Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zájemci se mohou vydat po stopách pražského osvětlení. Sami i s průvodcem
Výstava osvětlení na Mariánském náměstí. Foto: THMP

Zájemci se mohou vydat po stopách pražského osvětlení. Sami i s průvodcem

Pátrat po unikátních historických stožárech v ulicích města, sledovat postupné rozsvěcení památek přímo z Petřínské rozhledny nebo si vyzkoušet povolání lampáře. Nejen to mohou zažít Pražané během listopadu v rámci doprovodného programu k letošnímu 300. výročí zavedení prvního stálého osvětlení metropole. Připravil jej správce pražské soustavy lamp, městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), ve spolupráci se společností Prague City Tourism (PCT) a Plynárenským muzeem.

„Pozornost Pražanů a návštěvníků metropole přitahují obvykle známé historické budovy. Praha má ale i další unikáty, které stojí za to objevit. Olejovou lucernu z doby před 300 lety už dnes v ulicích neuvidíme, zato tam můžeme najít řadu pozoruhodných stožárů. Třeba kubistickou lampu s kamenným sedátkem na Jungmannově náměstí, monumentální kandelábry na náměstí Jana Palacha nebo poslední původní plynovou lucernu na stěně Karolina,“ prozradil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. 

Na průzkum po unikátních historických lampách se mohou zájemci vydat sami díky tištěnému průvodci s mapou. K dispozici je na Mariánském náměstí na právě probíhající výstavě 300 let od oleje k LED a online ke stažení na webu THMP. 

„Po stopách pražského osvětlení se můžete vydat i na naší komentované vycházce 9. listopadu, kterou zakončíme na výstavě lamp na Mariánském náměstí. Chystáme také zážitkovou akci z cyklu Zažij Prahu na Petřínské rozhledně, kde si posvítíme na to, jak se Praha rozsvěcí. A bude to výjimečný zážitek. Účastníci uvidí, jak postupně začínají zářit ulice i jednotlivé památky přímo z ptačí perspektivy. Akce se uskuteční 12. listopadu,“ pozvala na komentované vycházky tisková mluvčí PCT Klára Janderová. 

Doprovodný program završí v polovině listopadu komentovaná procházka ve svitu plynových lamp vedená správcem Plynárenského muzea a pražským lampářem Janem Žákovcem.

„Plynové lampy svítí v historii pražského osvětlení ulic nejdéle. 138 let na svítiplyn a s jejich návratem do Starého města v roce 2002 dalších 21 let na zemní plyn. S plynovými lampami se do ulic vrátila i tradiční profese lampáře, který večer lampy ručně rozžínal a ráno zhasínal. Nejen o tom si budeme v průběhu vycházky povídat,“ uvedl Jan Žákovec, který zájemce zasvětí do lampářského řemesla i tím, že si budou moci rozsvícení a zhasnutí plynových lamp sami vyzkoušet. 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. 

THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD.

Doprovodný program k oslavám 300 let 

9. 11. od 19:00 – komentovaná procházka s průvodcem Jak se svítilo v Praze aneb po stopách pražského osvětlení, k zakoupení u Prague City Tourism 

12. 11. od 16:00 – zážitková akce na Petřínské rozhledně Budiž světlo – osvětlení památek jako průvodce Prahou, k zakoupení u Prague City Tourism 

14. 11. od 18:00 – komentovaná vycházka ve svitu plynových lamp s pražským lampářem, registrace do naplnění kapacity na webu THMP 

Bez omezení – samostatná vycházka po unikátních historických lampách s pomocí mapy a online trasy, ke stažení ZDE 

Více informací k doprovodnému programu je k dispozici na www.thmp.cz/300-let-vo.


Autor: puc

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

Včera v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

15. července 2024 v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Aplikace innosvět umožňuje například průběžnou kontrolu spotřeby energií

15. července 2024 v 06:46

Bezplatná mobilní aplikace ‍innosvět, která byla vyvinutá společností innogy, umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv.   

Bleší trh na Šesťáku

14. července 2024 v 08:11

V pátek 19. července můžete prodat a nakoupit. Na Šesťáku na Vítězném náměstí se od 14 do 20 hodin koná Bleší trh.

Další články
Nahoru