Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zákaz pití alkoholu bude od léta platit v Praze už na více než tisícovce veřejných míst
Ráno po nočním mejdanu na náplavce Rašínova nábřeží. Foto. Jan Puci

Zákaz pití alkoholu bude od léta platit v Praze už na více než tisícovce veřejných míst

Metropole rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, včera schválili zastupitelé s platností od letošního července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do devíti hodin ráno. Dosud museli strážníci pro případný postih přistihnout konzumenta přímo při pití, nově bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu.

Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována na podzim v roce 2013. Vyhláškou se skoro zdvojnásobil počet míst, kde se v hlavní městě nesmí pít alkohol na veřejnosti. Takových prostranství bylo do roku 2013 celkem 459, po novelizaci 837.

Nejvíce jich je jednoznačně v Praze 8, celkem 162. Se zákazy se netroškaří ani v první a čtvrté městské části. V Praze 4 platí zákaz pití na 82 místech, v Praze 1, tedy v centru Prahy, na 53 místech. Tento stav platí doposud.

Současnou novelizaci vyhlášky, po které se zvýší počet míst se zákazem pití alkoholu na 1036, navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Jak uvedl při jednání zastupitelů, důvodem pro novelizaci po devíti letech je potřeba zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě požadavků, se kterými přišly jednotlivé městské části.

„Vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat,“ uvedl Hlubuček.

Hlavní město podle něj vytvoří mapu, kde budou tato místa zakreslená. Počítá se s tím, že mapa bude dostupná i v mobilní aplikaci.

Nově bude pití alkoholu zakázáno od půlnoci do devíti hodin ráno na pražských náplavkách. Na soukromé party návštěvníků si dlouhodobě stěžují obyvatelé okolních oblastí, především Podskalí. Tato čtvrť totiž sousedí s náplavkou Rašínova nábřeží, která je v Praze nejpopulárnější a během hezkých dní a večerů zde bývá doslova hlava na hlavě.

Vyhláška zakáže konzumaci alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu. Nadále bude platit zákaz na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Anketa

Souhlasíte s tím, že se rozšíří zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích?

23.9%
(23.9%)
76.1%
(76.1%)
Ohledně vyhlášky se vedla během projednávání zastupitelstvem dlouhá debata, během které bylo navrženo několik pozměňovacích návrhů. Mezi nimi třeba ten, aby zákaz neplatil pro popíjení v parcích. Nakonec byly návrhy zmítnuty a vyhláška byla přijata v podobě, jak ji do zastupitelstva poslali po svém jednání radní.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. Jak uvedli v tiskovém prohlášení, dokument je natolik nepřehledný, že se v něm nezorientují místní ani návštěvníci Prahy a i její vymáhání bude komplikované. Klub Pirátů se shodnul na tom, že restriktivní vyhláška sama o sobě nijak neřeší problémy hluku, nepořádku nebo problematického chování jednotlivců ve městě. 

Proti přijetí vyhlášky před zastupiteli opakovaně vystoupil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který neúspěšně navrhnul dva pozměňovací návrhy. 

„Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé, a já nevidím jediný důvod, proč by si nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem. Vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ řekl Hřib.

Zavedení nočního zákazu pití alkoholu na náplavce podpořil předseda hnutí ANO v Praze a šéf zastupitelského klubu Ondřej Prokop. „Podporuji zavedení zákazu alkoholu ve zmíněných hodinách na náplavce, protože se dlouhodobě setkávám s opravdu velkým množstvím stížností na rušení nočního klidu v této oblasti. Zároveň jsem ale rád, že náplavka žije a že je dějištěm mnoha kulturních akcí. Vždy je ale potřeba hledat určitý kompromis tak, aby byly spokojené všechny skupiny, kterých se to týká,“ uvedl. 

„Rozumím obyvatelům Podskalí i Rašínova nábřeží, že je ruch na náplavce rozčiluje. Mají právo na svůj klid i odpočinek. Navržený zákaz je přesně tím kompromisem, který by měl uspokojit obě strany. Místní obyvatelé si odpočinou a na náplavce se dál může konat řada akcí, které návštěvníci rádi vyhledávají,“ dodal.


Autor: Jan Puci

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru