Dnes Sobota - polojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zájemci si za sedm let adoptovali přes dvě stě hrobů z pražských hřbitovů
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zájemci si za sedm let adoptovali přes dvě stě hrobů z pražských hřbitovů

Lidé si v rámci Projektu adopce významných hrobů, který funguje od roku 2013, osvojili 229 hrobů, které předtím chátraly. Za letošní rok si jich zatím zájemci adoptovali osm. Dalších 187 na člověka, co bude financovat jejich údržbu, čeká.

Na opravy významných hrobů na pražských hřbitovech, které má v péči Správa pražských hřbitovů (SPH), je uspořádaná i veřejná sbírka. ČTK to dnes řekla koordinátorka Projektu adopce významných hrobů a mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková.

„Významné hroby nejsou z pohledu zákona de facto nijak chráněny. Hrobové místo bez platné nájemní smlouvy si může kdokoliv pronajmout a dát tam jiný náhrobek. Jedná se tedy o zákonnou cestu, jak ochránit podle nás významné hroby, co by měly být zachovány," uvedla Dvořáčková.

Do projektu, který funguje od roku 2013, jsou zařazeny hroby významných osobností širokého spektra lidské činnosti. Jedná se například o historiky, filozofy, herce, hudebníky, politiky nebo stavitele.

Podmínkou adopce je to, aby byl hrob bez platné nájemní smlouvy, zemřelý byl významnou osobou české společnosti nebo byl náhrobek u hrobu uměleckým dílem. „Na základě žádosti o adopci je však možné k adopci přihlásit i takový hrob, ve kterém nespočívá nikdo významný ze společenského hlediska," doplnila koordinátorka projektu.

Adopce se podle mluvčí uzavírá na deset let. Adopční nájemce uhradí adopční nájem v podobné výši jako je ten běžný a zaváže se na své náklady zajistit údržbu a opravy hrobového místa.

Platí tak především kamenické a někdy i restaurátorské práce na náhrobku a běžné zahradnické práce. Náklady související s adopcí se tak podle Dvořáčkové pohybují průměrně okolo 25 000 korun, v některých případech ale mohou přesáhnout i částku výrazně převyšující 50 000 korun.

Mluvčí dodala, že si zájemci osvojují výhradně náhrobek. Nelze tedy do chátrajícího hrobu pohřbívat nebo ostatky exhumovat. Majitelem náhrobku však zůstává i po dobu adopce hlavní město, kterému podle zákona všechny náhrobky na nezaplacených hrobových místech patří.

Nákladné opravy náhrobků pomáhá financovat i veřejná sbírka, kterou SPH v minulosti spustila. Zájemci mohou přispívat zasláním dárcovské SMS nebo převodem na účet.

„Veřejná sbírka, která je primárně určena pro ty, kteří by rádi přispěli na záchranu významných hrobů, ale náklady na adopci jsou pro ně příliš vysoké, je především podporována formou jednorázových darů, zasílaných na účet," uvedla Dvořáčková.

Do dnešního dne se z výtěžku sbírky podařilo restaurátorsky opravit tři pískovcové náhrobky, přičemž za jejich restaurování se zaplatilo 166 820 korun.

V hlavním městě je asi 70 hřbitovů, z toho o 32 pečuje příspěvková organizace Prahy – Správa pražských hřbitovů. Na hřbitovech, které spravuje, je asi 250.000 hrobů. Z toho asi 70.000 nemá platnou nájemní smlouvu.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Včera v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru