Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zákaz pití alkoholu bude od léta platit v Praze už na více než tisícovce veřejných míst
Ráno po nočním mejdanu na náplavce Rašínova nábřeží. Foto. Jan Puci

Zákaz pití alkoholu bude od léta platit v Praze už na více než tisícovce veřejných míst

Metropole rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, včera schválili zastupitelé s platností od letošního července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do devíti hodin ráno. Dosud museli strážníci pro případný postih přistihnout konzumenta přímo při pití, nově bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu.

Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována na podzim v roce 2013. Vyhláškou se skoro zdvojnásobil počet míst, kde se v hlavní městě nesmí pít alkohol na veřejnosti. Takových prostranství bylo do roku 2013 celkem 459, po novelizaci 837.

Nejvíce jich je jednoznačně v Praze 8, celkem 162. Se zákazy se netroškaří ani v první a čtvrté městské části. V Praze 4 platí zákaz pití na 82 místech, v Praze 1, tedy v centru Prahy, na 53 místech. Tento stav platí doposud.

Současnou novelizaci vyhlášky, po které se zvýší počet míst se zákazem pití alkoholu na 1036, navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Jak uvedl při jednání zastupitelů, důvodem pro novelizaci po devíti letech je potřeba zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě požadavků, se kterými přišly jednotlivé městské části.

„Vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat,“ uvedl Hlubuček.

Hlavní město podle něj vytvoří mapu, kde budou tato místa zakreslená. Počítá se s tím, že mapa bude dostupná i v mobilní aplikaci.

Nově bude pití alkoholu zakázáno od půlnoci do devíti hodin ráno na pražských náplavkách. Na soukromé party návštěvníků si dlouhodobě stěžují obyvatelé okolních oblastí, především Podskalí. Tato čtvrť totiž sousedí s náplavkou Rašínova nábřeží, která je v Praze nejpopulárnější a během hezkých dní a večerů zde bývá doslova hlava na hlavě.

Vyhláška zakáže konzumaci alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu. Nadále bude platit zákaz na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Anketa

Souhlasíte s tím, že se rozšíří zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích?

24%
(24%)
76%
(76%)
Ohledně vyhlášky se vedla během projednávání zastupitelstvem dlouhá debata, během které bylo navrženo několik pozměňovacích návrhů. Mezi nimi třeba ten, aby zákaz neplatil pro popíjení v parcích. Nakonec byly návrhy zmítnuty a vyhláška byla přijata v podobě, jak ji do zastupitelstva poslali po svém jednání radní.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. Jak uvedli v tiskovém prohlášení, dokument je natolik nepřehledný, že se v něm nezorientují místní ani návštěvníci Prahy a i její vymáhání bude komplikované. Klub Pirátů se shodnul na tom, že restriktivní vyhláška sama o sobě nijak neřeší problémy hluku, nepořádku nebo problematického chování jednotlivců ve městě. 

Proti přijetí vyhlášky před zastupiteli opakovaně vystoupil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který neúspěšně navrhnul dva pozměňovací návrhy. 

„Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé, a já nevidím jediný důvod, proč by si nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem. Vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ řekl Hřib.

Zavedení nočního zákazu pití alkoholu na náplavce podpořil předseda hnutí ANO v Praze a šéf zastupitelského klubu Ondřej Prokop. „Podporuji zavedení zákazu alkoholu ve zmíněných hodinách na náplavce, protože se dlouhodobě setkávám s opravdu velkým množstvím stížností na rušení nočního klidu v této oblasti. Zároveň jsem ale rád, že náplavka žije a že je dějištěm mnoha kulturních akcí. Vždy je ale potřeba hledat určitý kompromis tak, aby byly spokojené všechny skupiny, kterých se to týká,“ uvedl. 

„Rozumím obyvatelům Podskalí i Rašínova nábřeží, že je ruch na náplavce rozčiluje. Mají právo na svůj klid i odpočinek. Navržený zákaz je přesně tím kompromisem, který by měl uspokojit obě strany. Místní obyvatelé si odpočinou a na náplavce se dál může konat řada akcí, které návštěvníci rádi vyhledávají,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Dnes v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Dnes v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Dnes v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Dnes v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

Včera ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

Včera v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Včera v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Další články
Nahoru