Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komentáře

Zajíčková: Navrženou podobu maturit vítám

Letošní maturity budou v mnoha ohledech jiné. Studenti se toho vzhledem k situaci nestihli naučit tolik, kolik jejich spolužáci v předchozích ročnících. Nicméně nebudou prokazovat pouze objem vědomostí. Musí zvládnout ustát také stres, který s sebou zkouška dospělosti logicky přináší.

Protahující se debata o podobě maturity je v tomto ohledu zatěžuje a stresuje daleko více, než by musela. Důležité totiž není to, jak budou maturity vypadat, ale jak je budeme hodnotit. Studentům bychom měli ukázat klid a co nejdříve jim říct, co je čeká. A hlavně napnout síly k tomu, abychom je co nejlépe připravili. Proto aktuálně navrženou podobu maturit vítám. Je vyvážená a hodnotu zkoušky nesnižuje. Mohla přijít dříve, ale je jen a jen dobře, že nepřišla později.

Má to totiž výrazný psychologický efekt. A nejen pro studenty, ale pro společnost obecně. Dohady nesmí vést k tomu, že letošní maturity budou s odstupem času brány jako „méněcenné". Vždyť studenti se s turbulentní situací okolo chodu škol, výuky a koronaviru poprali. Daleko více než kdy dřív prokazují, že se umí adaptovat na nové podmínky, způsoby komunikace, dokonce čelit větší míře stresu. Zkouška je tak čeká možná ještě náročnější.

My se nyní musíme zaměřit na to, jak maturity hodnotit i jak na ně budou hledět vysoké školy a zaměstnavatelé. Velkou roli v hodnocení opět sehrají školy, mezi kterými se ale postupně objevují propastné rozdíly. Ukazuje se, kdo se snažil jít s dobou a způsoby a formy výuky posouvat a kdo jen pasivně vyčkával na reformu školství. Jak se ale ukazuje, ta se pod tíhou doby tak nějak děje i bez nás.

Autorkou komentáře je starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková


Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru