Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životSetkání

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

28. 11. 2023
Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému dopravy. Také se dozvíte, jakými způsoby se dá detekovat neviditelné ionizující záření kolem nás.

Hlavní program je v úterý 28. listopadu od 9 do 15 hodin na adrese Břehová 7, Praha 1. Tady najdete náš fúzní reaktor – tokamak Golem, ale také dozimetristy nebo laboratoře jaderné chemie. Mimochodem, naši chemici budou letos opět vyrábět zmrzlinu! V Břehové budou probíhat všechny odborné přednášky s obrovským rozsahem témat: od kvantových technologií přes malé modulární jaderné reaktory až po vývoj futuristických materiálů v medicíně.

Můžete navštívit také naše sídlo u Karlova náměstí v ulici Trojanova 13, kde připravili program odborníci z katedry matematiky (můžete navštívit výkonný počítačový cluster) a z katedry fyzikální elektroniky (tam na vás čekají prohlídky laboratoře kosmických technologií a laserových systémů, nebo můžete nahlédnout do světa modelování fyzikálních experimentů).

V budově v ulici V Holešovičkách 2 najdete kromě jiného Laboratoř femtosekundového laseru FemtoLab – ta je vybavena laserovým systémem využívajícím technologii, která svým průkopníkům přinesla v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Zjistíte, jak funguje elektronový řádkovací mikroskop, a můžete si prohlédnout také průmyslovou počítačovou tomografii nebo laboratoř výzkumu generace XUV záření.

Přijďte se přesvědčit, že děláme techniku i vědu na světové úrovni. Spolupracujeme s odborníky z CERN, děláme špičkovou matematiku, vyvíjíme materiály pro letecký a kosmický průmysl, poskytujeme školení o jaderné bezpečnosti pro studenty a odborníky z celého světa.

Kompletní informace o programu najdete na webu: dod.fjfi.cvut.cz

 


Autor: Alo

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

Včera ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

Včera v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

Včera v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

Včera v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

Včera v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

Včera v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Praha 4 zve na setkání na téma metro D a rozvoj lokality Dolní Krč

19. února 2024 ve 22:58

„V rámci výstavby metra D projde rozsáhlými úpravami i přilehlé území, a pokud vás zajímá, jaké změny v Dolní Krči nastanou, přijďte na setkání, které se uskuteční ve středu 28. února od 18:15 hodin v Základní škole U Krčského lesa,“ zve městská část.

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Fórum mladých hraje seniorům v Tomáši

19. února 2024 ve 14:39

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na akci, která se koná ve čtvrtek 22. února od 14 hodin v klubu seniorů Tomáš.

Výstava pro všechny smysly

19. února 2024 ve 13:04

Do botanické zahrady v Troji se vrací Výstava pro všechny smysly. Výstava, která je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami, začíná 1. března. Návštěvníci se budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu.

Další články
Nahoru