dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Víkendové tipy

Zajímavosti o Vinobraní na Grébovce 2015

Vinobraní na Grébovce probíhá dnes na náměstí Míru a v sobotu 26. září v Havlíčkových sadech (Grébovka).

Letos bude oživena i spodní část Havlíčkových sadů. Do této oblasti je situována farmářská sekce s kvalitními biopotravinami.

V nabídce specialit letos nebudou chybět hamburgery míchané z bio masa připravovaného před zákazníky, makronky, fresh saláty, čerstvé ryby a plody moře, mléčná rýže či Francouzské palačinky s delikátními náplněmi – pomeranče, Grand Marniere či limeta.

Rozšířena je nabídka o kvalitní stánky s netradičním občerstvením , které bude vyráběno na místě před zraky návštěvníků, a to i občerstvení z různých konců světa.

Burčák je ryze česká záležitost, dokonce je to chráněná regionální značka! Pravý burčák je částečně zkvašená šťáva pouze z českého vína. Cokoli jiného se dle zákona nesmí nazývat burčákem.

Burčák je nesmírně zdravý! Obsahuje opravdu vysoké množství vitamínu C, ale také řadu minerálů nebo hned několik druhů vitamínu B.

Zlomený burčák je, když obsah alkoholu převyšuje obsah cukru.

Ze všech českých letošních vinobraní má Vinobraní na Grébovce nejvíce osob přihlášených k účasti přes sociální sít Facebook, konkrétně 7,5 tisíce. Celkově je očekávána návštěvnost až 30 tisíc lidí.

Kampaň k Vinobraní na Grébovce zahrnovala několik doprovodných aktivit, například fotosoutěž, v rámci které mohl každý zaslat svou uměleckou fotografii Havlíčkových sadů.

Další součást kampaně byla i soutěž Tour de Víno Praha 2, která spočívala v tom, že každý soutěžící měl za úkol navštívit vinárny na Praze 2 a jako důkaz návštěvy si z nich odnést speciální razítko a kovovou připínací placku. Ten, kdo navštívil všechny vinárny, bude mít při vinobraní nárok na burčák zdarma a bez front.

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století.

Na vinici v Havlíčkových sadech se víno rodilo již dávno ve středověku. Prý se o to postaral sám Karel IV., ale hovoří se i o ještě starším původu této pražské vinice.

Vinice pod Gröbeho vilou byla znovu vysázena v padesátých letech minulého století byla, ale po pětatřiceti letech se opět ocitla na pokraji zkázy. To, že tak definitivně neskončila, je jistě i velká zásluha Městské části Praha 2. Počátkem devadesátých let (1992–1993) v příkrém svahu na ploše 1,7 hektaru byla nákladně obnovena. Po ní pak naštěstí přišel na řadu také Viniční altán a další objekty v Havlíčkových sadech, včetně Gröbeho vily.

Jaká vína se pěstují na Grébovce, tedy v Havlíčkových sadech? Jedná se o  Müller Thurgau, Hibernal,  Rulandské šedé, Dornfelder, Rulandské modré, Modrý Portugal, Neronet a Ryzlink rýnský.

Některé druhy vín letos získaly významné ocenění. Nejlepším  vínem VO Čechy se stalo rulandské šedé 2014 ze Sklepa Grébovka. Zlaté medaile dále obdržel Hibernal 2013 a Hibernal 2014. Stříbrné medaile obdržel Müller Thurgau 2014, Neronet 2013 a Cuveé  2014 (ryzlink rýnský x rulandské šedé x hibernal).

Vinobraní se letos bude odehrávat hned na několika místech zároveň. Kromě hlavního pódia také v architekty oceňované Grottě, dále v řemeslném areálu, rodinné stezce, výtvarných dílnách, rozsáhlém dolním areálu s dětským programem, areálu pro nejmenší a v BIO zóně.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru