
Zákaz pití alkoholu bude od léta platit v Praze už na více než tisícovce veřejných míst
27. května 2022 12:21
Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována na podzim v roce 2013. Vyhláškou se skoro zdvojnásobil počet míst, kde se v hlavní městě nesmí pít alkohol na veřejnosti. Takových prostranství bylo do roku 2013 celkem 459, po novelizaci 837.
Nejvíce jich je jednoznačně v Praze 8, celkem 162. Se zákazy se netroškaří ani v první a čtvrté městské části. V Praze 4 platí zákaz pití na 82 místech, v Praze 1, tedy v centru Prahy, na 53 místech. Tento stav platí doposud.
Současnou novelizaci vyhlášky, po které se zvýší počet míst se zákazem pití alkoholu na 1036, navrhnul náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Jak uvedl při jednání zastupitelů, důvodem pro novelizaci po devíti letech je potřeba zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě požadavků, se kterými přišly jednotlivé městské části.

Hlavní město podle něj vytvoří mapu, kde budou tato místa zakreslená. Počítá se s tím, že mapa bude dostupná i v mobilní aplikaci.
Nově bude pití alkoholu zakázáno od půlnoci do devíti hodin ráno na pražských náplavkách. Na soukromé party návštěvníků si dlouhodobě stěžují obyvatelé okolních oblastí, především Podskalí. Tato čtvrť totiž sousedí s náplavkou Rašínova nábřeží, která je v Praze nejpopulárnější a během hezkých dní a večerů zde bývá doslova hlava na hlavě.
Vyhláška zakáže konzumaci alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu. Nadále bude platit zákaz na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení.
Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.
Anketa
Souhlasíte s tím, že se rozšíří zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích?
Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. Jak uvedli v tiskovém prohlášení, dokument je natolik nepřehledný, že se v něm nezorientují místní ani návštěvníci Prahy a i její vymáhání bude komplikované. Klub Pirátů se shodnul na tom, že restriktivní vyhláška sama o sobě nijak neřeší problémy hluku, nepořádku nebo problematického chování jednotlivců ve městě.
Proti přijetí vyhlášky před zastupiteli opakovaně vystoupil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který neúspěšně navrhnul dva pozměňovací návrhy.
„Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé, a já nevidím jediný důvod, proč by si nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem. Vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ řekl Hřib.
Zavedení nočního zákazu pití alkoholu na náplavce podpořil předseda hnutí ANO v Praze a šéf zastupitelského klubu Ondřej Prokop. „Podporuji zavedení zákazu alkoholu ve zmíněných hodinách na náplavce, protože se dlouhodobě setkávám s opravdu velkým množstvím stížností na rušení nočního klidu v této oblasti. Zároveň jsem ale rád, že náplavka žije a že je dějištěm mnoha kulturních akcí. Vždy je ale potřeba hledat určitý kompromis tak, aby byly spokojené všechny skupiny, kterých se to týká,“ uvedl.„Rozumím obyvatelům Podskalí i Rašínova nábřeží, že je ruch na náplavce rozčiluje. Mají právo na svůj klid i odpočinek. Navržený zákaz je přesně tím kompromisem, který by měl uspokojit obě strany. Místní obyvatelé si odpočinou a na náplavce se dál může konat řada akcí, které návštěvníci rádi vyhledávají,“ dodal.