dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C

Zákaz prodeje o státních svátcích v supermarketech přežil první sněmovní bitvu

Ve vybrané státní svátky možná budou muset mít zavřeno obchodní řetězce. Přes nesouhlas pravicových poslanců tento senátní návrh ve sněmovně tento týden postoupil do dalšího projednání. Zabývat se jím budou výbory hospodářský a sociální. 

Zákaz prodeje ve vybrané státní svátky by se podle senátního návrhu vztahoval na obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, tedy na obchodní řetězce. Dále na zastavárny, sběrny odpadů a provozovny obchodující s použitým zbožím.

Netýkal by se naopak čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových a autobusových nádražích a obchodů ve zdravotnických zařízeních. Za porušení zákazu prodeje by hrozila sankce do jednoho milionu korun, za opakované porušení do pěti milionů.

Zavřeno by muselo být v tyto státní svátky: 1. leden (Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu), pohyblivé Velikonoční pondělí, 8. květen (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. říjen (Den vzniku samostatného československého státu), 25. prosinec (1. svátek vánoční) a 26. prosinec (2. svátek vánoční). Na Štědrý den – 24. prosince – by bylo otevřeno jen do 12 hodin.

Otevřeno by naopak bylo na Svátek práce (1. květen), v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad), v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. červenec) a v Den upálení mistra Jana Husa (6. červenec). Pražský patriot o návrhu opakovaně informoval. Ke státním svátkům možná přibude i velikonoční Velký pátek, kterému dali poslanci zelenou, na ten by se zákaz prodeje také nevztahoval.


Další krátké zprávy
Nahoru