Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zájemci se mohou vydat po stopách pražského osvětlení. Sami i s průvodcem
Výstava osvětlení na Mariánském náměstí. Foto: THMP

Zájemci se mohou vydat po stopách pražského osvětlení. Sami i s průvodcem

Pátrat po unikátních historických stožárech v ulicích města, sledovat postupné rozsvěcení památek přímo z Petřínské rozhledny nebo si vyzkoušet povolání lampáře. Nejen to mohou zažít Pražané během listopadu v rámci doprovodného programu k letošnímu 300. výročí zavedení prvního stálého osvětlení metropole. Připravil jej správce pražské soustavy lamp, městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), ve spolupráci se společností Prague City Tourism (PCT) a Plynárenským muzeem.

„Pozornost Pražanů a návštěvníků metropole přitahují obvykle známé historické budovy. Praha má ale i další unikáty, které stojí za to objevit. Olejovou lucernu z doby před 300 lety už dnes v ulicích neuvidíme, zato tam můžeme najít řadu pozoruhodných stožárů. Třeba kubistickou lampu s kamenným sedátkem na Jungmannově náměstí, monumentální kandelábry na náměstí Jana Palacha nebo poslední původní plynovou lucernu na stěně Karolina,“ prozradil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. 

Na průzkum po unikátních historických lampách se mohou zájemci vydat sami díky tištěnému průvodci s mapou. K dispozici je na Mariánském náměstí na právě probíhající výstavě 300 let od oleje k LED a online ke stažení na webu THMP. 

„Po stopách pražského osvětlení se můžete vydat i na naší komentované vycházce 9. listopadu, kterou zakončíme na výstavě lamp na Mariánském náměstí. Chystáme také zážitkovou akci z cyklu Zažij Prahu na Petřínské rozhledně, kde si posvítíme na to, jak se Praha rozsvěcí. A bude to výjimečný zážitek. Účastníci uvidí, jak postupně začínají zářit ulice i jednotlivé památky přímo z ptačí perspektivy. Akce se uskuteční 12. listopadu,“ pozvala na komentované vycházky tisková mluvčí PCT Klára Janderová. 

Doprovodný program završí v polovině listopadu komentovaná procházka ve svitu plynových lamp vedená správcem Plynárenského muzea a pražským lampářem Janem Žákovcem.

„Plynové lampy svítí v historii pražského osvětlení ulic nejdéle. 138 let na svítiplyn a s jejich návratem do Starého města v roce 2002 dalších 21 let na zemní plyn. S plynovými lampami se do ulic vrátila i tradiční profese lampáře, který večer lampy ručně rozžínal a ráno zhasínal. Nejen o tom si budeme v průběhu vycházky povídat,“ uvedl Jan Žákovec, který zájemce zasvětí do lampářského řemesla i tím, že si budou moci rozsvícení a zhasnutí plynových lamp sami vyzkoušet. 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. 

THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD.

Doprovodný program k oslavám 300 let 

9. 11. od 19:00 – komentovaná procházka s průvodcem Jak se svítilo v Praze aneb po stopách pražského osvětlení, k zakoupení u Prague City Tourism 

12. 11. od 16:00 – zážitková akce na Petřínské rozhledně Budiž světlo – osvětlení památek jako průvodce Prahou, k zakoupení u Prague City Tourism 

14. 11. od 18:00 – komentovaná vycházka ve svitu plynových lamp s pražským lampářem, registrace do naplnění kapacity na webu THMP 

Bez omezení – samostatná vycházka po unikátních historických lampách s pomocí mapy a online trasy, ke stažení ZDE 

Více informací k doprovodnému programu je k dispozici na www.thmp.cz/300-let-vo.


Autor: puc

Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly 20. století

Dnes v 07:11

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V pátek 15. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy

Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Generace Národního divadla

Dnes v 07:06

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V sobotu 9. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy  

Starosta Kubín předal dárky pro hendikepované dítě

Včera v 08:51

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) předal v pondělí 4. prosince vánoční dar městské části Praha 4 určený pro devítiletého hendikepovaného chlapce.

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Včera v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

9. prosince 2023 v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Další články
Nahoru