozu vozítek – dle litery zákona osobních přepravníků – v Praze 1 bude zajištěn prostřednictvím plošných zákazů.

„Díky trvalému a neutuchajícímu přesvědčování ministrů dopravy, zákonodárců a úředníků – ve shodě napříč politickým spektrem v koalici v Praze 1 – se nám konečně podařilo prosadit legislativní změny, které umožní efektivně ochránit chodce před vozítky, která již poslala na nemocenskou řadu lidí. Praha 1 bude zase o něco bezpečnější, i když tentokrát jde v uvozovkách pouze o dopravní problematiku,“ dodal starosta Lomecký.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru