Zájem uchazečů o některé pražské vysoké školy je letos vyšší než dříve
31. srpna 2024 09:11
Například na Vysoké škole chemicko-technologické je zájem letos podobný jako v posledních dvou letech, zároveň je ale vyšší než před třemi až pěti lety. „Očekáváme, že počet studentů bude podobný, protože ačkoli rostou populační ročníky, míst na gymnáziích je omezené množství. A k nám chodí statisticky téměř 90 procent absolventů gymnázií," uvedl mluvčí školy Michal Janovský.
Z bakalářských programů se studenti nejčastěji hlásí do programů Biochemie a biotechnologie, Syntéza a výroba léčiv, Ekonomika a management a Forenzní bioanalytická chemie, uvedl.
Vyšší zájem než v minulých letech je o studium na Českém vysokém učení technickém, uvedla mluvčí Kateřina Veselá. Nejčastěji se podle ní studenti hlásí do bakalářských programů. Mezi těmi nejčastějšími v češtině jsou Informatika na Fakultě informačních technologií, Stavební inženýrství na Fakultě stavební, Architektura a urbanismus na Fakultě architektury, Strojní inženýrství na Fakultě strojní a Otevřená informatika na Fakultě elektrotechnické.
„Zájem o studium máme víceméně vyrovnaný, nepozorujeme žádné statisticky významné výkyvy, letos je o několik desítek přihlášek méně," uvedla mluvčí Vysoké školy ekonomické Kateřina Macháčková. Největší zájem je letos podle ní o Fakultu podnikohospodářskou.
Dlouhodobě bývá největší zájem o studium na Fakultě mezinárodních vztahů a na Fakultě informatiky a statistiky, uvedla. Škola očekává podobné množství studentů jako v minulých letech.
Přihlášku na ČZU si podalo podle prorektora pro pedagogickou činnost Jiřího Remeše letos asi 16 900 lidí, do všech tipů studijních programů podali asi 22 500 přihlášek. „Na úrovni bakalářských a magisterských studijních programů je největší zájem o ekonomicky a podnikatelsky zaměřená studia. Na druhém místě v počtu přihlášek jsou studijní programy zaměřené v užším smyslu na zemědělství, potravinářství, ale třeba i na zájmové chovy zvířat a veterinární obory. Dlouhodobě vysoký zájem je ale i o studijní programy zaměřené na životní prostředí a lesnictví," uvedl.
U bakalářských a magisterských programů je podle něj dlouhodobě největší zájem o studium na Provozně ekonomické fakultě. U doktorských jsou to studijní programy na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. „Počet studentů nechceme zvyšovat, proto se také zpřísňuje přijímací řízení," řekl Remeš.
Vyšší je podle Petry Klusákové z rektorátu i zájem o Univerzitu Karlovu. Podle počtu přihlášek se uchazeči nejvíce hlásí na fakulty filozofickou, pedagogickou a sociálních věd. „To je dáno ale i tím, že jsou to fakulty s velkým množstvím programů," uvedla. Mezi tradičně nejžádanější programy, které lze na univerzitě studovat, patří podle počtu přihlášek Všeobecné lékařství, Právo a právní věda či zubní lékařství. V prvních deseti programech je i například Psychologie nebo Speciální pedagogika.