dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
17°C
Komentáře

Zajíčková: Školní trojúhelník aneb Středobodem je žák

Zavření škol zásadně ovlivnilo hned tři skupiny, které tvoří spojené nádoby v každé škole. Jeho součástmi jsou žáci, pedagogové a rodiče. Ne všechny skupiny čelí stejným výzvám či překážkám. Podívejme se na ně zblízka.

Učitelé jako učitelé nebo jako mentoři či průvodci

Vzdělávat a nemít žáky v lavicích bylo donedávna nepředstavitelné. Tuto variantu by ještě před měsícem všichni vnímali jako nehorázný vtip. Vpádem neživého organismu se však rázem všechno změnilo. Učitelé, kteří donedávna žáky zkoušeli, jsou dnes velké zkoušce sami vystaveni. Nové podmínky, nové požadavky, neznámé vody. Nutnost se rychle zorientovat, zadaptovat, motivovat a začít učit. Mnoho otázek, málo odpovědí. V každé škole jiné technické zázemí, jiný způsob komunikace, jiné vedení. Jediné řešení neexistuje. Víc než jindy je nyní důležitá týmovost.

Učitelé, kteří jsou zvyklí spolupracovat, sdílet učební materiály, inspirovat se, jsou ve výhodě. Ve školách, kde se nepěstoval týmový duch a kolegialita, to drhne. Důležitá je koordinace všech činností. Je nutné se společně dohodnout na vzdělávací platformě, na způsobech hodnocení, na komunikaci s rodiči, na rozvrhu, který bude platit. Lídrem musí být ředitel. Ten má všechny trumfy a je na něm, jak hru rozehraje. I pro něj platí sbírat zkušenosti jinde a neustále vyhodnocovat aktuální stav. Musí stále nabízet pomoc a podporu, musí chtít zpětnou vazbu.

Opět se ukazuje, že učitel je pro vzdělávání nenahraditelný. Může se měnit způsob výuky. Výuku ale vždy bude řídit učitel.

Rodiče jako učitelé

Tak jako se z učitelů během chvilky stali spíše průvodci vzděláváním, z rodičů se stali učitelé. Také jsou nepřipraveni a zaskočeni. Dostali velkou nálož, se kterou si ne každý dokáže poradit. Jako by nestačilo, že dítě nesmí ven za kamarády, ono se musí dokonce doma samo učit. Většinou to bez podpory mámy nebo táty nezvládne. Odmocniny, věta holá, gerundium.

Co si s tím počít? V paměti loví dávno zapomenuté. Zjišťují, jak těžké je někoho něco učit. Svatá trpělivosti, neopouštěj mě! Říkají pravidelný denní režim, střídání činností. Jak to mám zajistit, když sám musím pracovat? Do toho vařit, prát a uklízet každodenní důsledky střídání činností. I cvičit bychom měli. Soused také říkal, že pomůže pohlavek. U nás to nějak nefunguje.

Asi s mírnou nadsázkou, ale takto to může vypadat současná situace v mnoha rodinách. Opět neznámé vody, nové podmínky a požadavky. Ne všechny rodiny mají doma tablety či notebooky, ne vždy jich je dostatek pro všechny. Je nutná spolupráce se školou. Nebát se zeptat, nebát se říci si o pomoc. To je základní pravidlo. Existuje mnoho portálů, které mohou rodičům ulevit a usnadnit práci. Existují webové stránky s nápady, radami a tipy, jak se z toho nezbláznit. Existují desatera pro rodiče dětí.

Největší vliv na dítě má rodina. Je-li fungující zázemí, dítě je v bezpečí, a tak má sílu zvládnout i tuto netradiční formu vzdělávání. 
 

Děti jako samouci

Když nám zavírali školu, křičely jsme radostí. Dnes se mi stýská po učitelích i kamarádech. Být doma zavřený je nuda. Celý den doma jenom s mámou nebo tátou. S nimi se žádná legrace neužije. Mám dělat doma úkoly, které mi připadají zbytečně dlouhé. Každý učitel si myslí, že mám jenom jeho předmět.

Navíc doma nemáme skener, takže nemohu posílat zpracovaný úkol z geometrie. Od příštího týdne učitelé zahajují on-line výuku. No jo, ale my doma nemáme notebook! Nejraději bych šel zase do školy. Sice jsem na ni často nadával, ale vlastně to tam bylo fajn.

Tyhle střípky z reflexe dětí školou povinných ukazují, že na školu sice často láteříme, ale bez ní to vůbec není tak báječné, jak by se mohlo zdát.

Školní trojúhelník jednoznačně ukazuje, že jedna strana bez druhé nebo třetí nemůže existovat a fungovat. Středobodem veškerého úsilí je dítě a je nutností, aby se rodiče a učitelé dohodli a spolupracovali. Aby k tomu mohlo dojít, musí být splněny tři podmínky: důvěra, respekt a pochopení.

Autorkou komentáře je starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, uveřejnila ho na svém webu www.renatazajickova.cz.

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakceRadní Třeštíková: Panu McCallumovi se omlouvám

4. června 2020 v 16:50

„Dne 15. dubna 2019 byl uznávaný producent, pan Rick McCallum, uvolněn z funkce člena správní rady Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund. Tímto potvrzuji, že svým působením ve správní radě nijak neporušil žádné ustanovení Statutu ani Zakládací listiny Prague Film Fund, včetně těch...

Pehe: Co se dá v už beztak krotké ČT ještě dál zkrotit

28. května 2020 v 16:15

Zvoleni kandidátů koalice ANO, KSČM, SPD a Hradu do Rady ČT je špatná zpráva, ale popravdě řečeno, co se dá v už beztak krotké ČT ještě dal zkrotit? Poslední ostrůvky nezávislosti jsou 168 hodin, Reportéři ČT a občas moderování některých diskusních pořadů. Jinak konformní...

Kalousek: Pokud si necháme Andrejovy vši v kožiše i tam, kde jsme vyhráli volby, koledujeme si o příští prohru

27. května 2020 v 18:21

Konec srandy. Mluvíme o generálním řediteli a předsedovi představenstva podniku Pražské strojírny. Pokud si necháme Andrejovy „vši v kožiše” i tam, kde jsme vyhráli volby, koledujeme si o příští prohru.

Už zase přecházejí na svou oblíbenou disciplínu. Čeká nás další vlna „zaklekávání“ na nepohodlné?

26. května 2020 v 17:38

A tak zatímco řada občanů ještě ani netuší, jestli jim stát vůbec nějak pomůže (a spousta ví, že ne), úředníci už zase přecházejí na svou oblíbenou disciplínu – kontroly, kontroly a kontroly. Čeká nás další vlna „zaklekávání“ na nepohodlné?

V sejfu České národní banky zbývá necelých osm tun zlata, zásoby bývaly devětkrát větší

25. května 2020 v 15:57

„Česká národní banka prodala podstatnou část zlatých zásob, aby zvýšila likviditu a posílila stabilitu výnosů devizových rezerv. Centrální banka tím naplnila své poslání. Nemůžeme jí proto vyčítat, že prodejem zlata odmítla spekulovat na budoucí růst hodnoty zlata,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán...

ODS Praha: Podnikatelům hrozí, že čerpání peněz rámci programu může být zpochybněno

21. května 2020 v 17:54

„Zastupitelé za ODS Praha upozorňují na možné pochybení při zřízení fondu COVID Praha 2020 na pomoc pražským podnikatelům. Na základě stanoviska Ministerstva vnitra České republiky ze dne 27. 4. 2020 totiž existuje vážné podezření, že hlavní město Praha porušilo při poskytování pomoci podnikatelům...

Klaus: Vidět v tom rasismus, na to musíte mít vysokou školu. V roli trouby může být jen běloch nad 40

20. května 2020 ve 23:03

„Vidět v této reklamě nějaký rasismus – na to musíte mít vysokou školu. Podle stejné logiky je pak v každé reklamě, kde je nějaká ženská – sexismus. Tam kde je chlápek – machismus, no a kde nějaký nebílý člověk (jak se to vlastně má napsat správně nerasisticky – jde to vůbec??) je pak rasismus....

Pehe: Zeman má perverzní radost, že se z toho lidem dělá špatně

20. května 2020 ve 14:09

„Zeman si jistě užívá, jak se nyní všichni pohoršují nad jeho výběrem předsedy Nejvyššího soudu. Je jako děravý fekální vůz, z něhož teče na silnici, a on má perverzní radost, že se z toho lidem dělá špatně.“

Při čtení tohoto návrhu vám prý dojde, že i kdyby se podařilo komunistickou stranu zakázat, nestalo by se nic

20. května 2020 ve 13:53

„Při čtení tohoto návrhu skupiny poslanců napříč koalicí i opozicí vám dojde, že i kdyby se podařilo komunistickou stranu zakázat, nestalo by se nic. Komunistické myšlení je u nás pevně ukotveno v celé řadě dalších politických stran.“

Valte prachy, ale když má problém někdo jiný, může si za to sám a nedáme mu ani vorla

19. května 2020 ve 14:28

Je fajn, že postoj pana Babiše k EU je na rozdíl od skoro všeho ostatního konzistentní: „My si za naše problémy nemůžeme, tak valte prachy. Když má problém někdo jiný, může si za to sám a nedáme mu ani vorla." Vznosně se tomu říká akcentovaní kohezní politiky.

Primátor Hřib: Byli bychom rádi, aby premiér celou záležitost řešit věcně bez PR balastu

18. května 2020 ve 22:26

„Byli bychom rádi, aby premiér celou záležitost řešit věcně bez PR balastu.  Nejde jen o Letňany, kde výstavbu úřednického ghetta odmítla i moje předchůdkyně za ANO Adriana Krnáčová, takže zjevně nejde o politickou přetahovanou. První vstřícný krok jsme už udělali návrhem na předání městského...

Horkého obhajoba Kolářovy věty o praseti: Prý naprosto adekvátní reakce Koláře na prasácké chování Filipa

14. května 2020 ve 21:24

„,Pane Filipe, vy jste prase. Podám trestní oznámení.´ Naprosto adekvátní reakce Ondřeje Koláře na prasácké chování Vojtěcha Filipa. Ten v živém vysílání šíří už vyvrácené lži, že v rodině Ondřeje Koláře spolupracovali v minulosti s gestapem.“

Benda považuje toto poklonkování za tak absurdní, že inicioval pro někoho kontroverzní podporu přátel

14. května 2020 v 16:20

Zahraniční výbor Sněmovny přijal usnesení, které navrhl Marek Benda a ve kterém výbor oceňuje Tchaj-wan za poskytnutou pomoc v souvislosti s epidemií covid-19 a vyzývá vládu, aby se zasazovala o hlubší zapojení Tchaj-wanu v rámci WHO.

Pehe k Schillerové: Jsou prý důvody, proč by se angličtina ministryně už měla nechat být

14. května 2020 v 10:24

Já bych tu angličtinu paní ministryně Schillerové nechal být. Aspoň může tvrdit, že si po každé další auditní zprávě EK o Babišově konfliktu zájmů, musí počkat měsíce na oficiální překlad. A co já vím? Třeba umí maďarsky.

Prokop: Ať je v Praze opět blaze

29. dubna 2020 v 15:59

Aktuální čísla naznačují, že ta nejhorší zdravotní rizika jsou pomalu za námi. Přichází první postupné rozvolňování striktních karanténních opatření, která v uplynulých týdnech ovlivnila životy nás všech.

Další články
Nahoru