dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
1°C
Zájem Pražanů o voličský průkaz je velký, někde se stála i fronta
V pátek a sobotu si obyvatelé Česka zvolí prezidenta na dalších pět let. Ilustrační foto: archiv

Zájem Pražanů o voličský průkaz je velký, někde se stála i fronta

Pražské radnice evidují tisíce žádostí o vydání voličského průkazu pro druhé kolo prezidentské volby. Některé hlásí přes dvě tisícovky průkazů a Praha 6 dokonce přes 5000. Vyplývá to z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK. Průkaz opravňuje voliče dát hlas vybranému kandidátovi v jiné volební místnosti než v místě bydliště. Lhůta pro podávání žádostí skončila dnes v 16 hodin. Druhé kolo volby se uskuteční tento pátek a sobotu.

„S průkazy to vypadá na rekord. Včera bylo už přes 5500," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. U výdejního pultíku se podle mluvčího dnes dokonce vytvořila fronta asi dvacítky lidí.

Přes dvě tisícovky průkazů hlásí hned několik radnic. Mezi nimi je radnice Prahy 3, která dosud vydala 2340 průkazů. O několik set více jich eviduje Praha 8, a to 2710. „Už před prvním kolem jsme pro druhé vydali 2232 průkazů, teď před druhým kolem jsme za minulý a tento týden vydali asi 1600 voličských průkazů," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Více než tisícovku vydaných průkazů hlásí rovněž Praha 1, 7, 12 nebo Praha 11, kam si přišlo 1928 voličů. „Pro první kolo to bylo 697 průkazů, pro druhé je teď vydaných 1142 a další žadatelé stále přicházejí. Ve srovnání s minulými prezidentskými volbami jde o takřka stoprocentní nárůst," uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná. Radnice Prahy 9 dosud eviduje 819 voličů žádajících průkaz.

Anketa

Koho budete volit v 2. kole prezidentské volby?

43.1%
(43.1%)
54.7%
(54.7%)
2.2%
(2.2%)

O voličský průkaz si mohou žádat lidé, kteří budou chtít koncem týdne volit prezidenta a budou mimo svou domovskou obec. S průkazem mohou hlasovat v kterékoli ze zhruba 15 000 volebních místností v ČR i v zahraničí.

Voličský průkaz hlasující odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování. Lidé starší 18 let jsou totiž vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru