Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zákaz provozu pivních kol v Praze platí, potvrdil soud
Takzvaná pivní kola na náplavce Dvořákova nábřeží ještě v době, kdy byla jejich jízda v metropoli povolená. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Zákaz provozu pivních kol v Praze platí, potvrdil soud

Opatření pražského magistrátu, kterým zakázal provoz kol, na nichž turisté popíjejí alkohol, je i nadále v platnosti. Městský soud v Praze se rozsudkem z tohoto týdne přiklonil na stranu hlavního města a zamítl tak žalobu provozovatelů této turistické atrakce na zrušení opatření. Po zásahu Nejvyššího správního soudu tedy změnil svůj původní verdikt, že o zákazu šlapacích vozítek neměl rozhodovat magistrát, ale jednotlivé městské části. Původní omezení, týkající se velké části širšího centra, je rozhodnutím soudu znovu platné.

„Je dobře, že města mají pravomoc prosadit si zajištění bezpečnosti provozu, pořádek na ulicích a klid pro lidi, kteří se potřebují přes den soustředit na práci a v noci se vyspat. Pivní kola jsou ponižující pro město jako takové, a hlavně pro lidi, kteří zde žijí. Mám obrovskou radost, že zájmy podnikání s alkoholem nevyhrály a beer biky v centru jsou nadále jenom vzpomínka,“ komentoval aktuální rozhodnutí soudu náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Už loni na podzim rozhodl Nejvyšší správní soud, že postup hlavního města proti pivním kolům byl správný. Tehdy uvedl, že původní rozsudek nevykládal příslušný zákon o pozemních komunikacích správně ani logicky.

„Prakticky by tak nebylo možné vydat komplexní opatření týkající se úpravy provozu na pozemních komunikacích v širší oblasti přesahující území jedné městské části hlavního města Prahy, jak tomu bylo i v nyní posuzované věci," uvedl soud k názoru, že věc měly řešit městské části.

Nyní také Městský soud v Praze svůj původní verdikt přehodnotil a zamítl žalobu provozovatelů kol na zrušení magistrátního opatření obecné povahy, které stanovuje dopravní značení zakazující vjezd těchto vozidel. Opatření je tak i nadále platné.

„Jedná se tak o další krok, kterým se Praze navrací důstojnost. Hlavní město je otevřeno všem lidem, kteří sem přijíždí, aby jej poznali, nikoliv však pro ty, kteří sem míří pouze za levným alkoholem. Na pivní kola si kromě toho dlouhodobě stěžovala řada obyvatel v širším centru metropole a tato vozidla také ohrožovala bezpečnost a plynulost dopravy,“ dodal Scheinherr.

Proti rozhodnutí Městského soudu je ještě možné podat kasační stížnost, o které by však rozhodoval opět Nejvyšší správní soud, který se již jednou za platnost zákazu postavil.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru