Dnes Neděle - polojasno 14°C
Zítra Pondělí - jasno 10°C
Neděle 9. 5. 2021
Svátek má Ctibor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zájemci si za sedm let adoptovali přes dvě stě hrobů z pražských hřbitovů
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zájemci si za sedm let adoptovali přes dvě stě hrobů z pražských hřbitovů

Lidé si v rámci Projektu adopce významných hrobů, který funguje od roku 2013, osvojili 229 hrobů, které předtím chátraly. Za letošní rok si jich zatím zájemci adoptovali osm. Dalších 187 na člověka, co bude financovat jejich údržbu, čeká.

Na opravy významných hrobů na pražských hřbitovech, které má v péči Správa pražských hřbitovů (SPH), je uspořádaná i veřejná sbírka. ČTK to dnes řekla koordinátorka Projektu adopce významných hrobů a mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková.

„Významné hroby nejsou z pohledu zákona de facto nijak chráněny. Hrobové místo bez platné nájemní smlouvy si může kdokoliv pronajmout a dát tam jiný náhrobek. Jedná se tedy o zákonnou cestu, jak ochránit podle nás významné hroby, co by měly být zachovány," uvedla Dvořáčková.

Do projektu, který funguje od roku 2013, jsou zařazeny hroby významných osobností širokého spektra lidské činnosti. Jedná se například o historiky, filozofy, herce, hudebníky, politiky nebo stavitele.

Podmínkou adopce je to, aby byl hrob bez platné nájemní smlouvy, zemřelý byl významnou osobou české společnosti nebo byl náhrobek u hrobu uměleckým dílem. „Na základě žádosti o adopci je však možné k adopci přihlásit i takový hrob, ve kterém nespočívá nikdo významný ze společenského hlediska," doplnila koordinátorka projektu.

Adopce se podle mluvčí uzavírá na deset let. Adopční nájemce uhradí adopční nájem v podobné výši jako je ten běžný a zaváže se na své náklady zajistit údržbu a opravy hrobového místa.

Platí tak především kamenické a někdy i restaurátorské práce na náhrobku a běžné zahradnické práce. Náklady související s adopcí se tak podle Dvořáčkové pohybují průměrně okolo 25 000 korun, v některých případech ale mohou přesáhnout i částku výrazně převyšující 50 000 korun.

Mluvčí dodala, že si zájemci osvojují výhradně náhrobek. Nelze tedy do chátrajícího hrobu pohřbívat nebo ostatky exhumovat. Majitelem náhrobku však zůstává i po dobu adopce hlavní město, kterému podle zákona všechny náhrobky na nezaplacených hrobových místech patří.

Nákladné opravy náhrobků pomáhá financovat i veřejná sbírka, kterou SPH v minulosti spustila. Zájemci mohou přispívat zasláním dárcovské SMS nebo převodem na účet.

„Veřejná sbírka, která je primárně určena pro ty, kteří by rádi přispěli na záchranu významných hrobů, ale náklady na adopci jsou pro ně příliš vysoké, je především podporována formou jednorázových darů, zasílaných na účet," uvedla Dvořáčková.

Do dnešního dne se z výtěžku sbírky podařilo restaurátorsky opravit tři pískovcové náhrobky, přičemž za jejich restaurování se zaplatilo 166 820 korun.

V hlavním městě je asi 70 hřbitovů, z toho o 32 pečuje příspěvková organizace Prahy – Správa pražských hřbitovů. Na hřbitovech, které spravuje, je asi 250.000 hrobů. Z toho asi 70.000 nemá platnou nájemní smlouvu.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Dnes v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Včera v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru