dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Komentáře

Zajíčková: Školní trojúhelník aneb Středobodem je žák

Zavření škol zásadně ovlivnilo hned tři skupiny, které tvoří spojené nádoby v každé škole. Jeho součástmi jsou žáci, pedagogové a rodiče. Ne všechny skupiny čelí stejným výzvám či překážkám. Podívejme se na ně zblízka.

Učitelé jako učitelé nebo jako mentoři či průvodci

Vzdělávat a nemít žáky v lavicích bylo donedávna nepředstavitelné. Tuto variantu by ještě před měsícem všichni vnímali jako nehorázný vtip. Vpádem neživého organismu se však rázem všechno změnilo. Učitelé, kteří donedávna žáky zkoušeli, jsou dnes velké zkoušce sami vystaveni. Nové podmínky, nové požadavky, neznámé vody. Nutnost se rychle zorientovat, zadaptovat, motivovat a začít učit. Mnoho otázek, málo odpovědí. V každé škole jiné technické zázemí, jiný způsob komunikace, jiné vedení. Jediné řešení neexistuje. Víc než jindy je nyní důležitá týmovost.

Učitelé, kteří jsou zvyklí spolupracovat, sdílet učební materiály, inspirovat se, jsou ve výhodě. Ve školách, kde se nepěstoval týmový duch a kolegialita, to drhne. Důležitá je koordinace všech činností. Je nutné se společně dohodnout na vzdělávací platformě, na způsobech hodnocení, na komunikaci s rodiči, na rozvrhu, který bude platit. Lídrem musí být ředitel. Ten má všechny trumfy a je na něm, jak hru rozehraje. I pro něj platí sbírat zkušenosti jinde a neustále vyhodnocovat aktuální stav. Musí stále nabízet pomoc a podporu, musí chtít zpětnou vazbu.

Opět se ukazuje, že učitel je pro vzdělávání nenahraditelný. Může se měnit způsob výuky. Výuku ale vždy bude řídit učitel.

Rodiče jako učitelé

Tak jako se z učitelů během chvilky stali spíše průvodci vzděláváním, z rodičů se stali učitelé. Také jsou nepřipraveni a zaskočeni. Dostali velkou nálož, se kterou si ne každý dokáže poradit. Jako by nestačilo, že dítě nesmí ven za kamarády, ono se musí dokonce doma samo učit. Většinou to bez podpory mámy nebo táty nezvládne. Odmocniny, věta holá, gerundium.

Co si s tím počít? V paměti loví dávno zapomenuté. Zjišťují, jak těžké je někoho něco učit. Svatá trpělivosti, neopouštěj mě! Říkají pravidelný denní režim, střídání činností. Jak to mám zajistit, když sám musím pracovat? Do toho vařit, prát a uklízet každodenní důsledky střídání činností. I cvičit bychom měli. Soused také říkal, že pomůže pohlavek. U nás to nějak nefunguje.

Asi s mírnou nadsázkou, ale takto to může vypadat současná situace v mnoha rodinách. Opět neznámé vody, nové podmínky a požadavky. Ne všechny rodiny mají doma tablety či notebooky, ne vždy jich je dostatek pro všechny. Je nutná spolupráce se školou. Nebát se zeptat, nebát se říci si o pomoc. To je základní pravidlo. Existuje mnoho portálů, které mohou rodičům ulevit a usnadnit práci. Existují webové stránky s nápady, radami a tipy, jak se z toho nezbláznit. Existují desatera pro rodiče dětí.

Největší vliv na dítě má rodina. Je-li fungující zázemí, dítě je v bezpečí, a tak má sílu zvládnout i tuto netradiční formu vzdělávání. 
 

Děti jako samouci

Když nám zavírali školu, křičely jsme radostí. Dnes se mi stýská po učitelích i kamarádech. Být doma zavřený je nuda. Celý den doma jenom s mámou nebo tátou. S nimi se žádná legrace neužije. Mám dělat doma úkoly, které mi připadají zbytečně dlouhé. Každý učitel si myslí, že mám jenom jeho předmět.

Navíc doma nemáme skener, takže nemohu posílat zpracovaný úkol z geometrie. Od příštího týdne učitelé zahajují on-line výuku. No jo, ale my doma nemáme notebook! Nejraději bych šel zase do školy. Sice jsem na ni často nadával, ale vlastně to tam bylo fajn.

Tyhle střípky z reflexe dětí školou povinných ukazují, že na školu sice často láteříme, ale bez ní to vůbec není tak báječné, jak by se mohlo zdát.

Školní trojúhelník jednoznačně ukazuje, že jedna strana bez druhé nebo třetí nemůže existovat a fungovat. Středobodem veškerého úsilí je dítě a je nutností, aby se rodiče a učitelé dohodli a spolupracovali. Aby k tomu mohlo dojít, musí být splněny tři podmínky: důvěra, respekt a pochopení.

Autorkou komentáře je starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, uveřejnila ho na svém webu www.renatazajickova.cz.

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakceNárůst počtu lidí nakažených koronavirem v Praze dál zpomaluje

Včera v 11:40

Nárůst počtu lidí nakažených koronavirem v Praze dále zpomaluje. Včera k 18:00 hodin přibylo za posledních 24 hodin 327 případů nemoci covid-19. V pátek nárůst činil 485 případů a ve čtvrtek rekordních 601 případů. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku...

Pehe: Narazil na soupeře, na kterého neplatí vyhrožování a ublížené kňourání

22. září 2020 v 09:23

„Andrej Babiš narazil v podobě koronaviru na soupeře, s nímž si neví rady: neplatí na něj vyhrožování, ublížené kňourání, ani řeči o premianství…"

Největší zdravotní pojišťovna by se tak podle ní stala další hračkou v rukách nekompetentního a možným manipulacím podléhajícího „odborníka"

22. září 2020 v 09:22

Ministrovi zdravotnictví nestačí být jen slušný. Musí také něco umět. Navíc, při počátečním bleskurychlém „vyhazování " lidí z významných postů a jejich okamžitém nahrazování svými kamarády slušnost neuplatnil vůbec. K chlubení toho také moc nebylo.

Honzejk hecuje: Tak už zase můžem volit ANO, že jo, Máňo?!

21. září 2020 ve 22:16

„Ten mladej, co dělal doteď ministra, to panu Babišovi kazil, teď už je tam ten starší, co vypadá seriózně a bude mít medaili od pana prezidenta, tak už zase můžem volit ANO, že jo, Máňo?!"

Štefek k pražskému pádu: Nebo si ji neználkové spletli Jana s Pablem a v souvislosti s nedávným výročím fašistického převratu chtěli rozvíjet Pinochetův odkaz?

20. září 2020 v 06:52

V Praze padla další socha. Tentokrát socha Jana Nerudy. Básníka, prozaika, novináře a hlavní osobnosti májovců. Okolnosti vyšetřuje policie, že by ale spadla sama, to se mi moc nezdá…

Němcová: Je to schválně načasované, atmosféra houstne. Ani sudy mužného nápoje nám nepomohou

19. září 2020 v 18:19

Jedna z vlastností Andreje Babiše je zvlášť nechutná: své chyby svádí na ostatní, lže, kudy chodí. Do lží a podezřelých machinací neváhá zaplést vlastní děti.

Praha chce víc odběrových míst

18. září 2020 v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Pražská bytová krize: Novinka, nebo dědictví minulosti?

14. září 2020 v 08:29

Za posledních sto let se počet obyvatel v Praze zdvojnásobil. Jak se hlavnímu městu dařilo se vyrovnat s rychle rostoucí poptávkou po bydlení ve století plném společensko-politických zvratů? Kdy promarnilo příležitost si udržet silnou pozici na poli bytové politiky a kde leží příčiny současné...

Tabery přejmenoval Schillerovou. A prý ví, proč ministryně podezřívá ženy z podvodu

5. září 2020 v 11:22

„Ministryně financí přizná, že netuší, jak nahradit výpadek v rozpočtu, který způsobí změna daní. Ministryně přizná, že nic netuší o situaci samoživitelek, proto je podezřívá z podvodu. Ministryně Alena nic netuším Schillerová."

Kalousek zveřejňuje recept, jak porazit současnou moc. Třetí pokus podle něj nebude

4. září 2020 v 11:19

„V případě, že demokratická opozice půjde do voleb na maximálně dvou kandidátkách a se srozumitelným programem modernizace země, bude dnešní moc poražena. Je to historická odpovědnost stran a jejich lídrů. Třetí pokus nebude…“

Němcová bez servítek: Je to pokrytecká olympiáda zejména vůči Husákovým dětem

28. srpna 2020 ve 23:30

Čelíme největšímu propadu příjmů v polistopadové historii. Státní pokladna je prázdná, hospodářské oživení nepřijde hned. Desítky tisíc firem se potýkají s vážnými existenčními problémy nebo krachují. V této mimořádné situaci vláda pořádá olympiádu...

Šídlo: Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi

28. srpna 2020 ve 23:11

„V lednu 2018 nám zavřeli Libeňský most, aby nespadnul. Za dva měsíce ho zas otevřeli, ale tramvaje musely jezdit pomaleji. Za dalších dva a půl roku se zjistilo, že tramvaje můžou jezdit zase normálně. Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi.“

Neblbněte s Chorvatskem, prý to přichází ze slovenských hor

28. srpna 2020 v 16:48

„Co všichni blbnou s tou nákazou z Chorvatska? V červenci nás přeci poučil guru všech epidemiologů, že to jde hlavně ze slovenských hor.“

Kalousek: Idiotské rozhodnutí a nevýhodná smlouva, na kterou budou všichni občané těžce doplácet

28. srpna 2020 v 15:00

Co dodat? Jedná se o naprosto neefektivní investici a z hlediska zájmů státu o idiotské rozhodnutí a nevýhodnou smlouvu, na kterou budou všichni občané těžce doplácet. To je třeba dodat.  

Další články
Nahoru