dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Zákaz parcelování, na magistrát by se volilo v jednom obvodu. Praha chce měnit zákon
V roce 2010 se menší strany do zastupitelstva nedostaly. Proti koalici ČSSD a ODS se demonstrovalo. Foto: Kychot / Wikimedia Commons

Zákaz parcelování, na magistrát by se volilo v jednom obvodu. Praha chce měnit zákon

Pražští radní přijali usnesení, které navrhuje změnu zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Podle novely by se v Praze v budoucnu vždy volilo pouze v jednom volebním obvodě a volby do zastupitelstva města a jednotlivých radnic byly ve stejný termín. Cílem novely je vyloučení možnosti vytvářet volební obvody pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy, jeden obvod takzvaně parcelovat. Možnosti vytvořit tyto volební obvody bylo již v minulosti několikrát využito.

Tento postup se ne vždy setkal s pozitivní reakcí voličů i kandidujících stran, Ústavní soud ČR jej přesto shledal jako zákonný. Nyní však pražští radní dali zelenou změně, která je podle nich spravedlivější, a to i k menším politickým stranám.

Anketa

Kdo podle vás vyhraje podzimní volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy?

43.4%
(43.4%)
22%
(22%)
11.3%
(11.3%)
8.6%
(8.6%)
14.7%
(14.7%)
„Vytvoření volebních obvodů může zásadním způsobem ovlivnit rovnoměrnost volebního výsledku a vzniká také riziko porušení rovnosti volebního práva," upřesnil radní pro oblast legislativy, transparentní veřejné správy a sportu Lukáš Manhart.

To znamená, že ač strana získá potřebných pět procent, přesto žádný z jejích zástupců v zastupitelstvu neusedne. „Abychom podobným negativním jevům předešli, rozhodli jsme se pro změnu zákona,“ dodal.

Návrh novely nadále počítá s konáním voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy ve stejném termínu jako volby do zastupitelstev městských částí. Díky tomu by nemělo docházet ke zvyšování nákladů na jejich konání, jež by nutně nastalo v případě, kdyby se volby do pražského zastupitelstva konaly spolu s volbami do krajů.

Funkční období zkráceno na dva roky?

Zároveň není podle tohoto návrhu potřeba jakýmkoliv způsobem zasahovat do délky funkčního období zastupitelstva zvoleného v nadcházejících volbách. O tom, že území Prahy bude v letošních volbách tvořit jeden volební obvod, rozhodli zastupitelé již na konci letošního února.

Čtěte také: Pražané si zvolí nové vedení radnic. Ovládne Babiš i metropoli? Zastaví tradiční strany sešup? (názor politologa)

ČSSD zároveň chce jít ještě o krok dál a v uplynulých týdnech přišla s návrhem, aby se v Praze volilo podle zákona o volbách do krajů a následné funkční období bylo zkráceno na dva roky a termín voleb v Praze a ostatních krajích se tak sladil. Návrh projednávala vláda, zatím k němu nezaujala jednoznačné stanovisko.

V návrhu pražských radních se s touto změnou nepočítá. Podle Manharta by to totiž znamenalo jednak volby v Praze každé dva roky – střídaly by se volby na magistrát a na radnice městských částí.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru